Кримський політв'язень, режисер Олег Сенцов оголосив голодування на невизначений термін. Він наголосив, що єдина умова його припинення ‒ звільнення всіх українських в'язнів Кремля, які перебувають у російських в'язницях. За словами його адвоката, Сенцов готовий померти, якщо його вимоги не будуть виконані.
Єдиною умовою його припинення є звільнення всіх українських політв'язнів, які перебувають на території РФОлег Сенцов
Олег Сенцов почав голодування 14 травня. Про це він повідомив своєму адвокату Дмитру Дінзе, який відвідав його в колонії російського міста Лабитнангі на наступний день. Сенцов передав своєму захисникові лист, в якому вказав вимоги.
«Я, Сенцов Олег, громадянин України, незаконно засуджений російським судом, перебуваю в колонії міста Лабитнангі, оголошую безстрокове голодування з 14 травня 2018 року. Єдиною умовою його припинення є звільнення всіх українських політв'язнів, які перебувають на території РФ», ‒ йдеться в листі.
Завершують його дві фрази, написані українською мовою: «Разом і до кінця!» та «Слава Україні!».
Два можливі сценарії
Російський адвокат Дмитро Дінзе каже, що до голодування його підзахисний готувався півтора місяця.
Сенцов відмовився від продуктових передач, магазину, перейшов на тюремну їжу, протягом півтора місяців знижував кількість їжіДмитро Дінзе
«Він відмовився від продуктових передач, відмовився від магазину, перейшов на тюремну їжу. Відповідно, упродовж півтора місяця знижував кількість їжі. Коли я його побачив, він був підтягнутий, худорлявий в порівнянні з тим, яким я його бачив востаннє минулого року», ‒ сказав Дінзе кореспонденту Крим.Реалії.
За словами адвоката, він безрезультатно намагався відрадити Олега Сенцова від оголошення голодування. Дінзе повідомив, що зараз кримський політв'язень перебуває в одиночній камері. Представники адміністрації ямало-ненецької колонії №-8, в якій утримується Сенцов, також закликали його припинити голодування. У разі різкого погіршення стану здоров'я його годуватимуть примусово.
Вони можуть призначити Сенцову психіатричний огляд. У них такі повноваження єДмитро Дінзе
За словами Дмитра Дінзе, в цій ситуації у тюремного керівництва є два сценарії: у певний момент почати годувати Сенцова медикаментозно або відіслати на примусову психіатричну експертизу.
«За умовами психіатричної допомоги ‒ у зв'язку з тим, що людина фактично йде на суїцид ‒ йому необхідно надавати психіатричну допомогу. Вони можуть призначити йому психіатричний огляд і, відповідно, відіслати на психіатричну експертизу. У них такі повноваження є», ‒ сказав адвокат.
За його словами, на цей випадок Олег просив нагадати, що під час попереднього розслідування його вже відсилали на психіатричну експертизу, що визнала його повністю осудним.
«Це крок відчаю»
Днями виповнилося чотири роки з моменту арешту Олега Сенцова в Сімферополі. В межах цієї ж кримінальної справи були взяті під варту кримський анархіст Олександр Кольченко, а також Геннадій Афанасьєв та Олексій Чирній. Двоє останніх пішли на угоду зі слідством і отримали пом'якшений вирок ‒ сім років позбавлення волі.
Влітку 2015 року в суді над Сенцовим та Кольченком у російському Ростові-на-Дону Афанасьєв повідомив, що обмовив себе й товаришів під тортурами, й відмовився від свідчень.
Але на результат справи це ніяк не вплинуло: Сенцов і Кольченко були визнані винними у справі про створення в Криму терористичного товариства, вчиненні та плануванні терактів на півострові. Сенцов отримав 20 років колонії суворого режиму, Кольченко ‒ 10 років. Обидва засуджених свою провину заперечують. Правозахисний центр «Меморіал» визнав їх політичними в'язнями. Країни Заходу, провідні міжнародні та кінематографічні організації закликали Росію звільнити Сенцова та Кольченка.
Один з фігурантів справи ‒ Геннадій Афанасьєв ‒ у червні 2016 року був передчасно звільнений і переданий українській стороні. Його разом з іншим українським політв'язнем ‒ Юрієм Солошенком ‒ обміняли на проросійських активістів Олену Гліщинську та Віталія Діденка, засуджених в Україні за сепаратизм. Формальною підставою для звільнення Афанасьєва стало помилування, підписане президентом Росії Володимиром Путіним.
У грудні 2016 року російський режисер Олександр Сокуров звернувся до російського президента з проханням помилувати Олега Сенцова. Однак Володимир Путін відмовив, наголосивши, що «умови для цього не дозріли».
2017 року Сенцова етапували з колонії в Якутії в російське місто Лабитнангі, де розташовується ІК-8, неофіційно звана «Білий ведмідь».
Сестра Олега Сенцова Наталія Каплан повідомила, що виступає проти голодування брата і намагалася його відговорити.
Чому він на це пішов? Мабуть, від відчаюНаталія Каплан
«Але він стоїть на своєму. Чому він на це пішов? Мабуть, від відчаю, останній крок вже», ‒ сказала вона в ефірі «5 каналу».
Рішення Сенцова відмовитися від споживання їжі викликало занепокоєння і в російської правозахисниці, координатора проекту «РосУзник» Яни Гончарової.
«У мене є занепокоєння, що він (Сенцов ‒ КР) ухвалив це рішення тому, що в колонії в Лабитнангі дуже погані умови, настільки погані, що він готовий на все. Після новин про те, як його здоров'я катастрофічно погіршується, це не дивно. Всі, хто стежить за його долею, знають, що Олег ‒ людина з принципами й дотримується свого слова. Він знає, що якщо щось вирішив ‒ потрібно бути готовим йти до кінця. І я впевнена, що він піде. Яким буде кінець ‒ велике питання», ‒ сказала Гончарова кореспонденту Крим.Реалії.
Правозахисниця сподівається, що на цю ситуацію відреагують західні лідери, й це дозволить активізувати переговори про обмін ув'язненими між Україною та Росією. До цього закликає і президент України Петро Порошенко.
«Я закликаю міжнародну спільноту продовжувати тиск на Кремль, щоб українські політв'язні якнайшвидше повернулися додому, до своїх родин. Ми продовжуємо боротися й докладаємо всіх зусиль для звільнення всіх незаконно ув'язнених українців, яких утримують на території окупованого Криму, Донбасу та на території Росії», ‒ написав глава української держави в Facebook.
За словами адвоката Дмитра Дінзе, Олег Сенцов повідомлятиме про свій стан сестрі Наталії Каплан через телефонний зв'язок, якщо це дозволить адміністрація колонії. У разі відсутності новин від кримського політв'язня упродовж найближчих двох тижнів адвокат має намір знову вирушити в Ямало-Ненецьку колонію.