Доступність посилання

ТОП новини

«Флакони порятунку» та «липова» допомога : коронавірусні афери для кримчан


Засоби захисту від коронавірусу, яких не існує, амулети, фейкові соцвиплати та «дозволи» на пересування під час обмежувальних заходів. У Криму фіксують нові шахрайські схеми, що виникли під час пандемії коронавірусу, і закликають місцевих жителів бути пильними. Крим.Реалії зібрали найпоширеніші види «коронавірусного обману».

Перші повідомлення про обманні схеми у Криму з'явилися в лютому. Тоді на півострові ще не було обмежувальних заходів, але активно повідомлялося про те, як коронавірус «захоплює» світ. Спочатку жителям півострова пропонували купити нібито особливі засоби захисту, потім лікувальні препарати проти коронавірусу, хоча таких і не існує. Незабаром асортимент обманних пропозицій значно розширився залежно від того, як змінювалася ситуація у зв'язку з появою та поширенням коронавірусу в Криму.

«Відділ боротьби з коронавірусом»

Пандемія коронавірусу надихнула невідомих створити цілий «відділ з боротьби з коронавірусом». Щоправда, до органів влади він, як з'ясувалося, стосунку не має. У квітні російських силовиків в Алушті зацікавив брендований автомобіль «Лада» з відповідним написом. Після перевірки виявилося, що у власника автомобіля не вистачає необхідних документів. Також він, на думку оперативників, не мав законних підстав, щоб наклеювати на автомобіль такий напис.

Автомобіль з написом «Відділ у боротьбі з коронавірусом», виявлений російськими силовиками в Алушті у квітні 2020 року
Автомобіль з написом «Відділ у боротьбі з коронавірусом», виявлений російськими силовиками в Алушті у квітні 2020 року

«Відносно уявного борця з коронавірусом складені три протоколи про адміністративні правопорушення. Тонування та наклейки з автомобіля на вимогу поліцейських водій видалив на місці», ‒ повідомила офіційний представник МВС Росії Ірина Волк.

Сам оштрафований про цю історію публічно не висловлювався. Про його подальшу долю невідомо.

Фіктивні довідки для пересування

Нові обманні схеми з'явилися після того, як у Криму впровадили обмежувальні заходи через загрозу коронавірусу. Наприкінці квітня російські силовики порушили дві кримінальні справи стосовно жителя Ялти, якого звинувачують у підробці та продажу довідок від роботодавця. Такі довідки дозволяють пересуватися вулицями в режимі обмежувальних заходів, тоді як іншим жителям півострова це заборонено.

За словами заступника начальника поліції МВС Росії у Криму Олександра Смагліна, такі довідки ялтинець продавав за три тисячі рублів. Ім'я продавця не розголошується і сам він теж публічно не відреагував на те, що сталося. Правоохоронці встановлюють покупців, яких теж хочуть притягнути до відповідальності.

Фейкові «штрафи» за порушення самоізоляції

На початку травня в підконтрольному Росії уряді Криму повідомили, що невідомі від імені Федеральної служби виконання покарань Росії розсилають повідомлення про нібито порушення громадянами режиму самоізоляції. Вони закликають кримчан заплатити штраф за допомогою переказу сум на номер телефону.

У відомстві оприлюднили фото однієї з таких СМС. «Подібні повідомлення є фейковими. Закликаємо вас бути пильними!» ‒ попередили в Радміні.

Ліки та амулети

За останні два місяці в Криму декілька разів повідомлялося про появу препаратів, що нібито лікують коронавірус. Наслідком цього стає подорожчання або дефіцит деяких товарів і ліків.

На початку квітня на хвилі таких чуток на півострові підскочили ціни на лимони, імбир і часник. Тоді ж кримські чиновники повідомляли про зниклий з аптек парацетамол.

Аптека в Севастополі, 27 березня 2020 року
Аптека в Севастополі, 27 березня 2020 року

«Купують парацетамол, як хліб. Інформація про це дійшла вже до Далекого Сходу, Сибіру. Беруть чомусь із запасом, по 20-30 пакунків. Хоча від коронавірусу він не допомагає. Він необхідний тільки для зниження температури», ‒ повідомляв голова кримського управління Росздравнадзору Василь Клімов на засіданні штабу із запобігання поширенню коронавірусу при кримському уряді.

У лютому російські ЗМІ повідомили, що в аптеці Феодосії під вивіскою «Профілактика та лікування коронавірусу» продавали препарати «Терафлю» та «Аквалор», які застосовуються при ГРВІ.

Також на тлі пандемії коронавірусу кримчанам пропонують купити онлайн амулети, які нібито оберігають від коронавірусу. Про одне з таких оголошень пишуть кримські ЗМІ. Житель Севастополя намагався продати через інтернет «Флакон порятунку» від «найнебезпечнішого вірусу 2019 nCov» ємністю 50 мілілітрів за 2,5 тисячі рублів. У флаконі, як він написав в оголошенні, була «зачарована свята вода з місця хрещення Русі, з Херсонеса».

Лжекомпенсації від влади

Ще один поширений вид обману ‒ інформування телефоном або електронною поштою про можливість отримання компенсації від влади за період самоізоляції. У таких повідомленнях від імені держустанов кримчан просять пройти реєстрацію, ввівши в електронну форму відомості про себе, а іноді й оплатити «податок на прибуток від суми компенсації».

«Це просто золота жила для шахраїв. Влада раз у раз анонсує якісь заходи підтримки. Люди вже заплуталися, що з цього просто обіцянка, а що реально ухвалені закони. Тому легко загубити якусь виплату в цьому інформаційному потоці. Всією цією плутаниною користуються шахраї. Вони телефонують або надсилають повідомлення із зазначенням, що вам надана пільгова виплата. Далі інструкція для її отримання. І тут вже можливі варіанти: або у вас просять банківські реквізити, включаючи пароль, який приходить від банку-клієнта, або ж пропонують заплатити комісію від суми виплати. І те, й інше ‒ це виверти шахраїв», ‒ пояснює кримська громадська активістка Катерина Горелкіна.

Інформацію про будь-які пільги та допомоги вона рекомендує перевіряти в органах влади.

Обман на дитячих виплатах

З останніх шахрайських трендів ‒ створення фейкових інтернет-сайтів для нібито виплат дитячої допомоги батькам у зв'язку з коронавірусом. Вони з'явилися після того, як російська влада оголосила про соцвиплати для дітей у зв'язку з коронавірусом. Чи є постраждалі від цієї схеми в Криму, поки не повідомляється, проте російські силовики попереджають про неї.

«Кіберзлочинці почали реєструвати сайти, присвячені новим допомогам, які були введені для сімей з дітьми. Сайти імітують Портал держпослуг, на якому батьки мають подати заявку на допомогу. Деякі ресурси пропонують перевірити, чи надається громадянину виплата. При цьому шахраї часто використовують розсилки. У назвах фейкових сайтів часто зустрічаються слова gosuslugi, gosuslugi-16, vyplaty, covid-vyplaty, posobie», ‒ повідомляють у російській поліції.

Сімферополь, 18 квітня 2020 року
Сімферополь, 18 квітня 2020 року

Основною метою зловмисників є отримання доступу до банківських карт людей, пояснюють силовики. «У деяких випадках для приспання пильності шахраї дійсно перенаправляють людину з підробленого сайту на справжній сайт держпослуг, щоб людина звикла користуватися фейковим порталом. А потім викрадають дані», ‒ попереджають поліцейські.

У зв'язку з цим вони рекомендують не вводити особисту інформацію та відомості зі своїх банківських карт на сторонніх сайтах.

«В умовах пандемії шахраям не треба навіть докладати зусиль»

Психолог і психотерапевт Світлана Паніна вважає, що пандемія коронавірусу стала сприятливим ґрунтом для нових шахрайських схем, оскільки в умовах стресу люди більш уразливі перед обманом.

Світлана Паніна
Світлана Паніна

«У будь-якій ситуації соціальної нестабільності шахраї активізуються, оскільки їхнє завдання ‒ обдурити та обібрати громадян ‒ значно спрощується. Практично кожна людина так чи інакше стає вразливою для обману в ситуаціях гострого або хронічного стресу. Тому що знижується критичність мислення, люди починають ухвалювати рішення емоційно, а не раціонально. В умовах пандемії ми відчуваємо хронічний стрес високої інтенсивності, тому вже досить налякані, шахраям не треба навіть докладати зусиль. Вони лише пропонують вирішення загальної проблеми», ‒ пояснила вона Крим.Реалії.

Те, що перераховані вище шахрайські схеми пов'язані переважно з соціальною сферою, теж не випадково, вважає психолог.

«Пандемія як явище глобального масштабу підсилює наші очікування та запит на турботу від офіційних і медичних структур, тому шахрайські схеми в цій галузі працюватимуть ефективніше, ніж «ювелірні піраміди» або отримання кредитів на елітні косметологічні процедури ‒ популярні в нещодавньому минулому», ‒ каже Світлана Паніна.

За її словами, в умовах пандемії коронавірусу багато хто менш критично ставиться до інформації від людей, які називають себе «лікарями», «представниками органів влади» або «банківськими службовцями», оскільки «все ще схильні довіряти медикам в умовах загрози здоров'ю і не завжди чекають підступу від офіційних органів».

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG