Будівлю російського парламенту Криму в Сімферополі нещодавно обладнали новим зовнішнім підсвічуванням. Тепер депутатська домівка світиться різними кольорами. Крим.Реалії розповідають, як з'явилося це оформлення, скільки воно коштує й чому його критикує громадськість.
Вперше нове підсвічування на будівлі парламенту помітили на початку січня. Кримські ЗМІ та блогери говорять, що на нього з бюджету витратили близько 20-ти мільйонів рублів. Ціна стала однією з причин критики цієї покупки на тлі заяв кримських чиновників про відсутність коштів на соціальні програми та кризу через пандемію коронавірусу. Крим.Реалії з'ясували, що насправді вартість питання менша, а поява підсвічування в документах пояснюється намірами покращити вигляд Сімферополя.
Мільйони на естетику
За повідомленнями російського порталу держзакупівель, підсвічування, про яке йдеться, у кримському парламенті купили ще торік у червні. До цього будівля на вулиці Карла Маркса, 18 не мала підсвічування на відміну, наприклад, від будівлі підконтрольного Росії кримського уряду.
«Метою архітектурного підсвічування є вирішення завдань комплексного вдосконалення естетики міського середовища, підвищення якості життя та вплив на формування архітектурно-художнього образу міста у вечірньо-нічний час», ‒ йдеться у тендерній документації.
Спочатку за підсвічування готувалися заплатити трохи більше ніж 19 мільйонів рублів. Очевидно, звідси й з'явилася версія ЗМІ про ціну у 20 мільйонів.
У результаті торгів ціна знизилася до 15 мільйонів і в підсумку за підсвічування заплатили цю суму.
Однак до загального цінника варто додати витрати на проєктно-кошторисну документацію, яку готували у 2019 році, витративши 445 тисяч рублів.
Незважаючи на те, що покупка була здійснена пів року тому, змонтували підсвічування нещодавно. За документами, саме устаткування з освітленням (3,5 мільйона рублів) коштувало втричі дешевше, ніж його монтаж (11,7 мільйона рублів).
Московський сервіс
Постачальником підсвічування, згідно з результатами тендеру, визнане московське ТОВ «Ритейл білдінг». Хоча у кримських ЗМІ пишуть про іншу компанію, у документації торгів вказаний саме цей переможець.
За інформацією Федеральної податкової служби Росії, фірма «Ритейл білдінг» зареєстрована в Москві у 2014 році зі статутним капіталом у 12,5 тисячі рублів. Вона спеціалізується на проведенні малярних та скляних робіт. Підприємство належить фізичній особі ‒ Олексію Стешенку.
Згідно з умовами контракту, при виконанні робіт підрядник зобов'язався використовувати тільки матеріали, що відповідають нормам пожежної безпеки, а також мають сертифікати, декларації відповідності, технічні паспорти та інші документи, що засвідчують їх якість.
Відповідно до початкового плану, представленого у проєктно-кошторисній документації, парламентське підсвічування мало освітлювати елементи фасаду, колони, вхідні групи, вікна та інші об'єкти в різних режимах: повсякденному, святковому та режимі вихідного дня.
Чи враховані ці умови, ми намагалися з'ясувати у підрядника. Але зв'язатися з компанією нам поки не вдалося ‒ її телефон виявився недоступним.
«Оформлення передає внутрішній зміст»
Парламентське підсвічування стало предметом критики у кримському суспільстві. Багато хто обурений його ціною та зовнішнім виглядом.
Кримські блогери поширюють у соцмережах фото парламентської будівлі, підсвіченої в кольорах веселки. Через це проросійський активіст Олександр Таліпов назвав це оформлення «аквадискотекою» ‒ за аналогією з розвагою, згаданою в розслідуванні російського опозиціонера Олексія Навального про «палац Путіна» в Геленджику.
«Друзі, здається, нас спеціально провокують, щоб ми висловилися про Держраду (російський парламент Криму ‒ КР) і депутатів, які витратили 20 мільйонів рублів на таке підсвічування, щоб закрити за образу влади. А для мене це провокація влади ‒ спустити 20 мільйонів на цю пропаганду, з дротами уздовж стін, це злочин. Я сподіваюся, що хоч кабінети депутатів підсвічені зі змістом: хто блакитним, хто рожевим. Якась аквадискотека», ‒ сказав активіст.
Російська журналістка та блогерка Оксана Якубець побачила в нинішньому підсвічуванні кримського парламенту символіку ЛГБТ-спільноти.
«Більшість громадян вважає, що нинішнє оформлення будівлі Держради повністю передає внутрішній зміст депутатів, треба бути справжніми «п...и», щоб проголосувати за підвищення пенсійного віку, схвалити зміни в Конституції Росії, розпродати за копійки національне надбання ‒ винзавод «Масандра» , ‒ зазначила вона.
Кореспондент Крим.Реалії, який побував біля будівлі парламенту в розпал скандалу в соцмережах, не виявив там райдужної символіки, про яку говорять активісти. Замість цього будівля була підсвічена кольорами російського прапора.
У кримському парламенті на критику кримчан поки не відреагували. Ми намагалися з'ясувати позицію керівництва відомства про це, але там відмовилися відповісти на наші запитання і рекомендували звернутися з інформзапитом.
Торік, напередодні російських виборів, у кримському парламенті витратили 1,5 мільйона рублів на очищення фасаду будівлі й оновлення російського герба на ній. Послуги надали промислові альпіністи з російського Челябінська та підприємець із Севастополя.