Доступність посилання

ТОП новини

Будинки на дні. Жителі Байдарської долини непокояться через забудову пересохлого Туристського ставка


Байдарська долина
Байдарська долина

Жителі села Орлине, розташованого неподалік від Севастополя, б'ють на сполох. Місцевість, де раніше розташовувався Туристський ставок ‒ одна з найбільших водойм у Байдарській долині, можуть віддати під забудову. До такого висновку селяни дійшли після того, як виявили, що територія водойми «зникла» з кадастрової карти Росії. Чиновники, у свою чергу, стверджують, що забудовувати ставок не планують. Деталі цієї історії з'ясовував кореспондент Крим.Реалії.

Земельна ділянка, на якій раніше був Туристський ставок, розташовується на південь від села Орлине. Територія має загальну площу понад 46,3 гектара, а в найбільш повноводні роки площа дзеркала води ставка перевищувала 8 гектарів.

Поруч на цій же території розташована лісопосадка, що оточувала водойму, та мережа сільських, ґрунтових доріг, якими жителі сіл Орлине та Кизилове ходили до ставка на відпочинок.

«Це було дуже популярне місце. Особливо на маївку сюди приїжджали декілька тисяч людей з усього Севастополя. І з Криму люди теж приїжджали. Тут дуже тихо і мальовничо, прекрасна природа», ‒ розповідає кореспонденту Крим.Реалії активіст Ленур Усманов, який живе в селі Орлине.

Ленур Усманов
Ленур Усманов

Однак сьогодні від колись популярного місця практично нічого не залишилося. Приблизно два роки тому Туристський ставок пересох. Влада тоді «грішила» на несправність гідротехнічних споруд, але вже сьогодні територія дна колишньої водойми має зовсім інший тип дозволеного використання.

На публічній кадастровій карті Росії зазначено, що земельна ділянка може використовуватися «для будівництва та обслуговування будівель житлового та громадського призначення». Як таке могло статися, жителі Байдарської долини не розуміють, але при цьому вони впевнені, що «око на цю територію поклали забудовники».

Ділянка з пересохлим Туристським ставком на публічній кадастровій карті Росії
Ділянка з пересохлим Туристським ставком на публічній кадастровій карті Росії

Окрім типу дозволеного використання, у цієї ділянки з'явилася офіційна адреса: вулиця Володимира Висоцького, 9. Цей аргумент жителі також інтерпретують на користь своєї точки зору.

Жителі Байдарської та Варнаутської долин змушені вже багато років воювати за збереження своєї території
Ленур Усманов

«На жаль, жителі Байдарської та Варнаутської долин змушені вже багато років, якщо не сказати десятиліть, воювати за збереження своєї території, на яку зазіхають і чиновники, і забудовники. Тому для мене нинішня ситуація з Туристським ставком не дивна. І сумнівів щодо того, чому статус цієї землі став таким, у мене немає», ‒ говорить Ленур Усманов.

Сумнівний аукціон та осушування водойми

Загадкове зникнення Туристського ставка відбулося у квітні 2019 року і стало несподіванкою для місцевих жителів. Вже тоді більшість селян Байдарської долини відкрито говорили про те, що пересохла водойма «в інтересах третіх осіб». У природне пересихання ставка ніхто не вірив, адже ще влітку 2018 року він був повноводним.

Можливо, ключ до вирішення цієї загадки криється у проведеному за місяць до інциденту аукціоні. Тоді територія Туристського ставка була віддана в користування комерційній компанії, з якою влада уклала договір водокористування.

За умовами аукціону, захід мав бути визнаним таким, що не відбувся, якщо заявку на участь подасть один претендент. У результаті до участі були допущені дві компанії: ТОВ «Орлинівське лісове господарство» та ТОВ «Азбука туризму». Однак, за інформацією Росреєстру, власником обох юросіб є Павло Сирцев. Окрім того, і «ОЛС», і «Азбука туризму» зареєстровані за однією і тією ж адресою, а їхні офіси розташовуються по сусідству, що випливає з документації, опублікованої на офіційному сайті російських торгів.

Допущені до торгів учасники аукціону
Допущені до торгів учасники аукціону

Втім, незважаючи на проведений аукціон, договір водокористування, який був укладений з «Азбукою туризму», прямо забороняв компанії якимось чином «погіршувати якості водного об'єкта» і висував користувачу низку обтяжень зі збереження ставка.

Після того, як інформація про пересохлий ставок з'явилася у ЗМІ, представники підконтрольного Москві Орлинівського муніципалітету, на баланс якого водойму передали у 2017 році, були змушені виправдовуватися. Голова селищної адміністрації Олександр Богуш говорив, що був змушений піти на аварійне скидання води через порушення в роботі донного водовипуску та протікання греблі.

Відремонтувати гідротехнічні споруди у водоймі обіцяли швидко, упродовж місяця, однак у підсумку роботи затягнулися.

Багато обіцянок

Проблеми з гідротехнічними спорудами, встановленими на Туристському ставку, дійсно були, підтверджує Ленур Усманов. Мав місце факт сильного замулювання дна та протікання греблі. Але навіть незважаючи на це, місцева російська влада відмовлялася вести діалог із місцевою громадськістю, яка вимагала, щоб обладнання водойми проводилося згідно з нормами законодавства.

«Коли ми про це довідалися, почали вимагати у влади копії документів, на підставі яких вони розпочали ремонт, ‒ згадує Усманов. ‒ Ми цього вимагали не через вередування, а тому що хотіли переконатися, що зі ставком нічого не трапиться і він залишиться доступним для жителів Севастополя».

Документи жителі Байдарської долини так і не побачили, натомість почули безліч обіцянок, яким буде ставок і територія навколо нього після завершення реконструкції, говорить активіст.

Ленур Усманов згадує, що влада говорила про поглиблення дна ставка на два метри, про чисту воду і навіть про парк на прибережній території.

«Фактично, нас банально обдурили», ‒ констатує активіст.

Водойма має бути водоймою

Водночас, у севастопольських ЗМІ час від часу з'являлася інформація про перебіг ремонту споруд на Туристському ставку. Так, наприкінці 2019 року в.о. керівника Севприроднадзору Юлія Гаврилова говорила, що проєкт реконструкції водойми вже складений і проходить Головдержекспертизу. Початок робіт же був запланований на першу половину 2020 року.

Уже в 2020 році чиновники повідомили, що заповнити водойму упродовж найближчих місяців не вийде. Причина того ‒ сумний стан греблі, яка продовжує текти.

В'ячеслав Горєлов
В'ячеслав Горєлов

Скептичні прогнози щодо відновлення Туристського ставка висловлював і депутат російського парламенту Севастополя В'ячеслав Горєлов. Він підкреслював, що перед заповненням осушеної водойми необхідно проводити процедури її так званої реабілітації. А це, за його словами, може займати декілька років.

Якщо влада дійсно стурбована станом ставка, то чому ніхто з них так і не прокоментував інформацію з кадастрової карти, дивується Ленур Усманов.

«Якщо це просто помилка чи технічний збій, то чому ніхто так і не звернувся до людей», ‒ запитує він.

Туристський ставок був створений штучно в середині ХХ століття, розповідає Крим.Реалії севастопольський еколог Маргарита Литвиненко. Спочатку його використовували для поливу полів, що належали до місцевого радгоспу «Червоний жовтень». Оскільки це не природна водойма, то її осушення не настільки згубно впливає на місцеву екологію, додає вона.

Але при цьому, вважає еколог, за роки свого існування ставок встиг стати частиною водного балансу Байдарської долини. За її словами, ні влада, ні комерційна структура не мають права «завозити на його дно землю для подальшої забудови».

XS
SM
MD
LG