Український режисер Олег Сенцов, засуджений у Росії, у свій день народження голодує в російській колонії. Голодування Сенцова триває вже 61 день. В Україні в межах глобальної акції на його підтримку проводять мітинги, телемости, автопробіг та ходу.
Як почувається Олег Сенцов? Як світ підтримує ув'язненого режисера в його день народження? Коли Україна та Росія домовляться про обмін ув'язненими? І чи знайдеться в списках місце для Сенцова?
Про все це говоримо в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Режисер і громадський активіст Галина Джикаєва зазначає, що все більше людей приходить на акції на підтримку Сенцова.
‒ На такого роду акції зараз приходить дуже багато людей. Спочатку їх було дуже мало, й ми ходили на всі акції, тому що потрібно було створити прецедент і хвилю акцій. А потім все більше й більше, і зараз це набуло величезного всесвітнього масштабу. Олег зробив найголовніший подвиг ‒ він на весь світ сказав про те, що він не один, що понад сімдесят осіб зараз утримуються в російських в'язницях і колоніях. Я вважаю, тільки за це він стає в один ряд зі світовими лідерами моральних вчинків.
Ми ніколи не дізнаємося, що в голові у Путіна, як діють на нього ці акціїГалина Джикаєва
На акції на підтримку Сенцова приходить все більше людей, тому що вони розуміють необхідність врятувати всіх, необхідність зупинити війну й взагалі через усвідомлення блюзнірства того, що відбувається ‒ не тільки з Олегом та ув'язненими, а що взагалі відбувається в світі. Приходять через те, що хтось ще взагалі не знає про Олега Сенцова, хтось відгороджується від війни, хтось взагалі від цього відвертається. Олег запустив хвилю, розумовий процес, багато ув'язнених пішли вслід за ним. І я думаю, що всі ці процеси дуже нервують російську сторону.
Ми ніколи не дізнаємося, що в голові у Путіна, як діють на нього ці акції. Але мені здається, якщо громадськість не буде мовчати, буде тиснути на Путіна, йому доведеться реагувати. І як він відреагує ‒ буде дуже показово.
Джикаєва каже, що Сенцов знає, як його підтримують у світі, в Україні та Росії, незважаючи на те, що в колонії його обмежують в інформації.
‒ Олег знає, що акції тривають, до нього їздить адвокат, нещодавно там був режисер Аскольд Куров ‒ він розповів Олегу про те, що відбувається в Москві та Росії, які акції в його підтримку відбуваються, які люди його підтримують з його кінематографічного середовища. Для нього це дуже потужна підтримка. Зовсім нещодавно до нього їздила сестра Наталя Каплан. Звичайно, йому там обмежують свободу інформації, але ті люди, які туди їздять, йому все розповідають. До того ж, є можливість відсилати йому листа через ФСВП.
Керівник адвокаційного центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров вважає, що президент Росії Володимир Путін боїться тільки санкцій, а тому вплинути на нього в питанні звільнення політв'язнів можна тільки через Захід.
Торгують долями заручників і намагаються отримати собі якісь політичні інтересиБорис Захаров
‒ На путінський режим можна впливати винятково через Захід. Єдине, чого він боїться, це посилення санкцій, тому дуже важливо тиснути саме на західні країни на дипломатичному рівні, важливо діяти на міжнародно-правовому рівні для того, щоб сприяти його звільненню. А акції в Києві ‒ це більше на підтримку самого Олега.
Для Росії наші політв'язні ‒ це заручники. Вони торгують їхніми долями, і намагаються отримати собі якісь політичні інтереси. Це почалося від самого початку окупації. На зустрічі Володимира Путіна та Дональда Трампа обов'язково мають ставитися запитання про ув'язнених. В усі часи західні країни перед радянськими лідерами порушували тему політичних в'язнів. Це є одним з основних моментів політики західних країн, навіть якщо прибрати як складову милосердя й боротьбу за свободу.
На думку правозахисника, завдяки голодуванню Олега Сенцова про українських політв'язнів говорять у всьому світі.
‒ Сенцов зробив величезну справу ‒ питання українських політв'язнів вийшло на новий рівень, про це всі говорять, але путінська машина працює, тривають репресії, українські політв'язні продовжують голодувати. Мені здається, головне ‒ це зберегти здоров'я та вийти живим з цієї історії.
(Текст підготувала Іванна Ткачук)