Доступність посилання

ТОП новини

«Їдуть, отже, готові померти чи постраждати». Як пройшов високий курортний сезон у прифронтовому Криму


Пляжі Криму. Ілюстративний колаж
Пляжі Криму. Ілюстративний колаж

Високий курортний сезон закінчився, яким він був у Криму? Доти, бетонні укриття на пляжах, звуки сирени, кафе, обкладені мішками з піском, патрулі дружинників, гелікоптери над головами. Хто ж їздив відпочивати у такі реалії та чому? Читайте про це у матеріалі Крим.Реалії.

Пляж «Омега» в Севастополі. Лунає сирена, відпочиваючі її ігнорують.

Відео з такими кадрами, зняте його другом, виклав у соцмережі російський військовий із Севастополя Олексій Процько. Він обурився безтурботністю туристів.

«‎Я з моїм другом багато сперечався, стверджував, що потрібні укриття. Він казав, що не потрібні, бо людям начхати, вони й пальцем не поворухнуть, сподіваючись на авось. І це виявилося справді так», – написав на своїй сторінці в соцмережі «ВКонтакті» Процко.

Ігнорування тривоги було знято вже після того, як 23 червня на пляжі «Учкуївка» уламками ракет вбило 4 людей і поранило 150. Після того, що сталося, росіяни продовжували їхати до Криму. Через 3 тижні після трагедії відкрили і пляж Учкуївка, зробивши там 2 бетонні укриття.

Телеканал «НТС Севастополь» зняв сюжет про відкриття пляжу, опитав кількох відпочиваючих.

«‎Знаєте, як ми ж суворі челябінці: і чоловіки у нас суворі, і жінки, тому життя триває і ми із задоволенням приїжджаємо до мами, не вперше. Чотири рази на рік їздимо до Криму та всім радимо», – заявила в сюжеті одна з туристок.

Пляж «Учкуївка» у день відкриття після трагедії. Крим, скріншот відео від 11 липня 2024 року
Пляж «Учкуївка» у день відкриття після трагедії. Крим, скріншот відео від 11 липня 2024 року

Вже через чотири дні після відкриття пляжу «Учкуївка» один із відпочиваючих зняв відео про те, що сирена там майже не чути і йому довелося самому сповіщати туристів і вмовляти їх піти з прибережної зони в безпечні місця.

По всьому Севастополі встановлюють бетонні укриття – їх має бути близько шестисот. Поставили кілька десятків і вже майже одразу почали скаржитися, що люди почали використовувати їх замість туалетів.

Скріншот статті про використання укриттів у Севастополі як туалети
Скріншот статті про використання укриттів у Севастополі як туалети

У місті запровадили патрулювання дружинниками. Балаклавську бухту вирішили на ніч загороджувати бонами. Але турсезон у місті все одно не закрили. Другого серпня, після падіння осколків на будинки, обурення через сезон у соцмережах висловив один із російських морпіхів.

«Можливо, ракета йшла на Балаклаву або на північ від Балаклавської ТЕЦ. Керівництво Севастополя все ще вважає, що курортний сезон не має бути закритим? Сподіваються без масових жертв дотягнути до кінця сезону, а там якось саме все вляжеться?», – писав він у телеграм-каналі «‎Морская пехота Россия».

У соцмережах можна зустріти і коментарі тих, хто до Севастополя приїхав та одразу поїхав. Наприклад, ось оповідання, опубліковане під цим відео про відпочинок у Криму.

Коментар туриста, який відпочивав у Севастополі
Коментар туриста, який відпочивав у Севастополі

У Севастополі дуже багато військових об'єктів у міській забудові, це добре видно на мапі, складеною Крим.Реалії. До того ж, нерідко надходять повідомлення про розміщення російськими військовими установок ППО біля житлових будинків.

Турпотік до Севастополя все ж таки зменшився. Але частина туристів просто переорієнтувалася.

«Насправді, Алушта, Ялта та Євпаторія: ось зараз кажуть, людей багато. І вечора багато, і на морі багато, і на пляжах багато, і це фізично видно в даному випадку. При цьому, звичайно, турпотік все одно буде меншим, ніж у мирний час, у будь-якому випадку. Зрозуміло, погода сприяє, інформаційна політика наших супротивників так чи інакше частково впливає. Логістика теж, на жаль, бувають нюанси, під час сигналів ракетної небезпеки на мосту, буває утворюються пробки, на жаль, у наш бік», – казав у середині липня російський голова Криму Сергій Аксьонов.

Туристів запевняють, що є місця де безпечніше, ніж у Севастополі. Наприклад, російське ЗМІ «Новости МСБ» склало так звану «карту безпеки» курортів. Зелені прапорці – нібито безпечні місця, сині – там, де працювало ППО, проте, цитата: «відпочивати нормально».

Мапа телеграм-каналу «Новости‎ МСБ»
Мапа телеграм-каналу «Новости‎ МСБ»

У Чорноморському на початку серпня закрили всі пляжі після нічної атаки морських дронів. На карті російського ЗМІ в Чорноморському відпочивати нібито «нормально». Тільки ось у цьому регіоні багато російських військових об'єктів, атаки та удари – далеко не перші. Але прибережну зону відпочинку закрили лише 10 серпня, з формулюванням «для обстеження».

У цьому районі, в Караджинській бухті, кафе на пляжі, наприклад, обклало приміщення мішками з піском. Кажуть, що деякі курортники почуваються так безпечніше.

Кафе на пляжі Оленівки в Криму. Архівне фото
Кафе на пляжі Оленівки в Криму. Архівне фото

Менше, ніж у попередні роки, але деякі відпочиваючі все одно їдуть туди, де небезпечно, навіть до Новофедорівки, де неподалік знаходиться російська військова авіабаза.

Кримський блогер Євген Щепинський побував там на пляжі в один із вихідних у середині липня, розповів, що біля моря було багато людей.

«Я хочу сказати пару слів про те, що мені розповіли хлопці, які займаються прокатом катамаранів, водних велосипедів, серфів. Вони сказали, що так, сьогодні людей дуже багато, бо їде Крим, їдуть сюди місцеві жителі. Але в будні дні на пляжах людей набагато менше, тому що відпочиваючих, як вони сказали, зараз не так багато, як хотілося б», – зазначив блогер.

Нагадаємо, ось так 2022 року туристи в паніці тікали з пляжу Нофоведорівки під час атаки на авіабазу 9 серпня.

Судакський ютуб-блогер Євген Гущин запевняє у своїх відео: «патріотів не залякати». Він знімає різні пляжі, розпитує місцевих та туристів. Чоловік заявляє, що не може собі уявити, що можна зробити, «щоб залякати наших російських патріотів, наших російських людей, щоб вони сиділи у своїх кам'яних джунглях і не поїхали до Криму».

«Все ось ці громадяни Російської Федерації, які є панікерами. Ви все працюєте на ворога, якщо ви відмовляєте їхати до Криму через те, що тут бомбардують», – заявляє Гущин у своєму відео.

Фото з пляжу в Штормовому, Крим
Фото з пляжу в Штормовому, Крим

Російський ютуб-канал «‎Ходорковский LIVE» порушив питання про те, чому російські туристи їдуть до Криму, незважаючи на те, що така відпустка може стати останньою в житті? Російський соціолог Ігор Ейдман вважає – це соціально схвалена поведінка в країні.

«Якщо умовний європеєць вважає соціально правильним бути обережним, не вплутуватися в конфлікти, уникати їх усіляко, берегти себе і оточуючих, то в Росії вважається, що навпаки, це як би ознака чоловіка сьогодення, ось така безшабашність, безбашення, така сміливість. І тому люди йдуть на ризик і їдуть до Криму, мабуть, вважаючи, що боятися за свою безпеку – це доля слабких, це не в рисах національного характеру. А ми, мовляв, такі лихі вухарі, ми можемо все, нічого нас не турбує, нічого нас не може налякати. Ну звісно, це не до всіх людей стосується, більш цивілізовані в жодний Крим, звичайно, не поїдуть», – висловився Ігор Ейдман в ефірі «Ходорковський LIVE».

Політолог родом із Криму Євгенія Горюнова вважає, що росіяни, які їдуть на півострів відпочивати – це люди, які не переймаються своєю безпекою, бо не аналізують те, що відбувається, і покладаються на долю.

«Це люди, які зовсім не здатні думати, аналізувати, якось там пазли складати в єдине ціле, мозаїку якось збирати. І вони, це теж така традиційна російська риса, вони якось спираються на «авось». «Авось пронесе», знаєте, «бог не видасть, свиня не з'їсть». Будь що буде, але ж ми фартові. Тобто вони на це сподіваються», – вважає Євгенія Горюнова.

Пляж у Феодосії. Крим, 2024 рік
Пляж у Феодосії. Крим, 2024 рік

Ще одна категорія «безстрашних», зазначає Євгенія Горюнова, – це російські бюджетники, які здобули безкоштовні або дешеві путівки. Бажання відпочити за безцінь пересилює страх. Наприклад, за даними Крим.Реалії, активно закуповували бюджетні путівки для росіян у кримському відділенні Фонду пенсійного та соціального страхування РФ. Наприкінці червня та на початку липня у відомстві витратили на це понад вісім мільйонів рублів. Усі путівки куплені у здравниці ЮБК.

Економлять росіяни і займаючи для поїздки в Крим у борг у банків.

«Цього року дуже раннє бронювання. І ми вже обговорювали це із колегами. Я думаю, тут ще проблема пов'язана з тим, що банки, багато банків, надають своїм клієнтам оплату у розстрочку. І, напевно, таким чином по-перше, забронюючи тур, ви гарантуєте собі найкращі ціни сьогодні. А по-друге, вам не так буде по гаманцю бити, платити відразу там 50-70 тисяч (я умовну зараз називаю вартість) або щомісяця віддавати по 7-8 за півроку, забронювавши», – заявляла в середині серпня кримський експерт у туристичній галузі Людмила Бабій.

Ще навесні Російський союз туріндустрії повідомляв, що через падіння попиту ціни в готелях Криму знижено на 30%. Після трагедії на пляжі Учкуївка бронювання впали на 10-40%. Скасування найчастіше фіксували на західному березі Криму.

Але є охочі відпочивати і там. Хтось виявився радий відпочити все в тій же Новофедорівці, неподалік військової авіабази, але за 2 тисячі рублів на добу – як у цьому коментарі під видіо про ціни на відпочинок у Оленівці.

А ютуб-блогери Алла та Євген із Петербурга, наприклад, зняли наприкінці липня в Євпаторії квартиру за 1500 рублів на сутки.

На зауваження під відео про те, що дешево, тому що «поряд з війною», відповідають, що «ризик справа добровільна, це наш вибір і тільки нам варто за нього переживати». Вони ж показують пляж Куба в Євпаторії і відзначають, що народу насправді небагато на пляжах, хоч і пік сезону.

Скріншот відео пляж «Куба» в Євпаторії. Крим, липень 2024 року
Скріншот відео пляж «Куба» в Євпаторії. Крим, липень 2024 року

Російські експерти ринку стверджують, що попит на розміщення у готелях 4-5 зірок у Криму впав сильніше, ніж на об'єкти 2-3 зірок. Але такі відомі як «Ялта-Інтурист» тримають ціни на рівні 30-40 тисяч рублів на добу.

При цьому зараз туристи скаржаться і на люкси по 40 тисяч рублів. Ось одна з відпочиваючих показала зламані ручки в такому номері, обшарпані меблі.

Меблі в люкс номері готелю «Ялта-Інтурист». Крим, архівне фото
Меблі в люкс номері готелю «Ялта-Інтурист». Крим, архівне фото

Цього року курортники в Криму зіткнулися з низкою катаклізмів. Крім багатогодинних пробок на Керченському мосту, у липні була аномальна спека та відключення світла через це. В Євпаторії до осені заплановано капремонт водоводу, прориви та обмеження у подачі води. У Феодосії був прорив каналізації та заборона купатися на пляжах. Але й у період туристи однаково йшли на море.

Ютуб-блогери з Росії та Криму показують пляжі Ялти, Алушти, південнобережних селищ як приклад гарної завантаженності.

«Я просто збентежена. Знали, що в Криму в сезон повне завантаження, але ми не очікували, що так. Ми з Владою приїхали до Масандри, щоб подивитися скільки людей на пляжі. Час – шість годин вечора, я ось зараз плаватиму і намагатимусь знайти собі містечко», – із захопленням розповідає росіянка Олена Бардовська, яка переїхала до Криму у 2015 році.

На відео Бардовської дійсно багато людей у Масандрі. Але це зовсім не перевантажений Масандрівський пляж. Його можна порівняти із відео до анексії, у такий же період у 2013 році. Якщо о 6-й ранку на пляжі не зайняти місце, рушника покласти там було вже нікуди.

Скріншот відео Бардівської, пляж Массандра, 1 серпня 2024 року
Скріншот відео Бардівської, пляж Массандра, 1 серпня 2024 року
Скріншот, вид на пляж Массандра, 7 серпня 2013 року
Скріншот, вид на пляж Массандра, 7 серпня 2013 року

Російські чиновники Криму порівнюють показники заповнюваності курортів минулого року. Не акцентуючи на тому, що був підірваний Керченський міст, через що пересування було дуже утруднене.

