Доступність посилання

ТОП новини

Довго, дорого, неякісно. У Севастополі оголосили новий конкурс на будівництво очисних споруд


Каналізаційно-очисні споруди «Південні» в Севастополі, липень 2019 року
Каналізаційно-очисні споруди «Південні» в Севастополі, липень 2019 року

У Севастополі оголошений новий конкурс на будівництво каналізаційно-очисних споруд «Південні» ‒ сумно відомого об'єкта федеральної цільової програми, при спробі реконструювати який зникли понад два мільярди рублів. У новому документі будуть видозмінені взаємини уряду міста з потенційним підрядником, а також терміни виконання контракту, проте велика частина технічного завдання залишиться колишньою. Подробиці ‒ в матеріалі кореспондента Крим.Реалії.

Про необхідність найближчим часом відновити роботу з пошуку підрядника, готового збудувати в Севастополі очисні споруди, т.в.о. губернатора міста Михайло Развожаєв сказав під час свого інтерв'ю кільком місцевим телеканалам.

Михайло Развожаєв
Михайло Развожаєв

Очільник регіону виключив можливість повторення сценарію дворічної давності, коли аванс, виділений на будівництво, «згорів» в ОФК-банку, у якого російський Центробанк відкликав ліцензію. Цьому, на його думку, мав посприяти жорсткий контроль руху грошових коштів із боку державного казначейства.

Проєкт буде забезпечений найжорстокішим казначейським супроводом, а перепроєктування оплатить майбутній переможець тендеру
Михайло Развожаєв

Загальна сума, яка буде виплачена компанії-підряднику, що збудує об'єкт, відповідно до умов договору, складе приблизно 6,7 мільярда рублів. Буде також передбачена дворазова виплата авансу, загальний розмір якого складе не більше 10% від вартості проєкту. Перший транш ‒ 223,5 мільйона рублів ‒ має відбутися 31-го грудня поточного року. Другий транш у розмірі 446,5 мільйонів ‒ 30-го квітня 2020 року.

«Проєкт буде забезпечений найжорстокішим казначейським супроводом, а перепроєктування оплатить майбутній переможець тендеру», ‒ говорив Развожаєв.

Нового проєкту не буде

Після розміщення картки конкурсу на сайті державних закупівель стало очевидно, що перепроєктування об'єкта не буде. Очисні споруди будуватимуться за старим проєктом, розробленим компанією «РТ-ЕКОС» у 2017 році. Як раніше писали Крим.Реалії, з 2016 до 2018 року АТ «РТ-ЕКОС» входило до сфери впливу російської державної корпорації Ростех. Проєкт, складений «РТ-ЕКОС» неодноразово критикували незалежні експерти.

Засновник громадського руху «За чистий Севастополь», бізнесмен Олег Ніколаєв стверджує, що проєкт складений без урахування перманентного дефіциту води, в умовах якого живе Севастополь.

Олег Ніколаєв
Олег Ніколаєв
Має функціонувати замкнута система очищення води ‒ до стану, придатного для пиття
Олег Ніколаєв

«Тут має функціонувати замкнута система очищення води ‒ до стану, придатного для пиття. Такі системи вже давно та успішно працюють в усьому світі. У Бостоні, наприклад, працює система, переробляють стоки не тільки цього, а й ще тридцяти навколишніх міст за таким же принципом», ‒ пояснив Ніколаєв.

Одночасно з проблемами в частині проєкту, будівництво очисних, згідно з нинішніми умовами, зазначеними в документах, триватиме 40 місяців (понад три роки ‒ КР). Таким чином, об'єкт буде готовий не раніше квітня 2023 року ‒ за умови, що не виникне проблем із пошуком компанії-підрядника, а також ексцесів упродовж усього періоду будівництва. Гарантійний термін обслуговування має скласти п'ять років. Треба нагадати, що відповідно до початкового плану, завершити будівництво КОС «Південні» мали наприкінці червня наступного року, а загальна тривалість будівництва становила 30 місяців.

На думку севастопольського еколога Маргарити Литвиненко, за десять місяців екологічна ситуація навряд чи дуже зміниться, а тому цей часовий проміжок не такий вже й великий, щоб через нього бити тривогу. Однак, каже вона, вкрай важливо, щоб цей час був витрачений із користю, але таких гарантій немає.

Можна чекати і місяці, і рік, але за умови того, що об'єкт збудують якісно і він функціонуватиме багато десятиліть
Маргарита Литвиненко

«Якщо коротко відповідати на запитання, чи важливі ці зайві десять місяців, на які збільшиться час будівництва очисних, я відповім: ні, не дуже. Можна чекати і місяці, і рік, але за умови того, що об'єкт збудують якісно і він функціонуватиме багато десятиліть. У такому випадку ‒ так, десять місяців або рік ‒ це ніщо. Але де гарантії того, що не буде повторення історії 2017 року? Або де гарантія, що очисні, які у нас збудують, функціонуватимуть так, як це необхідно? Таких гарантій немає», ‒ сказала Литвиненко.

Політичне питання

Еколог додала, що для неї залишається незрозумілим питання проведення повторних громадських обговорень проєкту очисних. Оскільки перепроєктування, згідно з умовами нового конкурсу, не передбачається, вона непокоїться, що у громадськості не буде можливості висловити свою думку щодо цього питання.

Проведення повторних обговорень ‒ це моральний обов'язок уряду
Маргарита Литвиненко

«Я вважаю, що без повторних громадських обговорень взагалі не можна починати роботу над проєктом. Минуло два роки. Це досить тривалий термін, тим більше, змінилося багато вступних: новий уряд, новий контракт, новий підрядник, тому я вважаю, що проведення повторних обговорень ‒ це моральний обов'язок уряду», ‒ підсумувала Литвиненко.

Російський громадський діяч, засновник організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук робить похмурі прогнози щодо будівництва КОС «Південні». За його словами, місту навряд чи вдасться знайти хорошого підрядника, здатного звести об'єкт, згідно із зазначеними в проєкті положеннями.

Володимир Гарначук
Володимир Гарначук
Що змінилося з того моменту, коли два конкурси поспіль були визнані такими, що не відбулися, бо ніхто не подав заявку на участь?
Володимир Гарначук

«Скажіть, а що змінилося з того моменту, коли два конкурси поспіль були визнані такими, що не відбулися, бо ніхто не подав заявку на участь? По-моєму, нічого не змінилося. Тоді з якої причини пан Развожаєв чекає, що до нього підрядники посиплються як з рогу достатку? Може бути, вони змінили проєкт, якісь інші умови для роботи з підрядниками? Чи у нас різко збільшилася кількість компаній, здатних працювати з такими проєктами? Теж ні. Тоді я не знаю, чому саме сьогодні або завтра очисні вмить почнуть будуватися ‒ якісно та без ексцесів», ‒ сказав Гарначук.

На його думку, т.в.о. губернатора Севастополя «намагається грати в політичну гру, створюючи ілюзію того, що він активно намагається вирішувати основні міські проблеми, тим самим відводячи невдоволення жителів від власної персони». Історію з будівництвом очисних споруд, каже Гарначук, можна довго розігрувати, постійно знаходячи винних серед третіх осіб у тому, що будівництво не почалося, або в тому, що після його початку виникли серйозні проблеми.

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

XS
SM
MD
LG