Доступність посилання

ТОП новини

«Зберіть речі, він сюди вже не повернеться». Рідні Джеміля Гафарова ‒ про обшук ФСБ та його арешт


Кримський татарин Джеміль Гафаров був затриманий у Криму 27 березня 2019 року під час масових обшуків, які російські силовики провели в цей день на півострові. Гафарова звинуватили за статтею 205.5, частина 2 Кримінального кодексу Росії («участь у терористичній організації»). Зараз Джеміль Гафаров перебуває в СІЗО. За словами адвоката та членів сім'ї, Гафарову потрібно негайно надати медичну допомогу.

Адвокат Гафарова Ріфат Яхін подав позов проти сімферопольського слідчого ізолятора. Захисник судиться із СІЗО через відмову провести заарештованому медичне обстеження. На останньому засіданні суду 23 січня, представник медсанчастини СІЗО надіслав Яхіну направлення на медобстеження для Джеміля Гафарова, підписане начальником СІЗО Сергієм Бережним. За словами адвоката, 28 січня 2020 року Гафарова вивезли до лікарні імені Семашка в Сімферополі для проведення необхідних процедур.

Він кілька років тому переніс інфаркт. А там, де один інфаркт, цілком реальний і другий
Разіє Гафарова

Дружина заарештованого, Разіє Гафарова розповідає про численні діагнози, які лікарі раніше поставили її чоловіку: «У нього третя група інвалідності, ниркова недостатність четвертого ступеня, гіпертонія, інфаркт міокарда, ішемічна хвороба серця, періодично турбує отит. Він кілька років тому переніс інфаркт. А там, де один інфаркт, цілком реальний і другий. Тим більше в тих умовах, де він перебуває зараз. Ураження нирок і нестабільний стан серцево-судинної системи вимагають постійного лабораторного контролю».

Ми зустрічаємося з Разіє Гафаровою в селі Строганівка (Сімферопольський район ‒ КР), де вона живе з трьома дітьми. Жінка практично покроково згадує ранок, коли в їхній будинок прийшли з обшуком співробітники ФСБ Росії на чолі зі слідчим Андрієм Купецьким.

Захід сонця у селі Строганівка
Захід сонця у селі Строганівка


«Поняті робили селфі з російськими співробітниками ФСБ»

За словами Разіє Гафарової, обшук в їхньому будинку почався рано-вранці: те, що сталося, налякало молодшу дочку Сефає, яка помітила, що у вікна хтось світить ліхтариками.

Вона прокинулася від шуму, підняла голову й побачила, що у вікно лізуть люди в масках
Разіє Гафарова

«Я почула, що дитина біжить з кімнати і кричить від переляку. Під вікно, що веде до її кімнати, поставили драбину. Мабуть, вона прокинулася від шуму, підняла голову й побачила, що у вікно лізуть люди в масках. Вона зірвалася з дивана, побігла до нас, заплуталася в ковдрі, впала. Тоді вже прокинулися всі», ‒ згадує Разіє Гафарова.

За її словами, Джеміль Гафаров відразу зрозумів у чому справа, вийшов у коридор, попросив силовиків почекати й не ламати двері. На слідчих заходах у Гафарових були присутні більше ніж десять російських силовиків. У родині Гафарових троє дітей: син і дві неповнолітні доньки. Під час обшуку в будинку також був брат Разіє з дружиною.

Нас усіх загнали на кухню і залишили там двох чоловіків у масках. Один з них відразу наставив автомат на дітей
Разіє Гафарова

«Нас усіх загнали на кухню і залишили там двох чоловіків у масках. Один з них відразу наставив автомат на дітей. Мій брат, який служив в армії, попросив його прибрати. Каже: «Ти прибери зброю. Це, все-таки, діти, вони можуть злякатися. Ти що, вистрілиш у дітей?» ‒ розповідає про день обшуку Разіє.

Під час обшуку в усіх членів сім'ї Гафарових забрали мобільні телефони. Разіє згадує, що найбільше під час слідчих заходів її вразила поведінка понятих.

«Понятих вони привели з собою. Двоє молодих дівчат, явно студентки: добре одягнені, нафарбовані, з рюкзачками. Коли я запитала, що це за люди і чи можна привести своїх, слідчий мені відмовив. Сказав, що оперативна група зустріла їх дорогою на обшук і вони погодилися виступити в ролі понятих. Дівчата ходили по всьому будинку, з кимось переписувалися в телефонах, виходили на ґанок покурити, робили селфі з російськими колегами у дворі, спілкувалися з ними. Це все відбувалося під час обшуку», ‒ говорить Разіє Гафарова.

Дружина Джеміля Гафарова, Разіє, згадує події 27 березня 2019 року
Дружина Джеміля Гафарова, Разіє, згадує події 27 березня 2019 року


«Зберіть йому теплі речі, він сюди вже не повернеться»

Разіє згадує, як на початку обшуку слідчий запитав, де Гафарови зберігають книги: «Він зайшов до кімнати і каже: така інтелігентна родина, ви що, книг не читаєте? Я кажу: читаємо. Але здебільшого в електронному вигляді, тому що діти страждають на алергію, і ми намагаємося не тримати вдома те, що накопичує в собі пил».

Гафарови живуть в одноповерховому будинку з горищем, на яке ведуть гвинтові сходи. Разіє розповідає: коли почалися слідчі заходи, силовики відразу попрямували туди.

