Доступність посилання

ТОП новини

Паспорти в безпеці: Порошенко відкликав законопроект про позбавлення кримчан громадянства


Президент Петро Порошенко відкликав законопроект №8297, що стосується позбавлення кримчан українського громадянства. Проти прийняття цього документа виступали правозахисники, профільні експерти та Меджліс кримськотатарського народу. Відповідно до законопроекту, підставою для позбавлення громадянства могло стати використання будь-якого права, що надає іноземна держава, наприклад, голосування на виборах.

Скандальний законопроект був відхилений 16 травня. Відповідний запис з'явилася в картці проекту на сайті Верховної Ради.

Постійний представник президента України в Криму Борис Бабін заявив, що причиною зняття документа стали його технічні особливості, що викликали негативну реакцію громадськості.

«Ми відразу говорили, що проект буде певним чином відкоректований. Тому що там є певні технічні механізми і форми, що викликали дискусію. Були неоднозначні тлумачення юристів, почалися, знаєте, суперечки, як це правильно розуміти», – сказав Борис Бабін.

Борис Бабін
Борис Бабін

Закон суворий

Велика частина законопроекту стосується не тільки жителів Криму, а всіх громадян України

Адміністрація Петра Порошенка внесла законопроект № 8297 до Верховної Ради 2 травня. Він являє собою список поправок до чинного закону «Про громадянство України». Велика частина законопроекту стосується не тільки жителів Криму, а всіх громадян України. У пояснювальній записці до нього зазначається, що його метою є посилення контролю в питаннях громадянства. Зокрема, за словами авторів, цей документ запроваджує механізм позбавлення громадянства в разі добровільного набуття громадянином України громадянства іншої держави.

У поданні, підписаному Петром Порошенком, йдеться, що законопроект є невідкладним для позачергового розгляду Верховною Радою. Доповідати про документ повинен був глава РНБО Олександр Турчинов.

Законопроект являє собою досить об'ємний документ і тільки один пункт у ньому безпосередньо стосується Криму. Сформульований він досить заплутано, і однозначно зрозуміти, про що саме йдеться, складно.

«Підставою для позбавлення громадянства України є набуття громадянства Російської Федерації в результаті вчинення протиправних і недобросовісних дій на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя окупаційною адміністрацією Російської Федерації, яку складають її державні органи та структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, і підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, що узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України», – говорить один із пунктів законопроекту.

Найбільше претензій у правозахисників і юристів викликав п. 3 ст. 8 законопроекту

Але найбільше претензій у правозахисників і юристів викликав п. 3 ст. 8 законопроекту. Відповідно до нього, втратити громадянство України може людина, яка скористалася «виборчим або іншим правом, що надає іноземна держава». Згідно з цим же пунктом, громадянство України можна втратити, якщо «виконати обов'язки, які покладає іноземна держава». У законопроекті йдеться, що факти виконання таких обов'язків «можуть підтверджуватися даними публічних реєстрів державних органів, органів місцевого самоврядування іноземних держав, інформацією, розміщеною на офіційних веб-сайтах» і т. п.

Посилаючись на нього, жителів Криму можна позбавити громадянства, наприклад, за сплату податків або користування медичною допомогою

У законопроекті не йдеться про те, що цей пункт стосується жителів Криму, які отримали російський паспорт. Але там немає і застережень про те, що ця норма на кримчан не поширюється.

У зв'язку з цим деякі правозахисники та експерти угледіли в цьому пункті загрозу для кримчан. На їхню думку, вона може полягати в тому, що, посилаючись на нього, жителів Криму можна позбавити громадянства, наприклад, за сплату податків або користування медичною допомогою. Тобто за те, що всі кримчани змушені робити, проживаючи на півострові.

Хвиля обурення

Проти законопроекту виступили багато українських правозахисників, громадськиї діячів, політиків і профільних експертів. Розкритикував документ і глава Меджлісу і народний депутат України Рефат Чубаров, який входить до фракції «Блоку Петра Порошенка».

Рефат Чубаров
Рефат Чубаров

«Дійсно, деякі нові положення, запропоновані в проекті, зокрема, з приводу питань, що можуть бути підставами для втрати громадянства України, викличуть обгрунтоване обурення у жителів тимчасово окупованого Криму», – написав Рефат Чубаров у Facebook.

Юристка Української Гельсінської спілки з прав людини Ганна Рассамахіна вважає, що однією з основних проблем законопроекту Петра Порошенка є те, що він порушує принцип правової визначеності.

«Згідно з цим принципом громадянин повинен точно знати, розуміти й прогнозувати, чим для нього може обернутися застосування того чи іншого нормативного акта. Читаючи цей законопроект взагалі незрозуміло, чим він може обернутися, навіть не можна визначити коло осіб, на яких він може поширюватися», – зазначила правозахисниця.

Ганна Рассамахіна
Ганна Рассамахіна

На думку директора «Кримського інституту стратегічних досліджень» Арсена Жумаділова, істотним недоліком законопроекту № 8297 було те, що позбавлення громадянства відбувається не в судовому порядку, а в адміністративному.

«Усе те, що пов'язане з адміністративною процедурою, за умови неоднозначно виписаних формулювань означає повальне використання цих повноважень неправильним чином. Або навіть, я б сказав, зловживання цими повноваженнями для корупційних цілей», – сказав Жумаділов кореспонденту Крим.Реалії.

Була велика хвиля обурення та нерозуміння з боку громадянського суспільства, з боку експертів
Арсен Жумаділов

Експерт вважає, що Адміністрація президента відкликала законопроект через обурення громадськості.

«Чому відкликав? Тому що дійсно була велика хвиля обурення та нерозуміння з боку громадянського суспільства, з боку експертів, чому не було широкого обговорення цього законопроекту. Це раз. І два – тому що він саме в такій формі, в якій він є», – зазначив Арсен Жумаділов.

Арсен Жумаділов
Арсен Жумаділов

Законопроект №8297 був відкликаний, але президент України не відмовився від планів посилити державний контроль у питаннях громадянства. Про це заявляє постпред Петра Порошенка в Криму Борис Бабін. За його словами, законопроект буде доопрацьований і поданий до Верховної Ради в новій редакції з урахуванням озвученої критики. Коли саме це станеться – Бабін прогнозувати не став.

XS
SM
MD
LG