Доступність посилання

ТОП новини

Перший день народження в СІЗО: активіст Олег Приходько під арештом у Криму


Олег Приходько. Ілюстрація
Олег Приходько. Ілюстрація

Кримському ковалю, проукраїнському активісту Олегу Приходьку, заарештованому за звинуваченням у тероризмі, 21 листопада виповнився 61 рік. Свій день народження він зустрів у Сімферопольському СІЗО, де перебуває майже два місяці. Що змінилося за цей час у активіста та як тепер живе його сім'я, читайте в матеріалі Крим.Реалії.

Рідні Олега Приходька готувалися до його дня народження заздалегідь. Вони хотіли отримати побачення з ним, але поки їх ні разу до нього не пустили. Напередодні дня народження вони зібрали для активіста передачу, але в адміністрації СІЗО Сімферополя багато чого не взяли. Дружина та дочка Олега Приходька мають намір продовжувати домагатися зустрічі з ним.

«Відчуття, що друзі вимерли»

«20 листопада ми поїхали передати передачу татові. Хотілося до дня народження йому передати чогось смачного, але не вийшло, на жаль. Ми купили м'ясні вироби, все в упаковці, як годиться. Але нам сказали, що окрім сала та свинячих щік тепер нічого передавати не можна. У нас було приблизно 4,5 кг різного м'яса, все це нам довелося відвезти додому. Татові вдалося передати лише крупи, мівіну, чай, ковбасу та інші дрібнички», ‒ розповіла Крим.Реалії дочка Олега Приходька Наталя.

Сказали, що окрім сала та свинячих щік нічого передавати не можна
Дочка Приходька Наталя

Дружина активіста Любов Приходько каже, що цьогоріч, незважаючи на відсутність чоловіка, вони з дочкою все одно вирішили влаштувати вечерю на його честь.

«Щороку відзначали його день народження в родині. Олег ‒ людина домашня, не любив десь на стороні відзначати. Цього разу дочка приїде, з нею повечеряємо в домашньому колі. Олег постійно з нами поруч. Ми весь час на нього орієнтуємося, говоримо, що він зробив би так, сказав би так», ‒ говорить вона.

Любов Приходько
Любов Приходько

За словами рідних активіста, цього разу ніхто з друзів і родичів, хто раніше бував на їхніх сімейних святах, не згадав про нього.

«Ніхто не прийшов, не привітав і не згадав. Таке відчуття, що друзі, з якими він спілкувався і кому допомагав, вимерли. По суті, друзів не виявилося. Вони не телефонують і не цікавляться. Напевно, їм просто є що втрачати. У деяких ‒ свій бізнес. Комусь хочеться на двох лавках сидіти й не показувати свою справжню позицію. Батько не боявся ніколи своїх висловлювань. Може, вони були різкі, але правильні. Він не терорист і ніколи ним не був», ‒ розповіла Наталя.

Єдиний, кому вдалося в цей день побачити Олега Приходька, його адвокат Назім Шеіхмамбетов.

«У СІЗО у нас з ним вийшло провести короткочасне побачення. Олег Аркадійович виглядає досить непогано, критичних скарг на стан здоров'я немає, ліки йому передають вчасно. Його утримують у спецблоці, у так званій камері-двійці», ‒ говорить він.

Адвокат сподівається, що наступний день народження Олег Приходько «святкуватиме в колі сім'ї на волі», він обіцяє «докласти всіх зусиль і законних засобів, щоб він був виправданий і звільнений з-під варти, а його справу закрили».

Активіст у день свого народження, за словами адвоката, попросив подякувати всім, хто стежить за його долею та справами інших політв'язнів, усім, хто допомагає його сім'ї, звернувся до всіх, зокрема й до народу України, щоб «не забували про політв'язнів і докладали всіх зусиль, щоб припинити ці переслідування, щоб політично мотивовані справи припинили своє існування як у Криму, так і всюди».

«Наші страждання не повинні бути марними»

Олег Приходько перебуває під арештом із початку жовтня. За цей час у нього з'явилися перші скарги на здоров'я. За словами дружини, він скаржиться на печію в шлунку.

«Мабуть, від поганої їжі, яку вони там їдять, у нього почалися проблеми зі шлунком. Передаватимемо йому ліки», ‒ говорить Любов Приходько.

Востаннє через адвоката активіст попросив передати йому теплий спортивний костюм і цукерки. А раніше просив великі аркуші паперу та ручки, щоб малювати.

Любов Приходько говорить, що перебування чоловіка в СІЗО є випробуванням і для неї самої: «У мене постійно нервова напруга, у голові постійно крутяться запитання: як допомогти, що зробити? Але оскільки ніякі доводи слідством не сприймаються, виникає відчуття безсилля. Але при всьому цьому, я хочу сказати, Олег така людина, що триматиметься, боротиметься, стоятиме до останнього. І ми заради нього теж триматимемося. Тому що, якщо ми розкиснемо, буде гірше для нього. Він триматиметься, і ми триматимемося».

«За ґратами отримав велику підтримку від кримських татар»
Олег Приходько

Сам Олег Приходько раніше говорив, що «за ґратами отримав велику підтримку від кримських татар» і «відчуває підтримку від України». У середині листопада він передав із СІЗО листа до українського народу та президента України Володимира Зеленського.

«Мене звинувачують у тероризмі. За те, що я захищав в окупованому Криму Честь і Гідність Нашого Українського Прапора! Ми не перші й не останні, хто продовжує боротьбу за існування нашої ідентичності, нашої Нації. Я дуже люблю свою дружину Любов, свою дочку Наталю та всіх, хто останнім часом був поруч зі мною. Я вже бачу, що нас, політв'язнів, підтримує наша Сім'я, Країна. За це я ще більше пишаюся нашою нацією. З Великою повагою звертаюся до нашого президента Володимира Зеленського. На Вас дивляться всі політв'язні Криму. Наші страждання не повинні бути марними, тому що на коліна ‒ тільки перед Богом! Не повинно бути, щоб Наша Нація перетворилася в продажних манкуртів», ‒ написав він.

Володимир Зеленський після затримання кримчанина говорив, що «з'ясовуватиме це питання».

Як з'явився сакський «терорист»

Співробітники ФСБ затримали Олега Приходька на початку жовтня. Вони назвали активіста «прихильником нацистської ідеології» та «членом українських екстремістських організацій».

«Конкретно хочуть посадити»: обшук і арешт Олега Приходька (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:27 0:00
Завантажити на комп'ютер

Його звинуватили у виготовленні вибухівки та підготовці теракту в Саках. У його гаражі в Саках під час обшуку силовики знайшли вибухівку. Сам активіст живе в селі Оріхове Сакського району й стверджує, що цю вибухівку йому підкинули, оскільки він «давно не користується цим гаражем».

Після затримання в Олега Приходька в кримському главку ФСБ Росії взяли зразки ДНК, захист називає це незаконним.

Слідство стверджує, що Олег Приходько готував підрив будівлі адміністрації Сак «із метою вплинути на органи місцевої влади, щоб вони ухвалили рішення про входження Криму до складу України».

Олег Приходько звинувачення заперечує і називає цю кримінальну справу «вінцем його переслідувань за проукраїнську позицію». Активіст дотримується проукраїнських поглядів і не приховує їх. У його будинку ‒ безліч української символіки, портрет Степана Бандери та інша атрибутика, яка раніше вже викликала запитання у російських силовиків.

Українська символіка в домі Олега Приходька
Українська символіка в домі Олега Приходька
«Я п'ять років жив в окупації, а потім впав у маразм і вирішив підірвати адміністрацію?»

На судовому засіданні Олег Приходько сказав, що не сприймає методів політичної боротьби, пов'язаних із насильством, і не має навичок поводження з вибуховими предметами. Він також стверджує, що не міг готувати терактів у Криму, оскільки не хотів би, щоб від цього постраждали українці або кримські татари, до яких він ставиться з повагою.

«Я п'ять років жив в окупації, а потім стукнуло мені шістдесят, я впав у маразм і вирішив підірвати адміністрацію?» ‒ намагався обґрунтувати свою позицію судді Олег Приходько.

Спростував він і мотив злочину, який йому інкримінують. У матеріалах справи сказано, що ним рухала «ненависть до Росії». За словами Олега Приходька, він не може ненавидіти всю країну, «тому що там багато хороших людей».

«Ваша влада рано чи пізно зміниться. А люди залишаться», ‒ пояснює він.

Правозахисники пов'язують цю кримінальну справу з проукраїнською позицією Олега Приходька, а його самого називають «другим Володимиром Балухом».

Захист Олега Приходька теж говорить, що в його справі вбачаються ознаки політичної вмотивованості. Назім Шеіхмамбетов стверджує, що російські слідчі органи в Криму допустили низку порушень при проведенні розшукових заходів у його справі, і це, за його словами, додає сумнівів щодо обґрунтованості звинувачень ФСБ.

Захищати Олега Приходька його адвокати мають намір серед інших і в міжнародних інстанціях ‒ Європейському суді з прав людини та профільних комітетах ООН.

Олег Приходько просив адвоката передати, що в разі обміну утримуваними громадянами між Україною та Росією він «буде останнім, хто вийде». Активіст стверджує, що дасть згоду на обмін «тільки після того, як усі політв'язні будуть звільнені».

Український націоналіст у Криму (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:07:26 0:00
Завантажити на комп'ютер

Довідка: Раніше російська ФСБ звинуватила Приходька в підготовці до терористичного акту та незаконному виготовленні вибухових речовин. За рішенням суду, активіст залишиться під вартою в СІЗО до 10 грудня.

Про затримання Олега Приходька стало відомо 10 жовтня. Також була затримана дружина активіста Любов Приходько. Співробітники ФСБ інкримінують Приходьку статті російського кримінального кодексу 223-1 (незаконне виготовлення вибухових речовин) і 205 (терористичний акт). Пізніше стало відомо, що Приходька звинувачують у підготовці підриву будівлі міської адміністрації Сак.

Прокуратура Автономної Республіки Крим почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі) через арешт у Криму проукраїнського активіста.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG