Доступність посилання

ТОП новини

«Я обвалив рейтинг FIFA, а що корисного зробив ти?»: флешмоб на підтримку гасла «Слава Україні!»


Менше доби знадобилось українцям та їхнім прихильникам для того, щоб обвалити рейтинг сторінки FIFA у Facebook після того, як Міжнародна федерація футболу оштрафувала хорватського футболіста Огнєна Вукоєвича 15 тисяч швейцарських франків за «неспортивну поведінку» через відео зі словами «Слава Україні!», у яких побачила політичний підтекст. Акція також стала відповіддю кільком міжнародним виданням, які назвали це гасло «націоналістичним». Тим часом користувачі заявляють про те, що частина акаунтів, з яких залишили негативну оцінку для FIFA, отримала попередження від адміністрації Facebook через «аномальну активність». Наразі з офіційної сторінки FIFA зникла можливість залишати оцінку. А президент Федерація футболу України Андрій Павелко заявив, що федерація готова надати додаткову аргументацію та роз’яснення щодо значення вітання «Слава Україні!» та компенсувати Вукоєвичу розмір штрафу.

Станом на 14:00 10 липня рейтинг був на позначці 1,1 бала з можливих 5.

Ситуацію, що склалась, український блогер Антон Ходза побачив так:

У соцмережі почав активно поширюватися заклик долучитися до флешмобу:

Частина користувачів спонукала інших до дій власним прикладом:

А дехто акцентував на тому, що відгук про FIFA слід залишати й на інших платформах. Наприклад, на Google Maps. Зокрема, про це написав еколог Тимур Бедернічек:

Пізніше він додав, що у відгуці Google Maps слід писати більше, ніж просто «Слава Україні!», адже короткі повідомлення з оцінками, за його словами, видалили.

Згодом виявилось, що можливість оцінити FIFA на цій платформі взагалі закрили: станом на 12:00 10 липня це було неможливо зробити.

На тлі цього частина користувачів задумалась, чи не спіткає подібна доля і негативні оцінки, залишені на сторінці організації у Facebook:

Тим часом дехто з тих, хто залишив відгук на сторінці FIFA, повідомляє, що його акаунт отримав попередження через «аномальну активність»:

​Від перепису України до власної соцмережі

Акція стала настільки масштабною, що дехто навіть жартівливо прирівняв її до перепису населення. Наприклад, журналіст та письменник Руслан Горовий:

Блогер Іван Оберемко:

Та піаніст і журналіст Роман Коляда:

​Інші тим часом жартують, що тепер Facebook перетворився на «FIFAbook»:

А сама сторінка Міжнародної федерації футболу – на «міні-соцмережу»:

Тому, як і в будь-якій соцмережі, тут знайшлося місце для жартів:

Трійка від генпрокурора та «​п'ятірка від бота»

Водночас на сторінці FIFA у Facebook оцінки з коментарями не лише залишали, але і уважно вивчали. Так, користувачі побачили, що частина з тих, хто залишав відгук, ставила не одиницю, як передбачала акція, а інші оцінки.

Серед тих, хто долучився до флешмобу, але чомусь поставив трійку, виявився і генпрокурор України Юрій Луценко. Користувачів це обурило.

Водночас були і ті, хто поставив FIFA п'ятірку і висловив слова підтримки. Серед таких користувачів опинився такий собі Юрій Матюхін, у якого в Facebook-профілі зазначено, що він керує сторінкою Uathletics.

Між тим у Федерації легкої атлетики України зазначили, що «Юрій Матюхін – вигаданий персонаж (на сучасному слензі – бот), чий профайл у Facebook створений спеціально задля ведення вищевказаної діяльності».

«Слава Україні!»: історичний ракурс

Як ілюстрацію того, що гасло «Слава Україні!», використане хорватським футболістом Домагоєм Відою після перемоги у матчі проти Росії, не є націоналістичним, у Facebook запустили цілу відеопідбірку цитат. У ролику прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, колишній держсекретар США Джон Керрі, президент Литви Даля Грібаускайте, посол США в Україні Марі Йованович та інші високопоставлені чиновники та дипломати з усього світу повторюють ці слова:

Тим часом чимало користувачів у відгуках на сторінці FIFA у Facebook зазначають, що «Слава Україні!» таке ж «націоналістичне» гасло, як: Vive la France чи God bless America:

Штраф замість хорвата хоче сплатити Україна

Водночас українці взялися відстоювати не лише гасло, але й підтримувати хорватських футболістів.

Тим часом радник міністра молоді та спорту України Ярослав Кучер оголосив збір коштів на погашення штрафу, що FIFA наклала на Огнєна Вукоєвича.

«Маленька математика: якщо всі, хто учора ставив на сторінці FIFA одиничку скинуться по 3 гривні, цього вистачить і на штраф, та ще залишиться на благодійність. Під власну відповідальність я відкриваю збір коштів на погашення цього ганебного штрафу та вкладаю в фонд першу 1000 гривень», – написав він.

Хорватські футболісти Огнєн Вукоєвич і Домагой Віда
Хорватські футболісти Огнєн Вукоєвич і Домагой Віда

Водночас Федерація футболу України заявила, що цей штраф повністю компенсує вона.

«Ми у ФФУ вирішили компенсувати Вукоєвичу штраф, накладений на нього, і, якщо він вважатиме за можливе, запропонувати йому роботу у ФФУ», – сказав президент Федерації футболу України Андрій Павелко.

«Реальність, притаманна не лише футболу»

Через скандал навколо гасла «Слава Україні!» та хорватських футболістів багато хто заговорив про корупцію у FIFA. Наприклад, колишній народний депутат Андрій Шкіль:

А також карикатурист Георгій Ключник:

FIFA очима карикатуриста Георгія Ключника
FIFA очима карикатуриста Георгія Ключника

Водночас, на думку українського піаніста Павла Гінтова, така ситуація характерна не лише для футболу та «яскраво демонструє, чому так небагато відомих людей наважуються публічно підтримати Україну».

Утім, були і ті, хто скептично поставився до того, що відбулося. Серед них – дипломат та громадський діяч Богдан Яременко.

«Емоції навколо футбольної політики занадто попсові і, схоже, повністю замінили для багатьох справжню політику», – вважає він.

А поки українці й надалі закликають бойкотувати Чемпіонат світу з футболу, що наразі відбувається в Росії.

Малюнок українського ілюстратора Андрія Єрмоленка
Малюнок українського ілюстратора Андрія Єрмоленка

«Під гаслом «Слава Україні!» ми завалили останню імперію – СРСР. Що нам FIFA?» – підсумовує директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Чемпіонат світу в Росії розпочався 14 червня. Мундіаль відбувається на тлі найгіршого з часів Холодної війни загострення відносин Москви із Заходом і заяв правозахисників про масштабні порушення прав людини в Росії. Фінальний матч запланований на 15 липня.

XS
SM
MD
LG