У своєму додатку «Погода» американська компанія Apple на території Росії почала зображати Крим і Севастополь «російською» територією. При цьому на материковій частині України та на анексованому півострові Севастополь, Сімферополь, Керч та інші міста не позначені ні як частина України, ні як частина Росії.
Голова комітету Держдуми Росії з безпеки та протидії корупції Василь Піскарьов 27 листопада повідомив, що «Apple повністю усунула претензії Держдуми щодо позначення Криму у своїх сервісах». У свою чергу, Міністерство закордонних справ України засудило таку політику американської компанії, а посольство України в США звернулося до Apple за поясненнями. Цю ситуацію обговорюють в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Речник МЗС України Катерина Зеленко підкреслює, що її відомство налагодило системну роботу з протидії непрямому визнанню Криму російським у різних джерелах.
‒ Наші посольства за кордоном і міністерство постійно моніторять подібні випадки й намагаються негайно реагувати на такі факти, коли окуповані території некоректно зображаються на картах або у статтях у ЗМІ, або в соцмережах. Так само сталося і зараз: одразу відреагувало наше посольство в США, надіславши листа компанії Apple з проханням звернути увагу на цей сумний випадок і припинити таку практику. Ми поінформували також Держдепартамент США про те, що стурбовані такою ситуацією, коли для користувачів у Росії Крим позначають як її територію. Загалом це питання системної і послідовної роботи, яку ми намагаємося проводити коженого разу. Такий випадок був з телеканалом CNN, і є кілька картографічних видавництв, які припустилися таких помилок.
Катерина Зеленко впевнена, що звернення та постійна робота дипломатів дає результат.
Нас підтримали безліч міжнародних партнерів, навіть керівники зовнішньополітичних відомств інших держав, та й звичайні користувачі продукції Apple. Вони вважають, що, окрім якості, має бути й певна охайність у питаннях міжнародної взаємодіїКатерина Зеленко
‒ Такі потужні компанії, як Apple, дбають про свою репутацію та роблять певні кроки, щоб виправити подібні помилки. Звичайно, ми ‒ представники держави, і вплив на приватний бізнес з нашого боку може бути хіба репутаційний. Мені здається, тут навіть більше впливу мають небайдужі до цієї ситуації люди. Нас підтримали безліч міжнародних партнерів, навіть керівники зовнішньополітичних відомств інших держав, та й звичайні користувачі продукції Apple. Вони вважають, що, окрім якості, має бути й певна охайність у питаннях міжнародної взаємодії. Я також хочу подякувати ЗМІ, активістам та правозахисникам, які не залишають такі прецеденти непоміченими. Тільки у разі оперативної реакції у нас є шанс на успіх.
За словами Катерини Зеленко, офіційної відповіді від Apple станом на ранок 29 листопада ще не було. Крим.Реалії також звернулися до представника компанії в Росії Дар'ї Єрмоліної, яка, судячи з повідомлень у ЗМІ, і відзвітувала перед Василем Піскарьовим про «усунення неточностей» на картах. Відповіді від неї також поки не надійшло.
Керівник управління з питань Автономної Республіки Крим і Севастополя Міністерства тимчасово окупованих територій Сергій Мокренюк розмірковує, що має робити Україна, щоб подібних прецедентів не виникало.
Україні треба більше працювати, зокрема, з урядами країн, чиї юридичні особи ведуть діяльність, зокрема й на окупованих територіяхСергій Мокренюк
‒ А що ми зробили, щоб сталося інакше? Для мене це просто свідчення того, що ми приділяємо недостатньо уваги міжнародному товариству та комунікації щодо того, що відбувається в Криму. Треба просто більше працювати, зокрема, з урядами країн, чиї юридичні особи ведуть діяльність, зокрема й на окупованих територіях. До того ж, нам потрібно сформувати контент, спрямований на аудиторію за межами країни. Тобто пояснювати, роз'яснювати, повторювати ‒ такої інформації ніколи не буває мало. Світ не крутиться навколо нас і нашої війни з Росією ‒ у людей свої проблеми. Треба бути більш наполегливими й комунікабельними, створювати цікаві продукти для іноземної аудиторії з просуванням наших меседжів.
Журналіст, експерт з Південного Кавказу Карен Мадоян розповідає, які заходи вживали в Грузії для невизнання «незалежності» Південної Осетії та Абхазії після конфлікту з Росією у 2008 році.
‒ З приводу блокування роботи цих сервісів ‒ складно говорити, коли йдеться про таких гігантів, як Apple або Google, чиєю продукцією користується досить велика кількість людей. Я можу привести у приклад те, як це робилося в Грузії. У 2018 році місцевий парламент ввів кримінальне покарання (йшлося про законодавчу ініціативу про кримінальне покарання ‒ КР) за поширення карт країни без вказування Південної Осетії та Абхазії ‒ від штрафу до тюремного ув'язнення до двох років. Росія дуже активно просувала нові реалії, а в Грузії з 2008 року уряд активно просуває політику невизнання. Країна працює з основними партнерами та активно стежить за тим, щоб подібне не відбувалося. Виходить, з одного боку, цим займається держава, плюс на законодавчому рівні пропонуються ініціативи, щоб перешкоджати таким ситуаціям.
Карен Мадоян згадує, що у 2016 році російський сервіс «Яндекс Таксі» зайшов на грузинський ринок, але карту країни зображав без Південної Осетії та Абхазії.
Якщо міжнародне товариство не визнає Крим територією Росії, значить, компанії мають дотримати свого слова. Але, на жаль, є тиск з боку великих гравців, великих країнКарен Мадоян
‒ Природно, це сколихнуло велику хвилю обурення в соцмережах і публічному просторі, долучилися блогери ‒ все це змусило «Яндекс» змінити карту, але тільки в декількох країнах: в самій Грузії, Україні, Ізраїлі та Туреччині. У Вірменії карта така ж, як і в Росії ‒ без двох регіонів. Але навіть така російська корпорація, як «Яндекс», яка прислухається до позиції Кремля, мабуть, ухвалила рішення на користь розвитку бізнесу у Грузії. Взагалі, якщо міжнародне товариство не визнає Крим територією Росії, значить, компанії мають дотримати свого слова. Але, на жаль, є тиск з боку великих гравців, великих країн. Подивіться, на які поступки в Китаї йдуть технічні гіганти, щоб утриматися на цьому ринку ‒ аж до введення цензури. Думаю, що ми надалі все частіше будемо стикатися з таким явищами.
Те, що Крим ‒ український, зафіксовано у низці резолюцій Генасамблеї ООН, так що нам здається, що такі гіганти, як Apple, мають грати за загальновизнаними правилами цивілізованого світуКатерина Зеленко
Катерина Зеленко запевняє, що в разі негативної відповіді Apple МЗС України продовжить відстоювати свої вимоги.
‒ Ми не будемо опускати руки, будемо працювати далі та залучати всіх міжнародних партнерів, щоб звертати увагу на такі випадки. Будемо й надалі звертатися до компанії Apple, шукати можливості зустрітися й переконати їх, щоб вони повернулися до загальноприйнятих принципів міжнародного права. Те, що Крим ‒ український, зафіксовано у низці резолюцій Генасамблеї ООН, так що нам здається, що такі гіганти, як Apple, мають грати за загальновизнаними правилами цивілізованого світу. Я налаштована оптимістично ‒ я думаю, у нас є всі шанси досягти позитивного результату.
Довідка: американська компанія Apple в Росії почала зображати Крим і Севастополь «російською» територією у своєму додатку «Погода». При цьому на материковій частині України та на анексованому півострові Севастополь, Сімферополь, Керч та інші міста не позначені ні як частина України, ні як частина Росії.
Голова Міністерства закордонних справ України Вадим Пристайко відреагував на інформацію про «російський» Крим і Севастополь у додатках американської компанії Apple.
Офіційних коментарів американської компанії з цього приводу поки немає. Крим.Реалії звернулися до Apple за поясненнями.
(Текст підготував Владислав Ленцев)