Із моменту скасування режиму надзвичайної ситуації в Армянську минуло два тижні. Весь цей час підконтрольна Росії кримська влада переконує, що в місті нічого не загрожує життю та здоров'ю людей. Але процес повернення жителів до звичного життя супроводжується проблемами, які суттєво впливають на перспективи міста.
Спікер підконтрольного Росії парламенту Криму Володимир Константинов закликає профільні кримські міністерства до «особливого ставлення» до Армянська як до міста, що пережило надзвичайну ситуацію. Однією з найактуальніших проблем для його жителів зараз є недоступність якісної медичної допомоги, сказав він на засіданні кримського уряду 9 жовтня.
Багато постраждалих від кислотних викидів не можуть пройти повноцінне обстеження через дефіцит лікарів і відсутність у лабораторії міської лікарні матеріалів для досліджень. Складніше доводиться жителям села Перекоп, які серйозно постраждали, але не мають можливості потрапити на прийом до медиків в Армянську.
«У лікарні вам напишуть ГРЗ і відішлють додому»
За словами Володимира Константинова, через дефіцит медиків в Армянську ухвалили рішення про організацію щотижневих виїздів до міста фахівців МОЗ Криму, кримських і російських медустанов, які нададуть допомогу місцевим жителям.
Я зустрічався з людьми. Вони кажуть: «Нам ніде перевіритися, у нас немає медперсоналу»Володимир Константинов
«Я зустрічався з людьми. Вони кажуть: «Нам ніде перевіритися, у нас немає медперсоналу». Я розумію, що складність із медичним персоналом є в усьому Криму, але в одному регіоні ми зобов'язані це зробити (забезпечити людей медичною допомогою ‒ КР). Ми попросили на короткий період часу провести такі ж прийоми, як в Армянську, в селі Перекоп. Це село постраждало найбільше, там найскладніша ситуація. Його жителі скаржаться, що потрапити в Армянськ під час прийомів не можуть. Ситуація там неприємна», ‒ говорить речник.
Міністр охорони здоров'я підконтрольного Росії уряду Криму Олександр Голенко, у свою чергу, повідомив, що в Перекопі відкритий новий ФАП із постійним лікарем. Він стверджує, що місцеві жителі вже отримали можливість обстежитися, але наслідків викидів ні в кого не виявили.
Наслідків екологічної ситуації в Перекопі виявлено не булоОлександр Голенко
«Бригади лікарів там (у Перекопі ‒ КР) вже провели обстеження. Майже всі були просто з хронічними захворюваннями. Наслідків екологічної ситуації там виявлено не було», ‒ стверджує Голенко.
Схожа ситуація і в Армянську, але його жителі не вірять у втішні діагнози лікарів. У міських групах Армянська в соцмережах багато хто скаржиться на подальшу появу неприємного запаху в місті та хворобливі симптоми в дорослих і дітей.
Діти знову починають задихатися та хрипітиОльга Лобашова, місцева жителька
«Діти знову починають задихатися та хрипіти. Куди ви дивитеся? Це що, так підвищують народжуваність?» ‒ пише Ольга Лобашова в групі «Чорний список Армянська-Красноперекопська».
«У лікарні вам напишуть ГРЗ, пропишуть краплі від нежитю, сиропчик від кашлю й відправлять додому. А потім усе знову. У самої діти кашляють, виписали сиропчик і все», ‒ відповідає жителька Армянська Юлія Алексєєва.
Незважаючи на те, що жителі Армянська ще з серпня масово скаржаться на погане самопочуття та загострення хронічних захворювань, виявилося, що в міській лікарні немає реактивів для проведення аналізів. Як розповіли Константинову місцеві, через відсутність біохімічних аналізаторів їм доводиться по два тижні чекати результатів досліджень. Лікування за таким графіком їм забезпечене до кінця місяця. Оскільки міністр Олександр Голенко пообіцяв привезти реактиви в місто не раніше 1 листопада.
«Вже й пологовий будинок звідси з'їжджає, треба тікати з цього міста»
Під загрозою закриття в Армянську опинилося місцеве пологове відділення, про що кримському спікеру теж поскаржилися жителі міста. Найближчий до Армянська пологовий будинок розташований за 80 кілометрів ‒ у Джанкої.
«Це все стимулює панічні настрої. Люди кажуть: ну, ось, уже й пологовий будинок звідси з'їжджає, треба тікати з цього міста тощо. Ні в якому разі. Закривати пологовий будинок зараз, коли місто пережило НС, не можна», ‒ наголосив Константинов. Його підтримав і глава російського уряду Криму Сергій Аксенов (Аксьонов), зазначивши, що таке рішення «не буде ухвалене».
Голова російського Міністерства охорони здоров'я Криму пояснив, що в Армянську щорічно знижується народжуваність: два роки тому там народжувалися 600 дітей на рік, торік ‒ 427, а цього року орієнтовно буде всього 300 дітей. «300 пологів ‒ це менш ніж одна дитина на добу. Жінки з Армянська переважно їздять народжувати до Джанкоя, Євпаторії та Сімферополя», ‒ сказав він, додавши, що МОЗ «не виходить із ініціативою закриття пологового відділення».
У зв'язку з цим Володимир Константинов вимагав «закрити рота» головлікарю Армянської міської лікарні, яка нібито поширює чутки про майбутнє припинення роботи пологового відділення.
Хоча насправді кримські ЗМІ повідомляють про це, посилаючись не на головлікаря, а на Олександра Голенка, який ще 8 жовтня припустив можливість закриття відділення у зв'язку «з неможливістю забезпечити там якісне надання медичної допомоги», а 9 жовтня змінив рішення під натиском Константинова та Аксенова.
«Основне завдання ‒ запустити підприємство»
На тлі скарг жителів Армянська на здоров'я і відсутність медиків кримська влада готується відновити повноцінну роботу «Кримського титану», частково зупиненого на період надзвичайної ситуації. В цьому пориві Сергій Аксенов навіть взявся прогнозувати успішне майбутнє.
«До Армянська в нас особливий підхід. Він у нас із порядку денного не зник. Ми домовилися, що особисто мені комісія МОЗ Криму доповідатиме про те, з яким випадками люди звертаються до місцевих закладів охорони здоров'я. Зараз, завдяки погоді, вирівнявся фон. Тому основне завдання ‒ запустити підприємство («Кримський титан» ‒ КР). При тому, що загрози життю та здоров'ю громадян не буде й ситуація з точки зору викидів не погіршиться», ‒ переконаний він. Жителі Армянська при цьому продовжують повідомляти про нові кислотні викиди.
Віце-прем'єр підконтрольного Росії уряду Криму Валерій Гоцанюк повідомив, що план відновлення діяльності підприємства надісланий до МНС Росії, Росспоживнадзору й Міністерства промисловості та торгівлі Росії. До кінця тижня очікується отримання узгодження від віце-прем'єра російського уряду Дмитра Козака.
Незважаючи на багато проблем, які залишаються в Армянську, кримська влада переконує, що в місті немає наслідків кислотних викидів. Хоча через місяць після «хімічної атаки» вони так і не повідомили правдивої інформації про те, яка речовина й чому отруїла кримчан.