Тиждень тому підконтрольна Росії влада Криму оголосила про перший виявлений випадок зараження коронавірусною інфекцією на півострові. За шість днів кількість офіційно зафіксованих випадків досягла чотирнадцяти. Крим.Реалії зібрали інформацію про динаміку поширення вірусу.
Після того, як країни світу стали закривати свої кордони і авіасполучення в зв'язку з пандемією коронавірусу, в окупованому Росією Криму перевели всі служби в «режим підвищеної готовності». Протиепідемічні обмеження на півострові посилюють практично щодня, але офіційно карантин там досі не оголосили.
Якими темпами поширюється коронавірус у Криму, достовірно з'ясувати неможливо. Українські профільні служби не мають доступу на півострів, щоб вести моніторинг. Однак дані про захворювання щодня надає контрольована Росією кримська влада. Їхня достовірність не підтверджена міжнародними організаціями, а в Кримській правозахисній групі допускають, що реальні масштаби зараження місцева влада не розкриває.
Наведені Крим.Реалії дані базуються тільки на відкритій інформації російських органів влади, створених у Криму в 2014 році. Відомостей із незалежних джерел наразі немає.
Офіційна статистика кримської влади показує, що щодня під наглядом лікарів через підозру на коронавірус опиняються сотні людей.
Перший «привезений»
Про перший випадок коронавірусу в Криму місцева влада оголосила 21 березня: житель Євпаторії повернувся додому з Франції через адмінкордон між Кримом і Херсонською областю, стверджує підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов.
Ми вживаємо всіх заходів по максимуму, щоб не допустити на території Криму поширення коронавірусної інфекціїНаталія Пеньковська
Ще з лютого в Криму почали відправляти на ізоляцію та медобстеження всіх, хто прибуває до Криму з відмітками в закордонних паспортах про перетин кордонів інших країн.
«Хочеш миру готуйся до війни. Ми вживаємо всіх заходів по максимуму, щоб не допустити на території Криму поширення коронавірусної інфекції», – заявила голова кримського управління Роспотребнадзору Наталія Пеньковська на засіданні штабу з протидії поширенню вірусу при кримському Радміні 21 березня.
На той момент у Криму, за даними місцевого МОЗ, під наглядом перебували 286 осіб.
Протягом наступних трьох днів у штабі стверджували, що нових випадків захворювання в Криму немає. Однак кількість людей, яких відправляли під нагляд, за цей час зросла до 754 (за станом на 23 березня).
Аналізи на коронавірус російські медичні бригади беруть на адмінкордоні з Херсонською областю та в аеропорту «Сімферополь».
Учасники штабу при російському уряді Криму 23 березня прогнозували, що «завезення коронавірусу будуть». Тому влада поставила перед собою завдання не допустити зараження «від завезених до ланцюжків їхніх контактів», заявила Наталія Пеньковська.
Заклики до «жорстких заходів» і канікули
У вівторок, 24 березня, в Криму оголосили одразу про шість нових випадків зараження коронавірусом. Таким чином, усього на півострові їх стало сім.
«Четверо хворих – члени однієї сім'ї, яка перебувала в туристичному круїзі в ОАЕ, а також здійснювала подорож на круїзному лайнері. Ще два випадки теж завезені, на територію Криму хворі прибули після відвідин Литви і Бельгії», – стверджував Сергій Аксенов.
У нас завдання – придушити цю заразу в зародку і чим швидше, тим кращеСергій Аксенов
Були встановлені 37 осіб, які контактували з хворим кримчанином. З них п'ятеро – його близькі родичі. Частину з них відправили до лікарні, а частину – на самоізоляцію додому.
За добу кількість кримчан під меднаглядом зросла до 811 осіб. Сергій Аксенов закликав всіх до «самоконтролю і самодисципліни».
«Чим жорсткіші заходи, яких ми зараз із вами вживаємо, і чим більш дисципліновано ми виконуватимемо цю ситуацію, тим швидше ми минемо цю картину. Або ми будемо розслабленими, нічого не дотримуватимемося і тоді все це триватиме ще рік-півтора. У нас завдання – придушити цю заразу в зародку і чим швидше, тим краще», – заявив він на засіданні штабу 24 березня.
А наступного дня, 25 березня, за даними Міністерства охорони здоров'я Криму, загальна кількість кримчан під меднаглядом перевищила тисячу.
Скоротити кількість членів штабу. Нехай приходять ті, кому слідСергій Аксенов
Російський глава Криму вимагаав застосовувати радикальні заходи щодо тих, хто приховує інформацію про поїздки за кордон і ухиляється від самоізоляції. Після того як Володимир Путін оголосив у Росії канікули до 5 квітня, Сергій Аксенов закликав «всіх, у кого є можливість» до цієї дати залишатися вдома.
Він також вимагав скоротити чисельність учасників засідань штабу з протидії коронавірусу в Криму.
«Говоримо, що у нас якомога менше людей повинні спілкуватися в колективному режимі в закритих приміщеннях, але знову притягли всіх без винятку. Скоротити кількість членів штабу. Нехай приходять ті, кому слід», – розпорядився він 26 березня.
Цього дня нових випадків захворювання COVID-19 кримська влада не виявилв. Наталя Пеньковська назвала ситуацію в Криму «контрольованою».
День антирекордів
Вранці 27 березня стало відомо про сім нових випадків зараження COVID-19 на півострові. Ці випадки теж називали «завезеними».
Всі випадки – завезеніНаталія Пеньковська
«Всі хворі – жителі Криму, які повернулися з неблагополучної щодо коронавірусу країни. З них шість осіб – члени двох різних сімей, які здійснювали подорож на одному і тому ж круїзному лайнері «Беліссімо» до Об'єднаних Арабських Еміратів. Одна людина також відвідував ОАЕ, здійснювала туристичну подорож на круїзному лайнері, що слідував за іншим маршрутом. Тобто, всі випадки – завезені», – стверджує Наталія Пеньковська.
Таким чином, кількість офіційних випадків коронавірусу в Криму досягла чотирнадцяти.
Того ж дня про виявлені випадки коронавірусу вперше заявила влада Севастополя. Вона зафіксувала відразу п'ять випадків зараження.
Виконувач обов'язків голови російського уряду Севастополя Михайло Развожаєв стверджує, що всі хворі приїхали в місто після відвідин Франції, Великої Британії та Південно-Східної Азії. Вони госпіталізовані в міську інфекційну лікарню.
До цього влада Севастополя заявляла, що коронавірусної інфекції в місті немає. В цілому ж, у Криму станом на 27 березня під медичним наглядом через загрозу зараження коронавірусом перебували понад дві тисячі осіб.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.