У Керчі депутати міської ради позбавили мандата Костянтина Єрманова ‒ місцевого проросійського активіста, який, як стверджують його колеги, першим у 2014 році вивісив російський прапор у Криму. Офіційна причина позбавлення мандата ‒ порушення, допущені при заповненні декларації про прибутки, яку щорічно здають місцеві парламентарії, однак сам Єрманов та його соратники стверджують, що рішення про позбавлення мандата було ініційоване російським главою Криму Сергієм Аксеновим, якого Єрманов публічно критикував.
Формальним приводом для позбавлення Костянтина Єрманова депутатського мандата стала перевірка його декларації про прибутки. Контрольні відомства виявили два порушення. Перше стосувалося незадекларованих грошових коштів, які щомісяця поверталися на його рахунок після оплати дитячого садка для дитини, а друге ‒ відсутність у декларації частки в статутному капіталі юридичної особи, заснованої Єрмановим.
У коментарі Крим.Реалії Єрманов сказав, що забув внести ці відомості в документ, оскільки компенсація грошових коштів була незначною ‒ 500 рублів на місяць, а фірма, у статутний капітал якої він вніс 10 тисяч рублів, була заснована більше ніж шість років тому. Він визнав наявність порушень, однак, за словами Єрманова, схожі огріхи були знайдені в деклараціях інших депутатів, однак до них застосували м'якші санкції ‒ винесли попередження.
Костянтин Єрманов був обраний до міської ради Керчі від російської партії «Родина». У 2019 році на місцевих виборах, які в Україні та світі вважаються незаконними, Єрманов очолював міський виборчий список від цієї російської політсили.
До виборів Єрманов був відомий у Керчі як проросійський активіст, який брав активну участь у діяльності «кримської самооборони» у 2014 році.
Через шість років після подій 2014 року Єрманов написав у своєму Facebook спогади про те, як перед мітингом прихильників Євромайдану в Керчі він зібрав декілька сотень людей, які влаштували масову бійку на проукраїнському мітингу, а також про те, як він роздавав цим людям «російські прапори на новеньких держаках і тисячі георгіївських стрічок».
«За принципом мінного поля»
Після 2014 року Костянтин Ерманов почав публічно критикувати підконтрольну Росії владу Криму. Він стверджує, що саме ця критика пояснює підвищену увагу до нього з боку чиновників.
Останнім часом керченський депутат намагався з'ясувати походження коштів, на які сім'я підконтрольного Москві глави Криму придбала квартиру в елітному житловому комплексі «Barkli Plaza», розташованому на Пречистенській набережній ‒ у самому центрі Москви.
Про те, що квартира площею 234 квадратних метри й вартістю близько 400 мільйонів рублів належить тещі Сергія Аксенова Людмилі Добрині, у травні 2019 року писало російське видання «The Insider».
За словами кримських активістів, Костянтин Єрманов розсилав у різні відомства депутатські запити і вимагав надати інформацію про нерухомість сім'ї Сергія Аксенова. Російський активіст з Криму Володимир Гарначук висловив Крим.Реалії думку, що рішення керченської міськради про позбавлення Єрманова депутатського мандата ‒ реакція на його політичну діяльність.
Аксенов, вочевидь, бажає повністю зачистити політичне поле КримуВолодимир Гарначук
«Аксенов, вочевидь, бажає повністю зачистити політичне поле Криму, щоб тут взагалі не залишилося ніяких значних і видних людей, які критикують його особисто, або близьких до нього людей. Тому життя незалежного депутата, яким був Єрманов, іде за принципом мінного поля: будь-який невірний крок, будь-яка неуважність або помилка буде тут же використана проти тебе», ‒ сказав він.
Результат голосування був визначений?
Костянтин Єрманов розповів кореспонденту Крим.Реалії, що на сьогоднішньому засіданні за позбавлення його мандата проголосували самі єдинороси. Вони в міськраді Керчі займають 20 крісел. Представники інших партій, за словами Єрманова, підтримали його.
Втім, скан-копія рішення про позбавлення Єрманова депутатського мандата була опублікована в соціальних мережах майже за добу до голосування. У документі, який оприлюднили в соцмережі, присутній текст рішення сесії, але немає номера документа, печатки та підпису. Крим.Реалії не знайшли підтверджень правдивості цього документа, однак його зміст збігається з рішенням депутатів, ухваленим на сесії міськради Керчі 29 січня.
