Крим.Реалії публікують записи кримськотатарського активіста, політика та журналіста Нарімана Джеляла (за документами Джелялова – КР), заарештованого в Криму. Попередню частину читайте тут.
Час у камері сповільнюється. Будучи вирваним найгрубішим чином із стрімкого потоку зовнішнього світу, ти опиняєшся ніби у тимчасовій затоці, де сформувалася інша екосистема. Тут інакший плин життя, інші правила, інші відчуття.
І щоб не піддатися лінощам, ти намагаєшся вигадати якісь заняття, а їх не так багато.
Крім прийому їжі, сну, прогулянки, перерахунку, походу в душ у неділю, це може бути читання, прибирання в камері, зарядка. Деякі сусіди мають телевізор, хтось грає в нарди.
Ми з Сергієм поки що не обзавелися подібними «гаджетами».
Сергій – славний хлопець. Свідок Ієгови. За весь час, поки ми разом, він нічого, крім Біблії, не читає. Але ми не дуже часто розмовляємо на релігійні теми.
Він оселився в спецблоці лише на тиждень раніше за мене. Інші сусіди зустріли нас, мене особисто, добре. Розмовляють шанобливо один з одним, жартують, щось обговорюють.
Окрім мене та Сергія, у сусідній камері сидить ще один «політичний» Ширінг Костянтин. Дядько Костя. Нещодавно йому виповнився 61 рік. Під час слідства він перебував у Лефортово в Москві. А на час суду його доправили сюди.
Ця неквапливість, рутина, не найкраще позначається на психологічному стані. Мабуть, адаптація триває поки що.
Тому я намагаюся взяти волю в кулак і продовжувати жити за цих обставин.
Впевнений, у мене все вийде.
Тому що є заради чого.
Є заради кого.
Лист Нарімана Джеляла опублікувала на своїй сторінці у фейсбуці його дружина Левіза.
Справа про «диверсію на газопроводі» в селі Перевальне
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.