Російська прокуратура вимагає для українського журналіста Романа Сущенка 14 років позбавлення волі. Вирок буде оприлюднено наступного тижня. Тим часом у Федеральній службі виконання покарань Росії заявили, що український режисер Олег Сенцов погодився на підтримувальну терапію, хоча було це погодження добровільним чи примусовим, достеменно не відомо. У Херсоні ж у вівторок мали б розглядати апеляцію на арешт керівника агентства «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського, але засідання так і не відбулося. В останні дні з’являлася інформація про можливий обмін Сенцова чи Сущенка на Вишинського. Однак сьогодні у Кремлі заявили, що такі переговори не ініціювалися.
Гості: Ірина Геращенко, перший заступник голови Верховної Ради України, член гуманітарної підгрупи ТКГ на переговорах у Мінську (телефоном); Олександр Мартиненко, генеральний директор агентства «Інтерфакс-Україна».
Інна Кузнецова: Пане Мартиненко, як ви думаєте, чи можуть міняти Романа Сущенка на Кирила Вишинського? Про це, зокрема, говорив Марк Фейгін, який зараз є громадським захисником українського журналіста.
Олександр Мартиненко: Як правило, ці переговори дуже важкі та довгі. На моїй пам’яті не було такого випадку, щоб міняли так: людину заарештували, а за два–три тижні відбувся обмін.
Про можливе звільнення Сущенка я чув ще місяць-два тому, і це прив’язувалося до візиту президента Франції Емманюеля Макрона до російського Санкт-Петербурга. Наскільки я знаю, обговорювалося питання навіть не про обмін, а просто про звільнення як «жест доброї волі». На цьому етапі, цього місяця це навряд чи можливо.
– Пані Геращенко, на вашу думку, чи можливий такий варіант обміну? І хто тоді ухвалював би таке рішення?
Cерйозне загострення теми заручників. Ми мали більше оптимізму на початку рокуІрина Геращенко
Ірина Геращенко: Останні події – і навколо голодування Олега Сенцова, і ескалація війни на Донбасі по всій лінії фронту – свідчать про серйозне загострення взагалі теми заручників. Ми мали більше оптимізму на початку року щодо того, що нам вдасться до президентських виборів у Російській Федерації витягнути ще і наших заручників з окупованих територій, і розблокувати процес звільнення заручників Кремля, політв’язнів…
У середу, 30 травня, під час чергових переговорів у Мінську буде дуже важка розмова в усіх групах. Дві ключові теми українська сторона буде рішуче піднімати – режим тиші і звільнення заручниківІрина Геращенко
У середу, 30 травня, під час чергових переговорів у Мінську буде дуже важка розмова в усіх групах. Але дві ключові теми, які українська сторона буде рішуче піднімати – припинення насильства, режим тиші і звільнення заручників. Дуже хотіли б офіційну відповідь почути від Росії, від їхнього представника Гризлова у Тристоронній контактній групі: а що з 23 росіянами, чи збирається Росія їх забирати, чи від них відмовляється? Який буде результат – покаже час. Але Україна використовує всі можливості, всі сигнали, всіх міжнародних посередників, аби процес звільнення розблокувати.
– Пані Геращенко, чи були якісь переговори чи, можливо, розмови в підготовці до завтрашньої зустрічі і можна було б говорити про якісь очікування?
Ірина Геращенко: Ми ніколи не анонсуємо ніяких очікувань. Особливо в ситуації, що стосується заручників. Тому що кожне слово ловиться родинами заручників як надія. Ми дуже боремося за звільнення Олега Сенцова, Олександра Кольченка весь цей час. Тут же ж катастрофічна ситуація, що до політв’язнів Кремля-кримців за ці роки навіть українських консулів не допускали – їх насильно вважають громадянами Росії. Нам було відмовлено офіційно в екстрадиції не тільки Кольченка і Сенцова, але й Клиха і Карпюка. Тобто шлях юридичний, офіційний – відмовлено. Шлях політичний – мовчанка.
Жодного разу МКЧХ не допустили до тюрем ДонбасуІрина Геращенко
Минулої п’ятниці мали дуже непросту зустріч із керівництвом Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), де порушували питання недопуску МКЧХ до тюрем на окупованих територіях, в Криму, до політв’язнів у Росії. Наші заручники і політв’язні перебувають у повній ізоляції на окупованих територіях. Жодного разу МКЧХ не допустили, наприклад, до тюрем Донбасу. Жодного разу представники МКЧХ не бачили наших хлопців, яких утримують більш ніж три роки в окупованих Донецьку і Луганську, закриті тюрми у Криму, де утримують і Євгена Панова, кримських татар. Їх не допускають і до політв’язнів у тюрмах Росії.
Щодо Романа Сущенка – теоретично винесення вироку наближає питання можливих переговорів про його (Сущенка – Радіо Свобода) передачу Україні. Афанасьєв, Савченко, Солошенко були нам передані після вироків. Але ніхто не може дати гарантію, сказати, що це набагато прискорить звільнення. Під час усіх зустрічей у «нормандському форматі» піднімається прізвище Сенцова. Вже чотири роки. І під час телефонних переговорів, і під час рідкісних зустрічей, що були.
Ми заявили про готовність передати Росії 23 росіян, аби звільнити українців в тюрмах РосіїІрина Геращенко
Пєсков повторив сьогодні мантру президента Путіна, що Сенцов – це «терорист». Ми заявили, в тому числі й у Мінську, про готовність передати Російській Федерації 23 росіян, аби звільнити українців у тюрмах Росії. Ми будемо ще раз і ще раз ставити це питання.
Засуджені у Криму – це драматична ситуація. У Мінську ми не можемо говорити – під час роботи мінської групи обговорюється тільки війна на Донбасі. Але в ПАРЄ, в ООН, «нормандському форматі» – у будь-якому складі питання обговорюється. Це мова і про Семену, і про Балуха. Що ще мене тривожить? Реакція світу на все це. Спецпредставник із питань свободи слова ОБСЄ, Рада Європи зробили заяви про затримання Вишинського. А де їхнє занепокоєння бодай щодо того, що понад два тижні голодує Сенцов?!
Ніяких ознак «доброї волі». Зараз йде тверда конфронтаціяОлександр Мартиненко
Олександр Мартиненко: Коли йде обмін, то вони (російська сторона – Радіо Свобода) вважають, що йдуть на поступки Україні, повертаючи громадян, роблять тим самим «добру справу», розуміючи, що українська влада на цьому дещо виграє. Зараз ніяких ознак «доброї волі» немає. Зараз йде тверда конфронтація. 7 червня буде «пряма лінія» Путіна. Якщо там буде як мінімум один український кореспондент, якщо про це запитає, буде більш-менш ясно…
Україні звільнення політв’язнів потрібне більше, ніж Росії звільнення ВишинськогоОлександр Мартиненко
Бажано обидві людини, кого міняють, щоб мали вже вирок. Тоді технічно можливо передати людину, умовно, для відбування вироку до тієї країни, звідки він приїхав. У випадку Вишинського невідомо, як це зараз зробити технічно, тому що порушена справа. Закривати цю справу і визнавати, що порушена незаконно? По Сущенку це можливо, а по Вишинському зараз – ні. Вишинського захищають виключно як співробітника державної компанії. Працював би на комерційну, умовно, структуру російську, то такого не було б.
Об’єктивно Україні звільнення політв’язнів потрібне більше, ніж Росії звільнення Вишинського.