«Сезон трохи активніше, ніж у минулому. Вже за статистикою на 35% більше відпочиваючих у нас, ніж минулого року. Здравниці полегшено зітхнули, бо хвилювалися, як піде курортний сезон. Від 55 до 60% заповнюваність здравниці. Це я кажу середній показник, це не субота-неділя. А п'ятниця-субота-неділя багато готелів взагалі під 100% завантаження, тому що їдуть кримчани», – заявляла в середині липня голова російської адміністрації Алушти Галина Огнєва.

До анексії Криму Росією кінець липня-початок серпня були розпалом сезону. Тепер деякі підприємці, які працюють на півострові, зокрема біля тієї ж Алушти, вже наприкінці липня хвилювалися, чи це не стане кінцем сезону.

«‎Постійно з побоюванням кожен початок місяця, це як початок сезону. Все дуже чекаємо, звісно, гостей. Сподіваємось, що вони приїдуть, знову у нас будуть повні пляжі... Подивимося, все не все за сезоном. Може, зміна, може, ближче до закінчення просто рухаємося, судячи з коментарів. Ось, у коментарях постійно пишуть не, ми до вас не приїдемо, ми до вас не приїдемо, хоча багато хто, навпаки, приїжджає», – говорив у своєму відео наприкінці липня власник їдальні у селі Сонячногірське Микита Крилов.

Заповненими пляжами на південному березі виглядали за рахунок вихідних днів, коли відпочивати їхали кримчани, зазначає голова Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.

«Протягом усього сезону, що робили, скажімо, менеджери чи власники всіх цих рекреаційних об'єктів? На пляжах з'являлося більше людей у вихідні дні, тобто у суботу, у п'ятницю, суботу та в неділю. Бо якраз таки працювали та працюють у Криму 50% знижки для місцевих. Тобто, коли ми бачимо такі повні пляжі та багато відпочиваючих, це насамперед за рахунок місцевих. Саме такі картинки намагалися робити, коли всі приїжджали. Справді місцеві, а що місцевим? Якщо є така можливість, коли є 50% знижка, коли вони можуть справді приїхати відпочити, чому ні? І тому тут вони намагалися зробити таку картинку», – зазначає Ескендер Барієв.

Скріншот відео, вивіска готелю в Алушті, серпень 2024 року
Скріншот відео, вивіска готелю в Алушті, серпень 2024 року

На західному березі Криму курортні селища занепадають. У другій половині літа лише в деяких із них наважилися відкрити частину пляжів. Наприклад, у Попівці, де раніше проходив фестиваль Казантип і була величезна кількість людей, частина гостьових будинків була збудована заради нього. Попівка спорожніла. І лише у другій половині літа відкрили два пляжі, відео про це зняв блогер Євген Щепинський.

«В даний момент курортне селище Попівка виглядає якимось занедбаним, туристів дуже і дуже мало ... Всі ці заклади раніше були відкриті, життя тут до середини вечора кипіло, вирувало, ну в даний момент виглядає ця вулиця трошки сумно ... Як ми бачимо, закладів відкрито дуже і дуже мало, на превеликий жаль, тому що люди, які тут займаються бізнесом, вирішили цього року не відкриватися», – поділився у видео Щепинський своїми враженнями.

Крим намагається конкурувати з Краснодарським краєм Росії – і на півострові ціни на 20% нижчі, ніж у російському регіоні. Але загалом ціни в Криму завжди були високими, зазначає колишній головний спеціаліст відділу курортів та туризму Євпаторійської міськради, який зараз займається турсферою Сергій Вікарчук.

«Давайте чесно скажемо, ціни є маленькі і високі, а ціни в Криму завжди були високими. Наприклад, я зараз у Словенії, порівнюю ціни з Києвом, тут такі самі ціни, як в Україні. А в Криму все набагато вище, навіть вище, ніж у Москві. Ми все це знаємо, бо у нас є родичі, колеги, які про це публічно пишуть десь на своїх каналах, і ми це бачимо. Десь, можливо, пішов якийсь дисконт, тому що вони шукають, як залучити туриста і намагаються в офіційних готелях, апартаментах, санаторіях «спустити» ціну, щоб утримати клієнта, майбутнього туриста, від конкурента в Краснодарському краї», – каже Сергій Вікарчук.

Скріншот відео, вогнева точка на пляжі Євпаторії, літо 2024 року
Скріншот відео, вогнева точка на пляжі Євпаторії, літо 2024 року

У севастопольскому виданні «‎Форпост», де коментатори традиційно відвертіші, ніж в інших ЗМІ Криму, зазначають, що і в Краснодарському краї Росії курортники теж ризикують. З чорним гумором пишуть про не обстріляних туристів і кажуть, що раз відпочиваючі їдуть до Криму, то готові померти чи постраждати. Видання пише й про те, що багато росіян воліли цього року поїхати до Туреччини. У коментарях у фарбах – про севастопольські реалії.

Коментар під статтею про те, що більшість російських туристів поїхали у 2024 році до Туреччини, а не до Криму
Коментар під статтею про те, що більшість російських туристів поїхали у 2024 році до Туреччини, а не до Криму

Российский глава Крыма Сергей Аксенов называет большие цифры отдохнувших в Крыму. Он утверждает, что за январь – август 2024 года турпоток в Крым составил более 4 миллионов 595 тысяч туристов, что это на 20 % выше уровня аналогичного периода 2023 года. А за лето на полуострове отдохнуло более 3 миллионов 270 тысяч человек, что на 26 % больше, чем в прошлом году.

Данным российских чиновников доверяют даже не все курортники.

Cкриншот комментария к информации Сергея Аксенова о цифрах туристов за 7 месяцев 2024 года, август 2024 года
Cкриншот комментария к информации Сергея Аксенова о цифрах туристов за 7 месяцев 2024 года, август 2024 года

В Крымскотатарском ресурсном центре, который анализирует информацию по полуострову, получая ее в том числе и от своих источников, тоже отмечают, что цифры явно не соответствуют действительности.

«‎Нам об этом говорили наши активисты, что многие крымские предприниматели, у которых бизнес-объекты, курортные объекты находятся на западном побережье Крыма, у них не было даже доступа к своим объектам для того, чтобы что-то проводить. Что касается уже южного побережья, то мы можем сказать, что было несколько таких случаев, которые влияли на количество туристов на территории Крыма. В первую очередь, действительно, активности не было, и потом ближе ко второй половине июня начали увеличивать количество туристов. Но та ситуация, которая произошла в Учкуевке, то как раз на 20% уменьшилось количество туристов, забронировавших свой отдых в Крыму» , – отмечает Эскендер Бариев, глава Крымскотатарского ресурсного центра.

Скриншот видео: обломки боеприпасов падают на пляж Учкуевка, 23 июня 2024 года
Скриншот видео: обломки боеприпасов падают на пляж Учкуевка, 23 июня 2024 года

Эксперт в теме турсферы Крыма Сергей Викарчук уверен, что цифры российских чиновников полуострова очень завышены.

«‎Эти цифры – всегда маркетинговый инструмент, чтобы, скажем так, положительно работать на этот рынок и продавать что-то свое. В их случае – это недвижимость, поскольку они там отели строят. Не больше. Цифры, если до миллиона за все время приехало социального туриста, «‎зет-людоедов», раненые военные, лечащиеся в гостиницах-санаториях, и также их родные приезжают к ним, чтобы увидеться. Так что до миллиона это все соберется, возможно. И то я под большое это сомнение поставил бы, честно», – комментирует Сергей Викарчук.

К тому же, узнав о боях в Курской и Белгородской областях России часть туристов забеспокоилась больше, чем из-за атак в Крыму, и предпочла раньше уехать домой.

«‎Действительно, начинают больше интересоваться тем, что происходят взрывы в Крыму, то, что они не смогли скрыть то, что происходило в Учкуевке. Некоторые отдыхающие, они начинают раньше уезжать из Крыма. И здесь таким хорошим, я бы сказал, индикатором, в том числе, является и Крымский мост. То есть, когда мы видим количество со стороны Краснодарского края и количество автомобилей со стороны Крыма», – говорит Эскендер Бариев.

Скриншот сводки пробок перед Керченским мостом от российского СМИ, 4 сентября 2024 года
Скриншот сводки пробок перед Керченским мостом от российского СМИ, 4 сентября 2024 года

Российский телеграм-канал «Кремлевская табакерка» со ссылкой на источник в окружении российского главы Крыма писал, что Сергей Аксенов предложил ввести на государственном уровне страхование жизни и здоровья отдыхающих. С выплатами туристам, которые получат травмы в результате боевых действий, и родственникам отдыхающих, которые могут погибнуть в Крыму. Но и к концу лета о принятии такого решения никакой информации не появилось.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Алексіна Дорогань

    Кримська тележурналістка. Працювала на провідних кримських телеканалах, була кримським власкором центральних телеканалів України. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року.

XS
SM
MD
LG