24 українських моряки, яких обстріляли та захопили в Керченській протоці російські спецслужби, узяті під арешт на два місяці. В ізолятори їх відсилають без будь-яких особистих речей. Забрати їх із захоплених українських кораблів не дозволили. Допомогу для службовців Військово-морських сил України почали збирати кримчани. Лише за два дні на заклик активістів відгукнулися сотні людей.
Підконтрольні Росії суди Керчі та Сімферополя заарештували всіх членів екіпажів бронекатерів «Бердянськ» та «Нікополь», а також буксира «Яни Капу» Військово-морських сил України, які 25 листопада були атаковані й захоплені російськими прикордонниками в Керченській протоці. Більшість військових привезли до сімферопольського СІЗО. 29 листопада з керченської лікарні, за повідомленнями російських ЗМІ, були виписані також троє поранених моряків, які мають приєднатися до побратимів.
Російська влада звинувачує їх у «незаконному перетині державного кордону Росії». Хоча, як ми пояснювали, води в Керченській протоці є внутрішніми водами України та Росії. Вони багато років використовуються обома країнами за принципом вільного судноплавства. Офіційного розмежування цих вод немає, тому й питання про «порушення кордону Росії» досить суперечливе.
Проте кримські суди вирішили узяти українських моряків під арешт до 25 січня 2019 року. Забрати особисті речі із захоплених кораблів їм не дозволили, тому в ізолятор вони вирушили, в чому стояли.
«Моряків взяли в полон у військовій формі, кирзових чоботях»
Як тільки стало відомо про перші арешти, кримські активісти почали збирати допомогу для службовців Військово-морських сил України. Активіст кримськотатарського національного руху Наріман Джелял оголосив збір допомоги морякам на свій російський Qiwi-гаманець.
Він закликав кримчан жертвувати не тільки гроші, а й речі першої необхідності: 24 пари капців від 40 до 45 розміру, шкарпетки, засоби гігієни, білизну, рушники, змінний одяг тощо.
«Моряків взяли в полон у військовій формі, кирзових чоботях. Зрозуміло, що перебувати кожного дня упродовж доби в цьому одязі дуже важко, особливо в такому взутті. Тому потрібні речі першої необхідності. Також потрібні продукти, чай, кава, цукор. Тому що та їжа, яку дають у СІЗО, викликає багато нарікань від тих, хто перебуває там в ув'язненні. Звертаюся до всіх охочих і небайдужих: або у вигляді продуктів, або в грошовому еквіваленті передавати допомогу активістам кримськотатарського національного руху. Я готовий взяти на себе обов'язок зібрати й передати все в СІЗО хлопцям, щоб вони відчули нашу підтримку й отримали все необхідне», ‒ закликав він увечері 27 листопада.
А вже наступного ранку від кримчан почали надходити перші пожертви. Житель Криму, який побажав залишитися неназваним, передав українським морякам 20 пар капців, стільки ж зубних щіток і паст.
Власник одного з м'ясних магазинів у Білогірську пожертвував морякам халяльную ковбасу, повідомив кримськотатарський активіст Різа Асанов.
Пожертви перераховують і кримські пенсіонери. «Нуріє Апте з села Біла Скеля Білогірського району, в якої пенсія 8 тисяч рублів (3,3 тисячі гривень), передала для моряків 1000 рублів. Я не хотів брати, вона образилася. Довго доводила мені, що на решту 7000 (2,9 тисячі гривень) вона зможе прожити», ‒ говорить він.
«Вони хочуть допомагати без героїзму»
За межами півострова гроші для українських моряків збирав кримськотатарський журналіст Осман Пашаєв. Він розповідає, що спочатку виникла ідея зібрати гроші «хлопцям на цигарки». Але зрештою на заклик відгукнулися понад 800 осіб, які перерахували морякам 324,7 тисячі гривень. І ще 100 доларів передали готівкою.
Серед жертводавців виявилося чимало жителів півострова різних національностей, розповідає Пашаєв.
Для багатьох російська окупація ‒ перший досвід незгодиОсман Пашаєв
«Майже п'ять років я вважав, що за рідкісним винятком, окрім кримських татар, нікого, хто підтримує Україну, там вже немає. Виняток ‒ архієпископ КП Климент і його паства. Коли виникла необхідність термінової допомоги, мені написала така кількість людей зі слов'янськими (не кримськотатарськими) іменами та прізвищами з Криму, що я офігів. Стільки «слов'ян» із Криму не писали відтоді, як я був репортером рейтингових київських телеканалів. Вони не організовані, у них немає розгалужених горизонтальних зв'язків, вони бояться більше, ніж багато кримських татар. У них немає спадкового досвіду боротьби з режимом, історії повернення з депортації та протистояння владі. Для багатьох російська окупація ‒ перший досвід незгоди. Швидше за все, вони не ходитимуть у суди, не стрімитимуть та не підставлятимуться під репресивну машину. Вони не будуть говорити публічно. Але настають моменти, коли вони долають свій страх і пишуть у приват ФБ, розуміючи, що немає гарантії безпеки такого спілкування. Вони хочуть допомагати без героїзму. І вони заслуговують на підтримку та визнання того, що існують», ‒ каже журналіст.
Допомога українським військовим для них ‒ спосіб виявити свою громадянську позиціюНаріман Джелял
У Криму для українських моряків за два дні вдалося зібрати понад 200 тисяч рублів (близько 80 тисяч гривень), повідомив Наріман Джелял. За його інформацією, ці кошти пожертвували понад сотні кримчан: пенсіонери, підприємці та звичайні небайдужі люди. «Вони це роблять, тому що моряки ‒ це солдати їхньої країни. Вони підтримують Україну. У них є позиція щодо ситуації в Криму й на Донбасі. Тому допомога українським військовим для них ‒ спосіб виявити свою громадянську позицію. Багатьма рухає також чисто людський позив ‒ допомогти людям, які опинилися в несправедливій ситуації», ‒ пояснює він.
Частина зібраних коштів уже витрачена. Активісти купили українським морякам предмети першої необхідності, печиво, згущене молоко, овочі, фрукти та багато іншого.
29 листопада група добровольців зайнялася розфасовкою й готувалася передати всі продукти та речі морякам вже 30 листопада. Але з'явилася інформація, що заарештованих українців перевозять за межі Криму. Це підтвердили адвокати Еміне Авамілєва, Айдер Азаматов і Джеміль Темішев. Останній намагався потрапити до моряків 29 листопада, але йому відмовили, пояснивши, що «з ними нібито проводилися якісь заходи».
У свою чергу, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз стверджує, що затриманих у Чорному морі і заарештованих в Сімферополі українських військовослужбовців вивозять із СІЗО Сімферополя.
«Зараз стало відомо, що військовополонених вивозять із СІЗО Сімферополя», – написав Чийгоз у своєму Facebook.
Цю інформацію підтвердила призначена Росією уповноважена з прав людини в окупованому Криму Людмила Лубіна, яку цитує російське державне агентство новин ТАСС. За її словами, в Москву «переводять командний склад».
Російський адвокат Микола Полозов також підтвердив Крим.Реалії, що українських військових вивезли з СІЗО Сімферополя. Чи йдеться про всіх моряків – він не уточнив.
Якщо це станеться, завдання активістів ускладниться, оскільки їм доведеться шукати способи передачі всього зібраного в сусідню Росію. Тим часом про готовність прийняти естафету й допомогти українським морякам у разі їх переведення до Росії вже повідомили російські активісти.