Доступність посилання

ТОП новини

Адмінкордон на карантині: кого впускають до Криму та як з нього виїхати?


Минулого тижня Кабінет міністрів України продовжив карантинні обмеження на адміністративному кордоні між анексованим Кримом і Херсонською областю до 11 травня. Згідно з постановою, випустити з півострова можуть тільки громадян України з реєстрацією на материку, а впустити, відповідно, громадян із реєстрацією в Криму. Виняток зробили для іноземців-представників дипломатичних установ і гуманітарних місій.

Водночас прикордонне управління ФСБ в анексованому Криму з посиланням на розпорядження уряду Росії не випускає кримчан із російськими паспортами на материкову частину України, але дозволяє «повернення присутніх у Криму іноземців до себе на батьківщину, де розташоване їхнє постійне місце проживання». Фактично під цю категорію потрапляють громадяни України з пропискою на материку. Окрім того, кримчанина з російським паспортом можуть випустити в разі смерті близького родича, якщо є підтверджувальні документи. Про те, як діють і до чого призводять карантинні обмеження на адмінкордоні, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Начальник пресслужби Херсонського прикордонного загону Держприкордонслужби України Іван Шевцов розповів Крим.Реалії, скільки людей перетнуло адміністративний кордон в обидва напрямки у квітні.

Проблеми з не обізнаністю людей про карантинні заходи спостерігалися тільки у перший тиждень
Іван Шевцов

– Зараз ми пропускаємо на материкову частину України тільки громадян, які тимчасово перебували в Криму і повертаються сюди, тому що мають тут прописку. В окупований Крим ‒ тільки тих, хто зареєстрований на півострові. Щодо іноземців, їх ми пропускаємо тільки за погодженням з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. З досвіду минулих років у цей період за день адмінкордон перетинали приблизно 4-5 тисяч осіб, а зараз це 20-25 осіб за день. З початку квітня адмінкордон перетнули 1100 громадян, із них 800 повернулися на материкову частину України, решта ‒ в окупований Крим. Проблеми з не обізнаністю людей про карантинні заходи спостерігалися тільки у перший тиждень, потім приїжджали тільки ті, хто мав право перетинати адмінкордон. Зараз проблем немає, нам не доводиться завертати людей.

Уряд України зобов'язав усіх, хто в'їжджає з тимчасово окупованих територій проходити обов'язкову 14-денну обсервацію, за винятком співробітників Місії Міжнародного комітету Червоного Хреста та дипломатів. Заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації Вадим Чабан пояснює, що саме чекає громадянина після перетину адмінкордону з Херсонською областю.

У громадян, які в'їжджають із Криму на материк, є вибір
Вадим Чабан

– У громадян, які в'їжджають із Криму на материк, є вибір. Якщо немає сумнівів у тому, що людина не контактувала з хворими COVID-19, їй пропонують зареєструватися у програмі «Дій дома» і взяти на себе зобов'язання з самоізоляції. Якщо ж підозри з приводу зараження все-таки є, громадянину пояснюють його права та обов'язки, він підписує заяву на обсервацію, і його зустрічають представники районних адміністрацій Херсонської області ‒ це різні адміністрації, залежно від пункту перетину ‒ а також поліцейські та медпрацівники. Далі громадянина оглядають і відсилають у визначене місце обсервації. Наприклад, для тих, хто в'їжджає через «Каланчак» або «Чаплинку», це одне з відділень Каланчацької центральної районної лікарні ‒ воно повністю ізольоване. Там громадянин і перебуває упродовж 14 днів.

Вадим Чабан зазначає, що в місцевій обсервації також перебувають ті, хто прибуває в порт Херсона, оскільки вони перетнули державний кордон.

Проживання для громадян безкоштовне, а витрати на харчування
Вадим Чабан

– Відділення, де ми утримуємо громадян ‒ колишнє пологове, воно було закрите через непотрібність під час медичної реформи. Там зроблений нормальний ремонт, забезпечені всі санітарні норми для об'єкта обсервації, тобто, навіть не будь-який готель підходить для цих цілей. Проживання для громадян безкоштовне, а витрати на харчування, відповідно до постанови уряду, мають відшкодовувати. Звісно, у людей в обсервації є право покращити свій раціон, їм можуть забезпечувати постачання додаткового продовольства, за винятком алкоголю та цигарок.

Севастопольський плавець-марафонець, колишній дисидент Олег Софяник намагався виїхати на материкову частину України з Криму 17 квітня, проте російське прикордонне управління ФСБ не пропустило його. Другу спробу він зробив через десять днів, але теж марно.

Якщо у тебе є російські аусвайси ‒ все, ти кріпак і невиїзний з путінського концтабору
Олег Софяник

– Я намагався повторно виїхати на материкову Україну 27 квітня, оскільки перебуваю тут під постійним пресингом російських силовиків, ФСБ. Друга причина гуманітарна ‒ у мене квартира в Дніпропетровській області, а у Криму мені вже ніде і ні на що жити. Але мене зупиняють і не пропускають, як вони кажуть, на підставі розпорядження уряду Росії про те, що всі російські громадяни не можуть виїхати з території країни. Наявність українського паспорта для прикордонників нічого не означає, а якщо у тебе є російські аусвайси ‒ все, ти кріпак і невиїзний з путінського концтабору. Будь-які документи з цього приводу вони давати відмовляються ‒ кажуть, що тільки пояснюють. Зараз ми з юристом готуємо позовну заяву в Європейський суд із прав людини, також я написав у МВС Росії з вимогою анулювати мій російський паспорт.

Олег Софяник
Олег Софяник

Олег Софяник вважає, що оскільки російський паспорт йому видавала не МВС, а Федеральна міграційна служба в Криму, то ця процедура була незаконною.

Насправді на адмінкордоні розгортаються людські трагедії
Олег Софяник

– Було б чудово, коли б уряд України натиснув на російських силовиків, щоб ті дозволили виїхати багатьом українським громадянам. Насправді на адмінкордоні розгортаються людські трагедії: я зустрів жінку з Сумської області, у якої там сім'я, будинок, але її не випускають, оскільки вона має російську посвідку на проживання. Тому ми сподіваємося на тиск влади України або міжнародної громадськості. У мене дежавю з тим, як я намагався вибратися з Радянського Союзу, тільки реальність путінській Росії ще гірша.

Представниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова висловлює занепокоєння, що жорсткі обмеження на виїзд із Криму залишаться чинними і після скасування інших карантинних заходів.

Вони ставляться до людей, яких змусили отримати російські паспорти, як до кріпаків
Ірина Сєдова

– Ніхто не ставив термінів, усе це на розсуд місцевої де-факто влади. У них розв'язані руки, вони ставляться до людей, яких змусили отримати російські паспорти, як до кріпаків. Безумовно, з точки зору гуманітарного права вони зобов'язані випускати громадян України на материкову частину країни. В українській постанові сказано, що люди можуть виїжджати з Криму з причин гуманітарного характеру. У разі Олега Софяника або жінки, яка їхала на лікування онкологічного захворювання ‒ я розповідала про неї раніше ‒ українські прикордонники не створювали б перешкод. Росіяни ж, по суті, займаються свавіллям. Це обурлива ситуація, і ми говоритимемо про це, всюди поширюватимемо цю інформацію, вимагатимемо припинити такі дії. Я розумію, що вони хочуть захистити громадян, але тут у людей є вагомі причини на виїзд.

Ірина Сєдова
Ірина Сєдова

На думку Сєдової, необхідно тиснути на Росію через міжнародні організації, щоб вона не допускала зловживань і порушень прав людини. Сєдова радить щодо усіх таких фактів звертатися в українські правозахисні організації, зокрема і для отримання безкоштовної юридичної допомоги.

Довідка: Тимчасові обмеження на адмінкордоні були запроваджені 17 березня через загрозу поширення коронавірусної інфекції. Ці заходи стосуються всіх, окрім громадян України та членів їхніх сімей, осіб, які перетинають адмінкордон «із метою забезпечення захисту національних інтересів чи у зв'язку з виконанням міжнародних зобов'язань, а також представників дипломатичних установ і гуманітарних місій, які виїжджають з Криму та Севастополя».

Російське прикордонне управління ФСБ припинило пропуск «іноземних громадян» на територію Криму з материкової частини України з 00 годин 18 березня.

Окружний адміністративний суд міста Києва 24 квітня відкрив провадження у справі про оскарження розпорядження Кабінету Міністрів України щодо тимчасового припинення роботи пунктів пропуску на адміністративному кордоні між Кримом і Херсонською областю. Позов подала адвокат і кримчанка Юлія Лісова 20 березня. Вона вважає, що свобода пересування може обмежуватися тільки законом, а розпорядження уряду ним не є. До того ж, за її словами, така заборона щодо Криму «дискримінує громадян України за ознакою місця реєстрації».

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG