Депутати Державної думи Росії оприлюднили законопроєкт про посилення регулювання роботи аптечних мереж, який торкнеться також анексованого Криму. Фактично дії Держдуми можуть призвести до зростання цін на ліки, говорять в аптеках. У російських депутатів інша точка зору, а на материковій Україні вже готують проєкти допомоги та підтримки для кримчан у медичних питаннях. В ефірі Денного шоу на Радіо Крим.Реалії обговорювали ініціативи та пропозиції сторін.
Автори російського законопроєкту наполягають, що їхній документ містить низку антимонопольних обмежень, які допоможуть контролювати ціни.
«Неадекватне завищення цін на низку ліків у період епідемій ‒ питання, яке жорстко поставив президент Росії. І ми запропонували механізми, які мають запобігати подібним ситуаціям», ‒ цитує сайт російської Держдуми співавтора законопроєкту, голову думської фракції «Единой России» Сергія Неверова.
Російські ЗМІ зазначають, що документ з'явився у Держдумі як відповідь на ажіотаж і підвищення цін в аптеках на тлі інформації про коронавіруси. Тоді президент Росії Володимир Путін запропонував позбавляти ліцензій аптеки, що наживаються на ажіотажному попиті на маски. А російська антимонопольна служба висловила намір штрафувати аптеки, які підвищили ціни.
Як результат, у законопроєкті автори пропонують запровадити низку обмежень. По-перше, частка однієї аптечної мережі не зможе перевищувати 20 відсотків обороту ринку в муніципалітеті та містах федерального значення ‒ Москві, Санкт-Петербурзі й анексованому Севастополі. По-друге, документ передбачає скорочення бонусів, які продавці отримують від постачальників за поширення товару ‒ не більше п'яти відсотків від ціни партії.
Зі свого боку представники аптечних мереж говорять, що нові ініціативи російської влади можуть спричинити підвищення цін та дефіцит ліків в аптеках. Фахівці ринку прогнозують стрибок цін на 5-7%, такі відомості публікують журналісти російського видання «Ведомости».
У партії «Единая Россия» назвали заяви представників аптечного ринку «шантажем і спробою нажитися на психологічному переляку». Зокрема, так вважає член комітету Держдуми Росії з охорони здоров'я Олександр Петров.
«Якщо представники аптечних мереж думають, що можна волюнтариським шляхом підняти ціну, то це предмет розгляду, перш за все, і ФАС (Федеральна антимонопольна служба Росії ‒ КР), й інших органів виконавчої влади», ‒ наводять слова Петрова на сайті «Единой России».
Регулювання ринку ліків у Росії вітають у Всеросійському союзі пацієнтів, але водночас наголошують на необхідності конкуренції між аптечними мережами, що вигідно споживачам.
«У законі мають бути винятки з правил, коли у монополіста може бути більша частка ринку, ніж передбачається. Найголовніше ‒ гнучкий підхід. Там, де буде обґрунтування більшої квоти у мережі, має бути механізм доведення та затвердження більшої квоти. Що стосується подорожчання ліків, сказати складно, я не готовий говорити», ‒ сказав в ефірі Радіо Крим.Реалії співголова Всеросійського союзу пацієнтів Юрій Жулєв.
У Криму «усім усього вистачить»?
ЗМІ Криму вже повідомили, що на півострові в державних аптеках закінчуються медичні маски. За повідомленнями російського Міністерства охорони здоров'я Криму, у лютому держаптеки продали близько 30 тисяч масок. За словами чиновників, масок і противірусних препаратів у Криму достатньо.
«У постачальників на складах є всі необхідні засоби. Якщо їх купувати в розумних межах, не створюючи ажіотажу, то всім усього вистачить цілком», ‒ сказав нинішній заступник міністра охорони здоров'я Криму Микола Деркач місцевим журналістам.
Водночас директор підприємства «Крим-Фармація» Тарас Чеславський розповів журналістам телеканалу «Крым-24», що маски не потрапляють до переліку аптечної продукції, ціни на яку мають регулюватися уповноваженими органами.
За інформацією російського Міністерства охорони здоров'я Криму, у мережі державних аптек «Крим-Фармація» триває продаж медичних масок, «однак зберігається лише невеликий запас виробів». Крим.Реалії не вдалося зв'язатися з представниками компанії «Крим-Фармація», щоб підтвердити або спростувати цю інформацію.
Раніше Всесвітня організація охорони здоров'я випустила рекомендації щодо використання медичних масок, зазначивши, що ними варто користуватися вже хворим людям. До того ж, ВООЗ закликала не використовувати одноразові маски повторно.
Українські ініціативи для кримчан
На материковій частині України маски в аптеках є в достатній кількості, показав щоденний моніторинг представників Аптечної професійної асоціації України. При цьому паніки серед населення немає, зазначив в ефірі Радіо Крим.Реалії директор асоціації, доктор фармацевтичних наук Володимир Руденко.
Тим часом уряд України виступив з ініціативою для кримчан ‒ на адміністративному кордоні між Кримом та Херсонською областю планується відкриття аптеки.
На контрольних пунктах в'їзду-виїзду обов'язково мають бути аптечні пункти, тому що ліки у Криму неякісніАнтон Кориневич
«На контрольних пунктах в'їзду-виїзду обов'язково мають бути аптечні пункти, тому що ліки у Криму неякісні. Кримчани повинні мати можливість купити на КПВВ хороші, нормальні українські або закордонні ліки для того, щоб відчувати себе здоровими», ‒ впевнений постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич.
Таку ініціативу критикує Володимир Руденко. За його словами, відкриття кількох аптек на адмінкордоні не вирішить проблему нестачі якісних ліків у Криму.
«Аптечні пункти не можна відкривати на пунктах пропуску ‒ це суперечить чинному законодавству», ‒ додав він в ефірі.
Водночас кримчани говорять про те, що користувалися б аптечними пунктами.
Я особисто користуюся серцевими ліками тільки українського виробництва, російські ліки ‒ пустушкиСлухачка Радіо Крим.Реалії
«Мене б порадувало, якби в пунктах пропуску я могла б купити ліки. Я особисто користуюся серцевими ліками тільки українського виробництва, російські ліки ‒ пустушки», ‒ поділилася думкою слухачка Радіо Крим.Реалії.
Директор Аптечної професійної асоціації України, доктор фармацевтичних наук Володимир Руденко вважає, що для кримчан можна організувати низку акцій або спеціальних пропозицій в аптеках на адмінкордоні, однак, за його словами, це не дозволить вирішити проблему.
Потрібно провести деокупацію Криму, і всі будуть забезпечені лікувальними препаратамиВолодимир Руденко
«Я впевнений, що це не вирішить питання повноцінного забезпечення жителів півострова ліками. Хтось із Ялти або Севастополя точно не поїде на перехід, щоб купити кілька пакунків ліків. Потрібно провести деокупацію Криму, і всі будуть забезпечені лікувальними препаратами», ‒ зазначив Руденко.
Українські чиновники запропонували іншу альтернативу російській медицині для кримчан ‒ лікування онлайн. Для цього підготували спеціальну програму, схожу на Skype. З її допомогою пацієнти зможуть спілкуватися з лікарями, надсилати їм результати аналізів та інших досліджень і там же отримуватимуть призначення.
«Вже працюємо з Херсонською облдержадміністрацією з приводу запровадження телемедичних послуг для жителів тимчасово окупованого Криму. Це формат, коли людина з Криму може 24 години на добу, 7 днів на тиждень зайти онлайн, поспілкуватися з лікарем, визначити, що їй потрібно робити для того, щоб бути здоровою», ‒ розповів постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич.
Раніше в ефірі Радіо Крим.Реалії президент Українського медичного клубу Іван Сорока зазначив, що така ініціатива можлива, однак має обмежене коло консультативної допомоги.