Чоловіка запросили піднятися на горище й дістали з абсолютно запилюженої шафи новеньку глянсову книжку
Разіє Гафарова

«Через деякий час чоловіка запросили піднятися на горище й дістали з абсолютно запилюженої шафи новеньку глянсову книжку (йдеться про заборонену на території Росії книгу «Арабський халіфат» автора Юліуса Велльхаузена ‒ КР), ще одну дістали з-за шафи. На них не було жодної пилинки, хоча саме горище у нас не житлове, ми там зберігаємо речі, якими нечасто користуємося. Таких книг у нас зроду не було», ‒ каже Разіє Гафарова.

Дружина заарештованого зазначає, що слідчий не запитав, чия це книга: «Нас у будинку живе семеро. У моєму розумінні, коли під час обшуку щось знаходять, потрібно обов'язково запитати, чия це річ».

Разіє Гафарова показує горище, де нібито була знайдена заборонена література
Разіє Гафарова показує горище, де нібито була знайдена заборонена література


Жінка згадує, що двоє співробітників ФСБ були одягнені в цивільний одяг. Один з них був з рюкзаком, другий ‒ із сумкою: «Коли я почала протестувати й вимагати показати вміст, вони відмовилися».

Пізніше дочка Джеміля Гафарова Тамілла знайшла в інтернеті відео, зняте одним з очевидців. У кадрі ‒ один зі співробітників ФСБ, на його плечах ‒ лямки від рюкзака.

Скріншот з відео, зроблений дочкою Гафарова. На фото позначений фрагмент із лямками
Скріншот з відео, зроблений дочкою Гафарова. На фото позначений фрагмент із лямками
У мене затряслися руки. У той момент здавалося, що він знущається з нас
Разіє Гафарова

Під час обшуку в будинку Гафарових Джемілєву стало зле. Однак від «швидкої» чоловік відмовився: за словами дружини, «він розумів рівень стресу у дітей і дуже хвилювався, що якщо ще приїде «швидка», то дочки будуть просто в істериці».

Після того як книги були вилучені, до Разіє підійшов один із російських силовиків і тихо порадив зібрати чоловікові теплі речі.

«Він сказав: ви краще не метушіться, а зберіть чоловікові сумку з теплими речами та взуттям, тому що він сюди вже не повернеться. Це дослівно. У мене затряслися руки. У той момент здавалося, що він знущається з нас. А зараз я навіть вдячна за підказку», ‒ згадує Гафарова.

«Тато б за мене заступився»

Заарештованому Джемілю Гафарову 58 років, у нього вища освіта інженера-будівельника.

«Спочатку писали про те, що Джеміль нібито активіст, ходив на суди над кримськими татарами. Насправді це не так. У нього просто фізично не було такої можливості. Він навіть працювати в повну силу був не в змозі, частіше був вдома або на лікуванні у стаціонарі. У нього сувора дієта, йому багато чого не можна, ліки за розкладом», ‒ пояснює Разіє.

Він навіть працювати в повну силу був не в змозі, частіше був вдома або на лікуванні у стаціонарі
Разіє Гафарова

Біля будинку Гафарових ‒ велика клітка із зеленими папугами. Вони активно реагують на гостей у дворі, а якщо підійти ближче до загороди, птахи підіймають шум. Це улюблені вихованці Джеміля Гафарова. Він зайнявся розведенням птахів десять років тому. Спочатку робив це для продажу, а зараз вони просто домашні улюбленці сім'ї.

Папуги у дворі будинку Гафарових
Папуги у дворі будинку Гафарових


«Тато їх, звичайно, обожнює. Коли була можливість поговорити з татом у перерві під час суду, ми йому розповіли, що народилися жовті папужки. Він у такому захваті був! Говорив, що це ‒ досить рідкісне явище», ‒ розповідає молодша дочка Гафарових, тринадцятирічна Сефає.

Спорт, а, особливо ‒ футбол ‒ ще одне сімейне хобі, до якого всіх долучив Джеміль. Разіє посміхається і показує на диван у вітальні: «Ви б бачили, що тут творилося, коли по телевізору показували Олімпіаду або футбольний матч. Тільки й чуєш: «Ну давай! Бий же ти!».

Тато ‒ порядна та миролюбна людина. Він ніколи не робив вчинків, за які нам би було соромно
Тамілла Гафарова

Тамілла ‒ середня дитина в сім'ї, їй виповнилося шістнадцять. Вона навчається у випускному класі і ще не знає, куди вступати: «Якщо чесно, не знаю. Без тата якось важко ухвалювати рішення. Так би, може, щось порадив».

Дівчина розповідає, що у школі особливо не знають про те, що сталося в їхній родині: «тільки близькі друзі в курсі, але вони, звичайно, підтримують». На заставці її мобільного телефону ‒ фотографія батька в робочому кабінеті, зроблена ще до його хвороби.

Зліва направо: Сефає і Тамілла Гафарови
Зліва направо: Сефає і Тамілла Гафарови


«Тато ‒ порядна та миролюбна людина. Він ніколи не робив вчинків, за які нам би було соромно. Я точно знаю, якби щось трапилося зі мною ‒ тато б завжди за мене заступився. Тепер наша черга його підтримувати і захищати», ‒ каже Тамілла.

Довідка: 27 березня 2019 року російські силовики провели в Криму обшуки в будинках кримськотатарських активістів, зокрема активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність». Загалом затримали 24 кримських татарина, серед них і Джеміля Гафарова. Російські силовики звинувачують затриманих в участі в організації «Хізб ут-Тахрір».

Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»

Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.

  • 16x9 Image

    Саша Тавровська

    Кримська журналістка. Як фрілансер співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG