Доступність посилання

ТОП новини

Олексій Батурин: «Після відкриття мосту Феодосія «пролітає»


Олексій Батурин
Олексій Батурин

Як змінилася Феодосія за останні чотири роки після російської анексії Криму. Чи вдається нинішній владі вирішувати міські проблеми? Чим живе приморська Феодосія в очікуванні курортного сезону?

Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії говоримо з кримським журналістом, колишнім головним редактором феодосійської газети «Кафа», редактором відділу «Суспільство» українського журналу «Фокус» Олексієм Батуриним.

‒ До 2014 року ви працювали головним редактором феодосійської газети, як часто вам тоді доводилося писати про міські проблеми? Які були найболючішими?

‒ Писали регулярно: місто старе й давно «хворіє». Проблеми були абсолютно типовими для будь-якого провінційного міста: житлово-комунальна сфера, вода, каналізація, газифікація, транспорт, дороги, забудова, іноді з наступом на зелені зони, медицина ‒ її доступність, якість.

‒ Чи вдалося вирішити якісь міські проблеми після російської анексії Криму?

‒ Системно жодну проблему до кінця не вирішили. З того, що я бачив сам ‒ у Феодосії замінювали колектор. Замінювали довго, перекопали півміста, обіцяли, що це вирішить проблему поривів у центральній частині міста. З водою ситуація змінилася. Раніше вимикали на ніч, зараз ‒ не завжди, і на смак вона інша, пом'якшала. Але якою ціною вона дістається ... Об'єктивно води мало в Криму, після того як перекрили канал (Північно-Кримський ‒ КР), відчувається велика нестача, воду намагаються викачувати з підземних свердловин або використовувати водосховища в передгір'ях Криму. Але цієї води на весь Крим точно не вистачить. Дороги подекуди починають латати, але я б не сказав, що це системно. Місто стало бруднішим. Можливо, є проблема з двірниками. Якісь лопухи ростуть всюди, доглянутих клумб стало менше.

‒ За останні чотири роки в Феодосії кілька разів змінювали керівництво міста. Дмитро Щепетков, який очолював міську владу ще 2013-го, був затриманий ФСБ 2015 року за звинуваченням у здирництві. Його змінив Станіслав Крисін, але Аксенов не оцінив його старання, і 2017 року Крисін пішов у відставку. Зараз адміністрацією міста керує Сергій Фомич. Чи йдуть на користь місту подібні перестановки?

Добре, коли начальники не засиджуються, інакше у них швидко «виростає корона», що заважає об'єктивному сприйманню реальності

‒ Важко сказати. З одного боку, добре, коли начальники не засиджуються, інакше у них швидко «виростає корона», що заважає об'єктивному сприйманню реальності.

З іншого боку, працювати в таких умовах, після «справи Щепеткова», якого посадили ні за що... Проти Щепеткова немає прямих доказів, його провина не доведена, просто стало зрозуміло, що якщо людина не бажана, то її в будь-який момент можуть прибрати. Хто погодиться йти на таку роботу?

Глава адміністрації Феодосії Дмитро Щепетков у суді
Глава адміністрації Феодосії Дмитро Щепетков у суді

Ще один момент: у Криму є протистояння по лінії «Аксенов-Константинов». Є люди одного та іншого. Вони намагаються поділити між собою владу: хтось заходить до міськради, хтось ‒ у виконавчу владу, наприклад. Вони часто можуть «бодатися», як я припускаю, ставлять один одному палиці в колеса. Тому не факт, що через цю чехарду місту може бути користь.

‒ Кілька сотень жителів Феодосії 20 травня вийшли протестувати проти забудови скверу біля школи №13. Цей мітинг російський блогер Олександр Горний охарактеризував як «народний бунт». Чим так важливий цей сквер?

Періодично ця тема спливала, й завжди викликала відсіч жителів міста

‒ Феодосія в плані рослинності ‒ досить голе місто, є один великий парк і кілька скверів. Ще за часів мера Володимира Шайдерова на ці зелені зони намагалися наступати комерсанти, чиновники, з'явилися проекти будівництва багатоповерхівок, торгових центрів. Періодично ця тема спливала, й завжди викликала відсіч жителів міста. Цілком зрозуміла реакція зараз.

Ці ділянки були виділені 2004 року. Люди (власники ділянок ‒ КР) довго вичікували. Не знаю, чому вони саме зараз вирішили там активізуватися. Років зо три тому російська прокуратура через суд скасувала рішення сесії про виділення однієї з цих ділянок. Всього ділянок там чотири, обіцяли, що ще на три подадуть позови й будуть скасовувати рішення. Пояснювали це тим, що ділянки були виділені з порушенням законодавства.

Мітинг проти забудови зеленої зони в Феодосії, 20 травня 2018 року
Мітинг проти забудови зеленої зони в Феодосії, 20 травня 2018 року

‒ У Криму влада бореться з незаконними спорудами в приморській зоні. Наскільки ця проблема актуальна для Феодосії та її околиць?

‒ Ви ж знаєте кримський менталітет. Людина отримує в оренду ділянку пляжу. Що вона робить насамперед? Будує паркан. Інша отримує землю поруч із пляжем, і починає під виглядом рятувальної станції будувати семиповерховий готель. Звісно, такі речі дратують людей. Берег сильно забудували під час епохи первісного нагромадження кримського капіталу. Якщо ви пам'ятаєте, 2014 року, під час ейфорії деяких кримчан із приводу того, що «Росія прийде, порядок наведе», намагалися зносити паркани на пляжах. Минув рік, і паркани повернулися на місце.

‒ Курортний сезон для жителів приморських міст вкрай важливий. Це робочі місця, додатковий заробіток і надходження до місцевого бюджету. Чи був вдалим минулий рік для Феодосії?

Турист нині пішов не багатий. Кримчани побачили іншу Росію, глибинку. У цих людей не так багато грошей

‒ Я цікавився оцінками місцевих жителів, багато моїх знайомих працюють у курортно-туристичній сфері різного рівня: від екскурсоводів до власників пансіонатів. Оцінки у всіх були, м'яко кажучи, критичні. Константинов говорив, що влітку 2017 року до Криму приїхали приблизно 5,5 мільйонів туристів. Усі мої знайомі, коли я просив дати оцінку якості сезону, висловлювалися чесно, як правило ‒ нецензурно. Проросійськи налаштовані просто уникали цієї теми. На скільки я розумію, офіційні цифри потрібно ділити, як мінімум, на два.

Ще потрібно дивитися на «якість» туриста. Турист нині пішов, скажімо так, не багатий. Кримчани звикли, що приїжджають жителі російських столиць із товстими гаманцями, для них все дешево, грошей вони не рахують. А тут раптом вони побачили інших туристів. Раніше кримчани говорили, що «приїжджають з України зі своїм салом і картоплею». Приблизно те ж саме вже говорять про багатьох росіян. Кримчани побачили іншу Росію, глибинку. У цих людей не так багато грошей. Вони часто їдуть за санаторно-курортним путівками, маючи з собою максимум сто доларів на людину на всю відпустку. А сто доларів, я вас запевняю, зараз у Криму ‒ це взагалі ніщо. Максимум, що вони можуть собі дозволити ‒ випити по келиху пива ввечері. Відповідно, кафе напівпорожні, екскурсії досить дорогі, й не користуються таким попитом, як раніше. Народу не подобається якість минулого сезону.

Олексій Батурин
Олексій Батурин

Дзвінок у студію: На мою думку, ділити потрібно не на два, а на чотири або п'ять. Людей дуже мало було минулого року. Кафе порожні, всюди висять оголошення «Оренда». До сезону відремонтували павільйони на набережній, але здали тільки один, інші порожні стоять. Люди продавали скульптури, малювали портрети біля музичного фонтану. Сотні півтори людей, їх вигнали до бісової матері. Фонтан розвалили кілька днів тому. Вода ‒ так, пом'якшала, але якщо її налити у відро, щоб вона відстоялася, то там на пів-пальця органіки, водорості, її потрібно фільтрувати. Санаторії порожні, дитячий санаторій закрили. У санаторій останній заїзд був 2015 року, 122 людини заїхали на 565 місць. Зараз він порожній стоїть. На турбазі «Маяк» ввели ноу-хау: там у дві сторони виходить корпус. Вони здавали тільки ті номери, що виходять на море, створювалася видимість п'ятдесятвідсоткової заселеності. Розповідати ще довго можна.

‒ Чи допоможе курортному сезону в Феодосії відкриття автомобільного руху Керченським мостом?

Якщо Керченський міст запрацює на повну силу і добудують трасу «Таврида», Феодосія залишиться осторонь

‒ Іншим містам, може, й допоможе, але Феодосія точно «пролітає». Феодосія розтягнута вздовж бухти, дорога проходить глибше до суші. Коли їдеш із Керчі до Сімферополя, проїжджаючи повз Феодосію, бажання відвідати це місто не виникає. Там промзона, гаражі, заводи. Просто важко повірити, що якщо проїхати трохи вглиб, там буде інший вигляд. До Феодосії потрібно їздити цілеспрямовано. Якщо хтось забронював, чи вже знає місто, то оцінив його місце розташування. Поруч починаються гори, Коктебель. Тільки в такому випадку. Навіть більше, якщо міст запрацює на повну силу й добудують трасу «Таврида», місто взагалі залишиться осторонь. Тому що траса буде огинати його. Відповідно, для Феодосії якихось великих вигод я не бачу.

Люди, які працюють у курортній сфері Феодосії, кажуть: «Поки не буде налагоджене залізничне сполучення, припливу туристів очікувати не варто». Навіть коли статус Криму не викликав жодних питань, на жителів далекого зарубіжжя припадало приблизно декілька відсотків від основного турпотоку. На першому місці ‒ Україна, на другому ‒ Росія та Білорусь. Як би там не було, це локальний курорт.

За рулем «КамАЗа»: Путин открыл движение по Керченскому мосту (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00
Завантажити на комп'ютер

‒ Феодосійці говорять про проблему з портом: якщо раніше в штаті були приблизно дві тисячі чоловік, то зараз залишилося приблизно двісті співробітників. При цьому в Керчі працівникам порту вже зараз сказали готуватися до чергових скорочень. Що, по-вашому, чекає порт у Феодосії?

‒ Порт навряд чи чекають райдужні перспективи. У режимі санкцій порт може розраховувати тільки на російські вантажі, якщо міст почне працювати на повну потужність, навряд чи буде велика потреба в роботі феодосійського порту. Є ще великі порти в Керчі, Євпаторії. Зрозуміло, що буде скорочення.

Мій знайомий, який працює в порту, кілька років тому розповідав таку історію: вони щодня ходили на роботу, регулярно отримували зарплату, але при цьому накопичувалася тривога. Люди нічого не роблять, отримують зарплату, але «халява» рано чи пізно має закінчитися. Минув приблизно рік, і почалася перша хвиля скорочень. Тому що якщо обслуговувати таку кількість суден, що зараз заходять до порту, стільки людей не потрібно.

У Феодосії було два бюджетоутворюючих підприємства: нафтобаза та порт. Люди, які працювали на цих підприємствах, отримували зарплату й премії. Це була престижна робота, грошовита. Не знаю, що вони робитимуть надалі.

  • 16x9 Image

    Олена Юрченко

    Кримська журналістка, радіоведуча. Жила і працювала в Керчі, залишила Крим після російської анексії півострова в 2014 році. Редакторка Крим.Реалії з 2014 року. Ведуча авторської програми «Міські історії» на Радіо Крим.Реалії. Авторка серії публікацій про Крим і міжнародну реакцію на анексію півострова. Учасниця програми медіа-партнерства UMPP з радіокомпанією KSGF (Спрінгфілд, Міссурі, США). Викладачка кафедри мультимедійних технологій і медіадизайну Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка. Співавторка посібника з інформування та комунікації «Інформаційна азбука для неурядових організацій».

XS
SM
MD
LG