За словами Єрманова, Сергій Аксенов розпорядився, щоб близькі до нього люди з Сімферополя особисто приїхали в Керч і проконтролювали перебіг голосування. Саме цю роль ‒ роль контролера, вважає Єрманов, виконував присутній на засіданні міськради депутат підконтрольного Москві кримського парламенту Юхим Фікс.
Єрманов стверджує, що його соратникам не дали ні виступити, ні бути присутніми на засіданні, і що Сергій Аксенов у цей день міг перебувати в Керчі, проте на сесію міськради не прийшов.
Отримати оперативний коментар Сергія Аксенова та Юхима Фікса Крим.Реалії не вдалося. Ми надіслали інформаційні запити у пресслужбу Аксенова, кримського уряду, а також керченської міськради. На момент публікації статті відповіді не були отримані.
«Часто не соромиться у висловлюваннях»
Деякі кримські активісти, знайомі з Костянтином Єрмановим, стверджують, що неприязнь до нього з боку Сергія Аксенова має низку причин, серед яких спроба розслідування історії з московською квартирою сім'ї глави Криму ‒ далеко не головна.
Російський активіст і блогер Олександр Горний вважає Єрманова «абсолютним патріотом Росії», депутатський мандат якого «важить набагато більше», оскільки він зумів обратися до органів влади від непарламентської партії.
Він пряма й різка людина: завжди говорить те, що думає і часто не соромиться у висловлюванняхОлександр Горний
«Костя ‒ людина дуже хороша, справжній патріот, який відданий Росії та ідеям «російської весни». Але, разом з тим, у нього дуже жорсткий характер. Він пряма й різка людина: завжди говорить те, що думає і часто не соромиться у висловлюваннях», ‒ розповів Крим.Реалії Олександр Горний.
Горний згадує, як намагався познайомити кримських політиків і блогерів, які «мають незалежну точку зору» з Сергієм Аксеновим. Кримський глава, каже він, був готовий до конструктивного діалогу, проте багато його критиків відмовилися піти на контакт, серед них опинився і Єрманов, який замість переговорів вважав за краще піти у відкриту конфронтацію. Критичні зауваження Єрманова на адресу кримської влади й особисто Сергія Аксенова були вкрай різкими й часто межували з образами.
«Адже навіть якщо ти критикуєш когось, то завжди можна паралельно вступати в комунікацію та йти на якийсь компроміс, щоб це не зачіпало ні твоєї честі, ні, скажімо, честі того ж Аксенова. Єрманов же, як депутат, робив дуже багато хорошого, але його ця жорстка принциповість і безкомпромісний характер привели до того, що ми маємо зараз», ‒ сказав Олександр Горний.
Ризики кримінальної справи
Володимир Гарначук вважає, що Єрманову «ще дуже пощастило», що він за свою депутатську діяльність не отримував зарплату, в іншому випадку, впевнений активіст, проти колишнього керченського депутата, з легкістю могли б порушити кримінальну справу.
Навіть більше, ризики потрапити під кримінальне переслідування є і зараз. І якщо Єрманов продовжить критикувати кримську владу, силові структури продовжать шукати і, в результаті, знайдуть привід для порушення справи, впевнений Гарначук.
Оскільки Єрманов був обраний до міськради за списком політичної сили, а не в мажоритарному окрузі, його мандат перейде іншому представнику партії.
Ще до сьогоднішнього голосування було вирішено, що крісло Єрманова займе Віктор Сажин ‒ інший проросійський активіст, який здобув популярність ще під час Помаранчевої революції, коли у 2004 році був серед тих, хто блокував рух автоколони з агітацією за тодішнього кандидата в президенти України Віктора Ющенка. Ця колона прямувала до Криму, але була зупинена на трасі в Армянську.
Після цього Сажин був притягнутий до кримінальної відповідальності за статтею 293 Кримінального кодексу України ‒ групове порушення громадського порядку. Держобвинувачем Сажина тоді була Наталя Поклонська.
Першим питанням, яке я підніму як депутат, стане питання про походження грошових коштів на квартиру тещі Сергія АксеноваВіктор Сажин
Сажин сказав кореспонденту Крим.Реалії, що має намір повністю продовжувати «ту політичну лінію», яку вів Костянтин Єрманов.
«Першим питанням, яке я підніму як депутат, стане питання про походження грошових коштів на квартиру тещі Сергія Аксенова», ‒ повідомив Сажин.
Сам Єрманов має намір іти до суду й добиватися свого поновлення на посаді депутата. Він упевнений, що в російських судах йому вдасться виграти.
Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім особам, згаданим у публікації.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.