Доступність посилання

ТОП новини

«Це черговий популізм». Активісти ‒ про створення «Рад територій» у Криму


Сергій Аксенов на зустрічі з жителями Армянська, вересень 2018 року
Сергій Аксенов на зустрічі з жителями Армянська, вересень 2018 року

З 1 грудня російська влада Криму запускає новий проєкт «Рада територій ‒ народна влада», створений, за словами чиновників, відповідно до настанов кримчан, отриманих під час виборчої кампанії російських виборів до місцевих рад у вересні цього року (ці вибори визнані в Україні та низці країн світу незаконними ‒ КР).

За словами російського глави Криму Сергія Аксенова, це буде колегіальний орган, завдання якого ‒ налагодити оперативну взаємодію депутатського корпусу, адміністрації міста, району чи поселення з місцевими жителями, залучити громадян до процесу вирішення проблем на місцях, підвищити відповідальність депутатів і посадових осіб виконавчої влади. Основна мета проєкту ‒ «оперативне виявлення та вирішення проблем громадян із доведенням інформації до відповідальних чиновників і заявників».

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов
Якщо проблема не почала вирішуватися упродовж трьох днів, то це може та повинно розцінюватися як ознаку неефективної роботи влади
Сергій Аксенов

«Вважаю, що якщо проблема не почала вирішуватися упродовж трьох днів, якщо вона «провисає» та «обростає мохом», то це може та повинно розцінюватися як ознака неефективної роботи влади. «Раду території» очолюватиме голова адміністрації поселення, до її складу увійдуть, зокрема представники громадськості, підприємств різних форм власності, розташованих на цій території, і, звісно, депутатського корпусу», ‒ сказав Аксенов.

На думку кримського економічного експерта Олександра Басова, таким чином чиновники намагаються створити видимість впливу населення на рішення органів влади.

Олександр Басов
Олександр Басов
За красивою назвою «Рада територій ‒ народна влада» криється чергова спроба закамуфлювати непривабливу дійсність
Олександр Басов

«За красивою назвою «Рада територій ‒ народна влада» криється чергова спроба закамуфлювати непривабливу дійсність, яка полягає в тому, що народ, населення де-факто не впливає на рішення органів влади. Яскравий приклад ‒ події на станції Шиєс Архангельської області (сусідньої Росії ‒ КР), де все населення категорично проти розміщення сміттєвого полігону. Проте, влада, використовуючи сили поліції, продовжує будівництво. Аналогічна ситуація ‒ у сімферопольській Кам'янці, жителі якої протестують проти функціонування сміттєсортувального заводу, розташованого в безпосередній близькості до житлових будинків, із порушенням санітарних норм. Проте, завод працює, отруює життя людей, а влада виявляє байдужість, тому що не боїться невдоволення населення», ‒ розповів Крим.Реалії Олександр Басов.

Він зазначив, що новий проєкт не стане ефективним інструментом впливу населення на місцеву владу.

Рада ‒ це колегіальний орган, тобто, його рішення не є обов'язковими для виконання органами влади
Олександр Басов

«Зверніть увагу на два моменти. Перше: рада ‒ це колегіальний орган, тобто, його рішення не є обов'язковими для виконання органами влади. Друге ‒ радою керує голова місцевої адміністрації. Згадаймо, як формувалися в Криму подібні «громадські» структури. Наприклад, «Громадська палата Криму», де 50% ‒ квота Аксенова, і 50% ‒ Константинова. За п'ять років хоч одне суспільно значуще питання ця структура, яка перебуває на утриманні Держради (російський парламент Криму ‒ КР), внесла, вирішила? Ні. Те ж буде і з цією новою ініціативою», ‒ зазначив Басов.

Кримський громадський активіст і журналіст Рагім Гумбатов у коментарі Крим.Реалії повідомив, що створені ради дублюватимуть уже наявні структури.

Рагім Гумбатов
Рагім Гумбатов
Існують громадські ради при місцевих органах влади
Рагім Гумбатов

«На мій погляд, така ініціатива є дещо зайвою. Сьогодні існують громадські ради при місцевих органах влади. Якщо не помиляюся, є ще територіальні громадські ради, які мають схожі функціональні установки. Нагадаю, що з бюджету витрачаються великі кошти на вибори депутатів, які, власне, й зобов'язані займатися всіма зазначеними питаннями. Здається, все це численне дублювання ‒ звичайний популізм, «похід влади до народу», ‒ сказав Гумбатов.

На його думку, є ефективніші методи залучення населення до управління місцевими територіями.

Справжніх активістів, які дбають про чистоту влади, навряд чи в ці ради пустять
Рагім Гумбатов

«Такі дії не можуть привести до реальної участі народу в управлінні. Тим більше, що справжніх активістів, які дбають про чистоту влади, навряд чи в ці ради пустять. Можливо, ефективнішим було б проведення щоквартальних зібрань громадян для звіту всіх служб міста з відповідальними чиновниками. Але ці зібрання мають бути представницькими, на яких можна було б висловити недовіру малоефективним чиновникам», ‒ розповів Гумбатов.

Активістка руху «Вільний Крим» Еміне Ібраїмова висловила думку, що в Криму достатньо громадських структур, але вони не мають впливу на рішення чиновників.

Еміне Ібраїмова
Еміне Ібраїмова
Чи не простіше зробити так, щоб наявні структури стали не формальними, а реальними інструментами впливу на владу?
Еміне Ібраїмова

«Влада постійно щось вигадує, якісь нові ініціативи. А чи не простіше зробити так, щоб наявні структури ‒ громадські ради, громадська палата Криму, стали не формальними, а реальними інструментами впливу на владу? В умовах, які склалися, не бачу перспектив у «Рад територій» у Криму, це будуть ті ж громадські ради, з тими ж імпотентними функціями», ‒ поділилася своєю думкою з Крим.Реалії активістка.

За словами Сергія Аксенова, засідання «Ради території» проводитиметься перші пів року один раз на місяць, потім ‒ не рідше одного разу на квартал. Рада буде підконтрольна «Координаційній раді територій», яку очолить голова адміністрації району. У свою чергу, звіти «Координаційних рад територій» регулярно заслуховуватимуть на засіданнях російського парламенту Криму за участі депутатів, представників російського уряду Криму, голів місцевих адміністрацій і голів місцевих рад.

До 15 листопада в Криму мають намір розробити регламент, в якому буде вказаний порядок документообігу, дії посадових осіб, зони відповідальності органів влади. Перші звіти «Координаційних рад територій» планують заслухати в російському парламенті Криму наприкінці листопада.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG