Доступність посилання

ТОП новини

Арешт утікача-віцепрем'єра Криму. Що відомо про Володимира Сєрова і в чому його звинувачують?


Володимир Сєров
Володимир Сєров

СУДАК – Російські силовики затримали колишнього віцепрем'єра Криму Володимира Сєрова. Його підозрюють у посередництві в хабарництві на суму в два мільйони рублів. За версією слідства, колишній чиновник обіцяв «вирішити питання» з передачею у власність однієї із земельних ділянок на території Судацького муніципалітету. Підозри були висунуті Сєрову ще в 2018 році, проте на його пошуки силовики витратили понад два роки. Історію зльоту та падіння кар'єри Володимира Сєрова згадував кореспондент Крим.Реалії.

Співробітники російської поліції затримали Володимира Сєрова в одному з населених пунктів Краснодарського краю. Того ж дня колишнього кримського чиновника було доставлено у Ростов-на-Дону, де, за словами джерел російського інформагентства «Интерфакс», було передано місцевим силовикам. Там же із Сєровим, імовірно, проводитимуть усі слідчі дії.

Де саме цей час переховувався Володимир Сєров, не повідомляється. Невідомими також залишаються й обставини його затримання.

Кримінальну справу проти Сєрова було порушено ще у квітні 2019 року. За рік до цього підконтрольний Москві глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) повідомив про те, що Сєрова було відправлено у відставку, оскільки до його роботи «були питання щодо ефективності».

Російський глава Криму Сергій Аксьонов
Російський глава Криму Сергій Аксьонов

Сєрова звинувачують у посередництві в хабарництві в особливо великому розмірі. Слідство наполягає, що він пообіцяв «вирішити питання» з передачею у власність однієї із земельних ділянок у туристичній частині Судака – міста, розташованого на південному сході Криму. Інформаційний сайт РБК писав, що сума хабара складала близько двох мільйонів рублів. Із них 600 тисяч Сєров встиг одержати на руки.

Російські силовики оголосили колишнього віцепрем'єра у федеральний розшук, проте понад два з половиною роки після порушення справи місцеперебування Сєрова залишалося невідомим. У ЗМІ навіть писали, що колишнього чиновника з розшуку зняли, проте згодом ця інформація не підтвердилася.

«Вамсудак»?

Володимир Сєров був беззмінним очільником Судака протягом семи років. До старту своєї політичної кар'єри він працював директором відомчого пансіонату «Львівський залізничник», який у жовтні 2014 року був «націоналізований» та перейменований на «Кримську весну». Сєров очолив установу ще в середині 90-х, а на початок нульових уже вступив до лав Партії регіонів, за підтримки якої і виграв міські вибори.

Тоді Сєрова називали «людиною з оточення [Бориса] Дейча» – одного з найвідоміших кримських політиків середини нульових. Той упродовж чотирьох років очолював кримський парламент, а також був депутатом Верховної Ради України. У публікаціях того часу зазначалося, що саме Судацький регіон був основною «вотчиною» Дейча.

Володимир Сєров, архівне фото
Володимир Сєров, архівне фото

Кар'єра Сєрова в Судаку запам'яталася насамперед новим логотипом міста, який місцева влада презентувала до 1800-ї річниці від дня його заснування. Емблемою Судака тоді стала різнокольорова жаба та напис «Вамсудак». Креатив муніципалітету тоді спровокував гостру дискусію щодо естетичності обраних рішень. Так, відомий московський дизайнер Артемій Лебедєв говорив, що розташований під жабою напис читається як «Сам м*дак».

Не оминали Сєрова стороною і корупційні скандали. Наприклад, у 2013 році у місті проходила реконструкція центральної міської набережної. На виконання цих робіт із бюджету було виділено близько 33 мільйонів рублів (понад 4 мільйони доларів за курсом на той час – КР). Пізніше журналісти з'ясували, що тендер на реконструкцію виграла компанія «Декор СВ», яка належала Сергію Овчинникову – бізнес-партнеру родини Сєрова.

Широкого розголосу у ЗМІ набули також конфлікт очолюваної Сєровим судацької влади з місцевими бізнесменами, які працювали на міських пляжах, а також з мешканцями єдиної в Криму міжнародної «галявини протесту» біля гори Алчак.

Не дотягнув до року

Після анексії Криму Росією Володимир Сєров залишився на чолі Судака. На вибори 2014 року чиновник не пішов, а був призначений міськими депутатами місцевим сіті-менеджером.

Через три роки Сєров пішов на підвищення. У липні 2017 року Сергій Аксьонов анонсував відставку низки своїх заступників і одночасно оголосив, що колишній мер Судака очолить у російському уряді Криму одразу три напрямки.

Переїхавши до Сімферополя, Володимир Сєров обійняв посаду віцепрем'єра півострова. У зоні його відповідальності було закріплено транспорт, ЖКГ та енергетику.

«Глава республіки поставиви завдання та цілі, які треба реалізувати [і] які я курируватиму», – резюмував Сєров у день свого представлення на новій посаді.

На посаді віцепрем'єра Сєров працював менше року. За цей час він встигнув ухвалити рішення про зупинення планів рекультивації великого полігону побутових відходів у південнобережному селищі Гаспра, незважаючи на те, що на цілі рекультивації вже було виділено близько 50 мільйонів рублів.

Ці гроші віцепрем'єр вирішив перенаправити на боротьбу з ризиком виникнення зсуву сміття, що могло статися у тій же Гаспрі. До речі, роботи з рекультивації полігону не завершено досі.

До 12 років позбавлення волі

У день звільнення Сєрова з посади віцепрем'єра, зі своїх посад також звільнили кількох співробітників енергетичної галузі Криму, зокрема й колишнього очільника «Чорноморнафтогазу» Бориса Зиміна. А у 2019 році, коли стало відомо про порушення проти колишнього чиновника кримінальної справи, ЗМІ також повідомляли про затримання депутата Судацької міськради Володимира Болтунова. Чи пов'язані ці відставки та арешт зі справою Сєрова, на момент написання матеріалу з'ясувати не вдалося.

Ані Сєров, ані його представники претензії з боку силовиків не коментували. Російські силовики також не публікували подробиці матеріалів справи.

Наступного дня після затримання Сєрова на сайті російського видання «Известия» з'явилося відео будинку в Судаку, який, за інформацією журналістів, належить сім'ї Сєрова. Відео було знято з дрону. Крім самого будинку, в кадри потрапили чотири автомобілі, припарковані на ділянці, а також низка додаткових споруд.

За інформацією видання, будинок розташований на ділянці загальною площею близько 2.5 тисячі квадратних метрів, яку Сєров отримав у довгострокову оренду до 2056 року. За словами місцевих жителів, яких цитують журналісти «Известий», у будинку можуть жити дружина та діти колишнього чиновника.

Якщо суд визнає Сєрова винним в інкримінованих йому діях, йому загрожуватиме до 12 років позбавлення волі зі штрафом, що дорівнює 30-кратному розміру хабаря.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG