Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Україна близька до отримання ракет ATACMS. Які цілі вони можуть уразити у Криму?


Американська тактична балістична ракета класу «земля – земля» ATACMS у роботі. Ілюстративне фото
Американська тактична балістична ракета класу «земля – земля» ATACMS у роботі. Ілюстративне фото

Україна невдовзі може отримати далекобійні ракети від США. «Затримка з цим рішенням коштуватиме ще більшої кількості життів і лише продовжить конфлікт», – заявили четверо сенаторів-республіканців у своєму відкритому листі до президента США Джо Байдена. У ньому вони закликали негайно передати Україні ракети ATACMS.

Сенатори Том Коттон, Сьюзан Коллінз, Роджер Уікер та Ліндсі Грем говорять про те, що надання ATACMS дозволить Україні завдавати ударів по ключових російських об'єктах логістики та комунікацій, а також по пускових установках крилатих ракет і безпілотників на територіях, окупованих Росією. Якщо раніше можливість передачі Україні ATACMS вважалася неможливою з багатьох причин, то зараз дедалі більше високопосадовців у США говорять про необхідність надати Києву ці далекобійні ракети. Можливості цієї зброї розберемо у матеріалі Крим.Реалії.

Про що говорять?

Офіційного рішення США про передачу Україні далекобійних ракет ATACMS наразі немає, але різні авторитетні американські видання пишуть, що Вашингтон близький до цього як ніколи раніше.

ABC News, із посиланням на неназваного чиновника, який має доступ до планів допомоги у сфері безпеки, повідомили, що, ймовірно, ракети будуть включені до пакету військової допомоги для України.

Financial Times 10 вересня навели цитату високопоставленого представника адміністрації Байдена, що «рішення може бути ухвалене найближчим часом». З уточненням, що фінальне рішення все ще залежить від президента США.

Про важливість передачі далекобійних ракет ATACMS Україні говорив Курт Волкер – американський дипломат, який з 2017 до 2019 року обіймав посаду спеціального представника Держдепартаменту США з питань України. Під час свого візиту до Києва в інтерв'ю Радіо Свобода Волкер заявив, що «мета полягає в тому, щоб Україна перемогла та витіснила Росію зі своєї території».

Ми можемо надати F-16, ми можемо надати ATACMS і ми можемо надати ударні вертольоти. Ми можемо надати інші види літаків. Ми можемо зробити більше для протиповітряної оборони, можливо, навіть допомогти Україні, безпосередньо беручи участь у протиповітряній обороні», – сказав американський дипломат.

Що таке ATACMS?

Sky News із посиланням на власне джерело повідомляє, що Україна завдала удару по російських кораблях у Севастополі (йдеться про ракетну атаку в ніч на 13 вересня, коли пошкодження отримали російські ВДК «Минск» і підводний човен «Ростов-на-Дону» – КР) крилатими ракетами Storm Shadow.

Storm Shadow – дальнобійна авіаційна ракета класу «повітря – земля». Це спільна розробка Франції та Великої Британії. В її характеристиках значиться, що ракета долає потужні системи ППО, має бойову частину 450 кг, її дальність – понад 250 км.

ATACMS – балістична ракета, класу «земля – земля», її максимальна дальність ураження – 300 км. Однак, якщо порівнювати зі Storm Shadow, американська розробка має низку переваг, вважає Павло Нарожний – військовий експерт і засновник БО «Реактивна пошта».

«ATACMS – це балістична ракета, якщо точніше – квазібалістична. Що це означає, якщо перекласти людською мовою. Ця ракета злітає на висоту 20-24 км, летить приблизно на цій висоті, де її не може нічого дістати - ні системи ППО, ні ПРО, а потім вертикально падає на ціль. При цьому падінні – на активній частині траєкторії – її швидкість – три швидкості звуку, три махи. При самому падінні яка швидкість – невідомо, але вона набагато більша, тобто збити її практично нереально. Якщо говорити про ракети Storm Shadow, SCALP, то вони працюють зовсім за іншим принципом. Це крилаті ракети. По суті літак, який летить на великій висоті. Теж падає вертикально, може бути збитий», – каже Нарожний у коментарі Крим.Реалії.

ATACMS запускається з бойової платформи HIMARS, яка може підходити дуже близько до лінії зіткнення – йдеться про відстань у кілька кілометрів – що збільшує практичну дальність польоту ракети. Системи HIMARS на озброєнні ЗСУ з літа 2022 року, що значно спростить роботу українським військовим із ракетами ATACMS, розповів Крим.Реалії військовий аналітик і директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь. «Для того щоб поставити нам ATACMS, не потрібно постачати пускові установки, системи управління… Нам просто потрібно поставити ATACMS і навчити управлінню цим боєприпасом особовий склад, який уже тривалий час керує HIMARS та MLRS (американська універсальна пускова установка – КР)», – каже військовий аналітик.

Цілі для ATACMS у Криму

За допомогою ракетних систем ATACMS Україна могла б знищувати російські берегові ракетні комплекси та кораблі в портах, цитує «Укрінформ» речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната.

Військовий експерт Павло Нарожний у розмові з Крим.Реалії поділився думкою, що якщо Україна отримає, наприклад, 50-100 ракет ATACMS, то цього буде достатньо, щоб ліквідувати російську авіацію в Криму.

Павло Нарожний
Павло Нарожний

«По чому ракети можуть бути застосовані? Якщо ми подивимося на мапу, то це майже вся територія Криму… Всі бази у Севастополі, всі артилерійські склади, розташовані на території Криму, всі системи ППО ворога, всі аеродроми, що є на території Криму, всі вони будуть знищені», – каже Нарожний.

При подальшому просуванні української армії ATACMS може бути націлений і на Кримський міст, вважає експерт. «Коли ми дійдемо до Бердянська, то зможемо дістати цими ракетами до путінського мосту в Керчі, який встановлений незаконно, і тоді його буде знищено», – прокоментував Павло Нарожний для Крим.Реалії.

Раніше колишній командувач армії США в Європі Бен Годжес висловив думку, що надання Україні далекобійних ракет ATACMS змусить Чорноморський флот Росії передислокуватися з Криму до Новоросійська. Про це він написав у соцмережі X.

ATACMS та російське ППО Криму

На озброєнні ЗСУ вже є ракети GMLRS (високоточкові американські ракети – КР) і немає жодного підтвердження тому, що російським військовим вдалося збити хоча б одну подібну ракету, каже Нарожний.

Принцип дії ракет ATACMS ідентичний принципу дії ракет GMLRS, тільки ATACMS мають переваги у вигляді більшого калібру та більшої дальності польоту. «Якби вони справді це зробили (збили ракету GMLRS – КР), то показали б якісь відео, уламки цієї ракети… Ще вони дуже люблять хвалитися, що, мовляв, збивають ракети РЕБами (війська радіоелектронної боротьби – КР), але це неправда. Що в GMLRS, що в ATACMS стоїть подвійна система навігації. Одна – інерційна, друга – GPS. Так, теоретично, GPS можна заглушити, але повторюся, що ракета летить на висоті 24 кілометри, і РЕБ дістати її досить складно. Теоретично, точність ракети при використанні може впасти, але повністю збити або змінити траєкторію ракети GMLRS або ATACMS абсолютно нереально», – каже військовий експерт Павло Нарожний у коментарі Крим.Реалії.

Не варто думати, що надання ракет ATACMS Україні вирішить усі проблеми щодо деокупації Криму, кажуть експерти. Завдання ЗСУ – порушити логістику російської армії на півострові, і для цього потрібна комплексна робота. До неї входять удари по системах ППО на території Криму, що дозволить потім безперешкодно завдавати ударів об'єктах базування російського флоту, логістичних центрах, штабах і складах із боєприпасами, паливом тощо, вважає військовий аналітик Михайло Самусь.

Михайло Самусь
Михайло Самусь

«Якщо ми говоримо про, наприклад, проведення сучасної наступальної операції з повітряно-ракетною фазою, то нам потрібні F-16, ATACMS, Storm Shadow, SCALP, TAURUS (німецька авіаційна крилата ракета класу «повітря-земля» – КР), GLSDB (американська) бомба малого діаметра наземного запуску – КР) та решта високоточних засобів, які нам допоможуть знищувати противника. ATACMS буде доповненням, але важливим доповненням», – заявив Самусь у коментарі для Крим.Реалії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG