Доступність посилання

ТОП новини

«Один захворіє ‒ буде трагедія для всіх»: чи готові кримські в'язниці та СІЗО до пандемії коронавірусу?


Через загрозу коронавірусу російська Федеральна служба виконання покарань в анексованому Криму припинила побачення ув'язнених з рідними у слідчих ізоляторах і колоніях до особливого розпорядження. Це сталося після того, як центральний апарат ФСВП Росії запровадив аналогічні заходи й опублікував список необхідних дій для в'язниць.

На території Криму розташовані дві виправні колонії, одна колонія-поселення, а також слідчий ізолятор у Сімферополі. За офіційними повідомленнями на 24 березня, у російських колоніях і слідчих ізоляторах ще не зареєстровані випадки захворювання на коронавірусну інфекцію. Станом на лютий 2020 року загальна кількість ув'язнених у колоніях і СІЗО Росії та анексованого Криму становила 519 тисяч осіб. Про те, чи можна убезпечити їх від пандемії, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Деякі кримські політв'язні вже страждають від відсутності медичної допомоги. Так, фігуранта другої бахчисарайської справи «Хізб ут-Тахрір» Сервера Мустафаєва 19 березня доправили в Північно-Кавказький окружний військовий суд, за словами адвоката Олексія Ладіна, з високою температурою. У результаті апеляцію перенесли на 23 березня. При цьому Мустафаєв звернувся до суду з письмовою заявою про те, що його перебування в залі створює небезпеку зараження інших учасників засідання, і попросив перевірити його на наявність коронавірусу. Фельдшер «швидкої допомоги» не зміг провести аналіз, але в коментарі суду сказав, що виключити наявність інфекції не може.

Кримський адвокат Ліля Гемеджи розповіла Крим.Реалії, що її підзахисний Сервер Мустафаєв має проблеми зі здоров'ям упродовж трьох тижнів.

Ліля Гемеджи
Ліля Гемеджи
Він пролежав на підлозі в цьому приміщенні до дев'ятої години вечора і тільки об 11 ночі потрапив до своєї камери
Ліля Гемеджи

‒ Ще 3 березня йому вперше викликали «швидку допомогу» у приміщення суду, яка зафіксувала підвищену температуру тіла, але, тим не менше, фельдшер узяв на себе відповідальність і оголосив про те, що Сервер може брати участь у судовому засіданні. На наш погляд, це спричинило подальше прогресування захворювання, тому що він не міг відлежатися, не міг вживати препарати та отримати медичну допомогу в СІЗО. Дійсно, 19 березня засідання у справі щодо Сервера було відкладене, а щодо решти семи фігурантів ‒ продовжене. Я заперечувала і вказувала на те, що одного Сервера ніхто не буде конвоювати назад у СІЗО, тобто, він буде чекати закінчення суду над іншим учасникам у конвойному приміщенні. Моє занепокоєння підтвердилося: він пролежав на підлозі в цьому приміщенні до дев'ятої години вечора і тільки об 11 ночі потрапив до своєї камери.

Після цього, за словами Лілі Гемеджи, Сервер Мустафаєв не зміг потрапити до лікаря в СІЗО, оскільки був не в змозі подати заяву на прийом.

Людей з такими симптомами необхідно ізолювати, надавати їм належну медичну допомогу
Ліля Гемеджи

‒ Відповідно, всі вихідні він провів з температурою 39,9 градуса. Сервер також заразив своїх співкамерників, у нього в камері тепер як мінімум четверо хворих з симптомами гострого респіраторного вірусного захворювання. Природно, без лікаря ніхто не може встановити діагноз ‒ черговий фельдшер лише виписав йому жарознижувальні засоби. Очевидно, що людей з такими симптомами необхідно ізолювати, надавати їм належну медичну допомогу, проводити обстеження. Але в СІЗО немає можливості здати аналізи та отримати якісне обслуговування. Тим часом, згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я, люди в місцях несвободи з хронічними захворюваннями або віком старші за 60 років потрапляють у зону ризику коронавірусної інфекції. Це стосується також іншого мого підзахисного Шабана Умерова.

Ліля Гемеджи зазначає, що у цього фігуранта другої сімферопольської групи «Хізб-ут Тахрір» є хронічні ускладнення від перенесеної пневмонії укупі з серцево-судинними захворюваннями, проте російський суд все одно залишив його під вартою до 15 червня. Водночас адвокат вказує на те, що обмежувальні заходи у зв'язку з пандемією коронавірусу часто шкодять ув'язненим.

Доступ до слідчих ізоляторів обмежений, і це порушує право на захист
Ліля Гемеджи

‒ Доступ до слідчих ізоляторів обмежений, і це порушує право на захист, конфіденційні зібрання, а чи зберігає це здоров'я тих, хто там утримується ‒ велике питання. Також обмежений доступ до судів, які проходять у закритих режимах, але для нас це вже не новина, а сувора реальність упродовж не одного року. Якщо раніше вони закривалися з якимось іншим мотивуванням, то зараз це відбувається у зв'язку з епідеміологічною ситуацією. Багато засідань у кримінальних і цивільних справах перенесені на пізніші дати. Водночас, ризик зараження згодом збільшується, і вживати необхідні заходи дійсно потрібно.

Голова відділення Фонду «Русь сидящая» в Санкт-Петербурзі Анна Клименко стверджує, що в російських тюрмах не дотримуються вказівок центрального апарату ФСВП щодо покращення санітарно-епідеміологічної ситуації.

Ми не знаємо, чи проводять санітарну обробку приміщень
Анна Клименко

‒ Ми зараз проводимо дуже активний моніторинг у місцях позбавлення волі зі слів родичів тих, хто там перебуває, отримуємо дуже невтішні повідомлення. ФСВП опублікувала дуже докладний список заходів, які мають проводитися в колоніях, але ми катастрофічно не бачимо їх виконання. Навіть більше, кожна установа робить те, що вважає за потрібне. Деякі розповідають, що в загонах встановлюють бактерицидні лампи ‒ які саме, не відомо. Можливо, їм років сто, а то й двісті, хоча вимоги ФСВП вимагають використання нового обладнання. Ми не знаємо, чи проводять санітарну обробку приміщень, а, між тим, точно відомо, що ліміти з утримання людей у СІЗО значно перевищені. До того ж з'являються місцеві рішення в'язниць, зокрема щодо недопуску членів громадських спостережних комісій.

За інформацією Анни Клименко, адміністрації російських колоній і СІЗО не проводять вимірювання температури ув'язненим.

Є маса проблем, хоча на папері все розписане досить добре
Анна Клименко

‒ Кажуть, що у деяких колоніях ввели вахтовий метод роботи співробітників по п'ять днів без права виходу назовні. Ув'язнені також розповідають, що не проводиться покамерний обхід, прописаний центральним апаратом ФСВП: не з'явилося більше медичних працівників, які мали це робити. Загалом, є маса проблем, хоча на папері все розписане досить добре. При цьому розпорядження прем'єр-міністра Росії Михайла Мішустіна починає виконуватися, і колонії починають шити маски. Ми готуємо великий пакет пропозицій, щоб виходити з ним на уряд Росії та омбудсмена Тетяну Москалькову. Ми будемо говорити про те, що амністію до 75-річчя перемоги треба використовувати для максимального звільнення місць позбавлення волі та СІЗО. Саме слідчі ізолятори можуть стати основним джерелом зараження.

Колишній депутат російської міської ради Алушти Павло Степанченко переконаний, що СІЗО Сімферополя не готове до протидії інфекційним захворюванням.

Павло Степанченко
Павло Степанченко
Людей треба звільняти, негайно змінювати запобіжні заходи
Павло Степанченко

‒ Я провів у кримському СІЗО три роки. У нас була аналогічна ситуація з кором, коли з камери в камеру повітрям переносилося це захворювання. Зараз, якщо буде хоча б один хворий на коронавірус, це трагедія для всього СІЗО. Камери переповнені: ізолятор розрахований на 747 осіб, а там перебуває 1500-2000 ув'язнених. Людей треба звільняти, негайно змінювати запобіжні заходи. Медицини як такої там немає: не можуть навіть таблетку принести, не кажучи вже про складні процедури.

Ці слова підтверджує і заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, який також провів чимало часу в СІЗО Сімферополя.

Ахтем Чийгоз
Ахтем Чийгоз
Там багато інфекцій, більшість людей у СІЗО хворіють сезонно, і дуже складно себе якимось чином захистити
Ахтем Чийгоз

‒ З досвіду скажу, що там багато інфекцій, більшість людей у СІЗО хворіють сезонно, і дуже складно себе якимось чином захистити. У медикаментозному забезпеченні велику роль відіграють родичі, тому що в лікарні в найкращому випадку є хіба що парацетамол та анальгін, і то в обмеженому доступі. При цьому передачі ззовні супроводжуються масою заборонних заходів. Щодо поширення коронавірусу, то СІЗО ніби як ізольоване місце, але його ж обслуговують поліцейські, господарники, адміністрація, так що виключити можливість якихось контактів не можна. Якщо звичайний грип там досить складно перенести, то мені навіть страшно подумати, що буде з коронавірусом. Навіть від туберкульозу можна якось захиститися, але ні про яке 30-секундне миття рук та самоізоляцію у загальній камері йтися не може.

Ахтем Чийгоз вважає, що в такій ситуації кримським ув'язненим здатний допомогти тиск міжнародної спільноти на Росію.

Раніше міжнародна правозахисна організація Amnesty International закликала надсилати листи військовому прокурору Південного військового округу Росії Сергію Коломійцю з проханням надати Серверу Мустафаєву медичну допомогу, а також зняти всі звинувачення та звільнити його.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG