Військово-морські сили України підтверджують переведення двох ракетних кораблів Чорноморського флоту з анексованого Російською Федерацією Севастополя до Новоросійська, OSINT-аналітики публікують їхні супутникові знімки. Що це за кораблі, для чого призначені, яку роль відіграють у війні Росії проти України – розбиралися Крим.Реалії.
У Військово-морських силах ЗСУ розповіли про втечу із Севастополя 20 червня двох малих російських ракетних кораблів на повітряній подушці. Про це заявив в ефірі «Апостроф.TV» речник ВМСУ Дмитро Плетенчук.
За словами офіцера, у Новоросійську звільнилися місця, оскільки росіяни забрали звідти певну кількість кораблів в Азовське море. І тепер, додав Плетенчук, на ці вільні місця відправляють кораблі із Севастополя.
«Два малі ракетні кораблі на повітряній подушці здійснили перехід до Новоросійська. Ну, тобто можемо констатувати, що з Новоросійська вийшло це велике угруповання, яке зараз перебуває в Азові, у них там трохи звільнився причальний фронт, і вони одразу скористалися: ще дві одиниці витягли із Севастополя», – розповів Плетенчук.
Напередодні речник ВМСУ повідомляв про перехід одного з цих кораблів.
«Поки ми з вами розмовляємо, зараз черговий корабель на повітряній подушці залишає Крим і йде кудись в інший пункт базування», – цитує речника громадський мовник «Суспільне».
Перехід одного з цих кораблів 18 червня зафіксував Telegram-канал «Крымский ветер», опублікувавши фотографію та забезпечивши її підписом «на схід вирушив ракетний корабель на повітряній подушці проєкту 1239 «Сивуч» у супроводі катера «Раптор».
26 червня OSINT-аналітик MT Anderson опублікував супутниковий знімок військово-морської бази ЧФ РФ у Новоросійську, на якій біля причалу в бухті видно два кораблі проєкту 1239 «Сивуч».
У складі Чорноморського флоту Росії є два ракетні кораблі на повітряній подушці (РКВП) – «Бора» и «Самум». Організаційно вони входять до складу 41 Севастопольської ордена Нахімова бригади ракетних катерів (в/ч 72165, Кримська ВМБ РФ).
Нагадаємо, що 14 вересня 2023 року морський дрон Sea Baby атакував «Самум» у Чорному морі, повідомляла Служба безпеки України. Стверджується, що безпілотник влучив у задню праву частину судна, через що корабель втратив хід. Росіяни відбуксували його на ремонт «з великим диферентом на корму та креном на правий борт». Міністерство оборони РФ у свою чергу заявило, що атака була відбита.
За даними Wall Street Journal, оприлюдненими 24 червня 2024 року, корабель підірвався на встановленій за допомогою безпілотника морській міні.
«Після першого застосування морських дронів росіяни побудували великі загородження на вході в порт у Севастополі, що практично унеможливило завдання ударів з дронів. Тому команда голови СБУ Василя Малюка вигадала альтернативний варіант: встановлення морських мін», – йдеться у статті WSJ.
Унікальні кораблі
Ракетні кораблі на повітряній подушці (РКВП) проєкту 1239 «Сивуч» існують лише у двох екземплярах, обидва побудовані для Чорноморського флоту. Роботи над проєктом розпочалися 1975 року в ЦМКБ «Алмаз». Відомо, що під час дослідно-конструкторських робіт застосовувалася масштабна самохідна 50-тонна модель корабля.
Головний серійний корабель – «Бора» (бортовий номер 615) було збудовано на Зеленодольському суднобудівному заводі в Татарстані у 1987 році. На його будівництво пішло два роки.
Другий корабель – «Самум» (бортовий номер 616) будували з 1991 до 2000 року.
Третій корабель, також закладений наприкінці 1980-х, розрізали на стапелі.
Загалом для ВМФ планувалося збудувати 16 бойових одиниць.
Кораблі проєкту є найбільшими у своєму підкласі у практиці світового кораблебудування швидкохідними бойовими кораблями, які використовують гідродинамічну платформу – катамаран з аеростатичним повітряним розвантаженням.
Катамаран проєкту 1239 має високу мореплавність, велику палубу та більш комфортні умови використання зброї і розміщення екіпажу. Призначенням малих ракетних кораблів є:
- знищення бойових кораблів і транспорту противника у прибережних районах та відкритому морі;
- забезпечення прикриття швидкохідних десантних з'єднань та конвоїв у районах формування, на переході морем, а також у районах висадки морських десантів від ударів кораблів і катерів противника;
- ведення розвідки сил противника та несення дозору в операційній зоні дружніх сил;
- ведення боротьби зі швидкохідними бойовими катерами і кораблями противника.
РКВП мають водотоннажність 1000 тонн, довжину 64 м, ширину – 17,2 м. Осадка корабля 3,8 м – при звичайному русі та 1 м – при роботі нагнітачів повітря. Максимальна швидкість ходу на повітряній подушці становить 45 вузлів – це 83 км/год. У деяких джерелах наводиться цифра 55 вузлів, приблизно 102 км/год.
З озброєння на РКВП присутні дві пускові установки протикорабельних ракет «Москіт», пускова установка переносного зенітно-ракетного комплексу «Москит», 76 мм артилерійська установка АК-176, дві шестиствольні 30 мм артилерійські установки АК-63.
Дальність стрільби ПКР «Москіт» становить від 10 до 120 км за маловисотною траєкторією та 250 км при висотному профілі польоту. Двобалочний зенітний ракетний комплекс «Оса-М» призначений для стрільби по ПКР, що низько летить, і забезпечує їх ураження на висоті 5 м над гребенем хвиль на дальності до 15 км.
Журнал «Ориентир» Міноборони РФ назвав статтю «Вбивця авіаносців» про корабель «Бора» проєкту «Сивуч». Відеофільм із російського циклу «Ударна сила» про «Самум» має назву «Морський руйнівник».
Стаття вийшла у 2015 році, фільм – у 2016-му. За підсумками 2016 року «Самум» очолив список найкращих кораблів другого рангу Чорноморського флоту РФ. Однак сьогодні, коли на морську арену вийшли українські морські дрони, Росія змушена ховати своїх «вбивць» та «руйнівників» у найдальших куточках Чорного моря.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .