Український активіст Володимир Балух з 19 березня голодує в СІЗО Сімферополя. Він пішов на надзвичайні заходи, протестуючи проти вердикту Верховного суду Криму. Рідні та захисники активіста не підтримують голодування, хвилюючись за його здоров'я. Російські адвокати зазначають, що подібні заходи навряд чи дадуть результат.
Володимир Балух розповів адвокату, що після судового засідання у Верховному суді Криму його побили співробітники СІЗО. Він чотири доби перебував у одиночній камері. Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова попросила російського омбудсмена Тетяну Москалькову перевірити умови утримання активіста ‒ в зв'язку з його голодуванням і заявою про побиття. Але відповіді від неї поки не отримали.
Ім'я Володимира Балуха від початку його переслідування стало широко відомим на материковій частині України. Наприкінці минулого року українські правозахисники та активісти звернулися до президента Петра Порошенка з проханням присвоїти активісту звання «Героя України».
Як почувається Володимир Балух? Чим йому може допомогти владика Климент? І чому його захисники впевнені в політичних мотивах слідства? Про це в інтерв'ю Крим.Реалії розповіла адвокат активіста Ольга Дінзе.
‒ Балух продовжує голодування. Який зараз стан його здоров'я?
‒ Значно погіршився. Балух ‒ особа непідготовлена, він ніколи не голодував. Йому це дуже важко дається. До того ж, є постійні провокації з боку адміністрації установи. Йому приносять смачні продукти харчування, спокушаючи почати прийом їжі. Це трохи дестабілізує його, але він тримається, стоїть на своєму слові. 19 березня 2018 року він офіційно повідомив адміністрацію установи про те, що починає голодування, і досі його продовжує.
‒ Що відомо про його побиття конвоїрами? Як ви оцінюєте дії адміністрації СІЗО?
‒ Щодо цього факту проводиться перевірка. Про результати ми повідомимо додатково.
‒ Ви подали якусь скаргу? На підставі чого відбувається перевірка?
‒ Перевірка проводиться на підставі інформації, що надійшла начальнику слідчого ізолятора. Це внутрішня перевірка, поки нам не відомо про результати. Як тільки підзахисний вирішить, що необхідно надіслати заяву до компетентних органів, тоді заява й буде надіслана.
‒ Фігурантом скількох справ сьогодні є Балух?
‒ Сьогодні він фігурант однієї кримінальної справи за статтею 321 Кримінального кодексу Російської Федерації. Це дезорганізація діяльності установи, де особа утримується під вартою. Щодо попередньої кримінальної справи (незаконне придбання та зберігання боєприпасів ‒ КР) вирок уже винесений і набув чинності.
‒ З чим пов'язане таке активне переслідування Балуха?
‒ Як пояснює мій підзахисний, його переслідування почалося після референдуму 2014 року. Він не відмовився від громадянства України, вивісив прапор ‒ як на будинку, де він був зареєстрований з мамою, так і за місцем проживання його колишньої дружини Наталії. До того ж, він розмістив на своєму будинку таблички, що в правоохоронних органів асоціювалися винятково з протестом проти приєднання Криму до Росії.
Почалися постійні «походи» до Балуха, провокації з боку правоохоронців
Почалися постійні «походи» з боку правоохоронних органів до Балуха, його фактично примушували зняти прапор, таблички. Почалися провокації з боку правоохоронців, зокрема на здійснення Балухом протиправних дій щодо них. Це закінчилося притягненням Балуха до кримінальної відповідальності за образу посадової особи, співробітника правоохоронних органів. Але їм цього було мало, оскільки покарання не було пов'язане з позбавленням волі.
Як стверджує мій підзахисний, йому підкинули заборонені предмети. Імовірно, це зробив оперативний співробітник Бобров, який був свідком у кримінальній справі та фігурантом іншої кримінальної справи. Щодо нього вже винесений обвинувальний вирок за перевищення посадових повноважень (у справі, не пов'язаній з Балухом ‒ КР). Так Балуха притягнули до кримінальної відповідальності за статтею 222 (незаконне придбання і зберігання боєприпасів ‒ КР). Під час розгляду цієї справи в нього стався конфлікт із начальником ІТТ (ізолятор тимчасового тримання ‒ КР) відділу поліції в Роздольненському районі, через провокаційні дії Ткаченка. Так Балуха втретє притягнули до кримінальної відповідальності вже за статтею 321 Кримінального кодексу ‒ за дезорганізацію діяльності установи, в якій його утримували.
‒ Якби справу Балуха розглядали винятково в правовій площині, які рішення суду ви б очікували?
Судові рішення не ґрунтуються на законі, немає прямих доказів провини Балуха
‒ Цих справ взагалі не було б. Усі справи стосовно Балуха, у двох з яких він вже визнаний винним, не мали жодної юридичної підоснови. Не було жодного доказу, що знайдені заборонені предмети належать моєму підзахисному. Цікаво, як на судовому засіданні слідчий пояснив, чому саме Балух був запідозрений у скоєнні злочину. Він сказав, що оскільки господиня оселі Наталія Балух сказала, що предмети не її, у слідчого були підстави припускати, що вони належать Балуху ‒ незважаючи на те, що житло не його. Такий казус не піддається поясненню з правової точки зору. Це говорить про те, що Балуха переслідують саме з політичних мотивів. Ніяких доказів у органу досудового розслідування не було. Всі судові рішення не ґрунтуються на законі й на прямих доказах провини Балуха.
‒ Чи є в справах проти Балуха якийсь посил до кримчан?
Процес у справі Балуха став показовим і страхітливим
‒ Справи Балуха показові для жителів Криму. Вони відомі місцевим жителям, досить голосно висвітлюються в ЗМІ. Свідки не хочуть говорити будь-яку інформацію, пов'язану з приєднанням Криму. Для них процес Балуха став абсолютно показовим і страхітливим. Ніхто не хоче бути притягнутий до кримінальної відповідальності за свою належність до громадянства України.
‒ Розкажіть про участь архієпископа Климента в справі Балуха?
Владика Климент надає духовну допомогу. Для Балуха це дуже важливо, особливо у складний період голодування
‒ 2 квітня під час судового засідання ми подали клопотання про допуск до захисту владики Климента (в миру ‒ Кущ Павло Миколайович). Суд спочатку скептично поставився до владики, оскільки він прийшов до суду в образі священнослужителя. Суддю це дуже збентежило, і нам довелося 30 хвилин переконувати його, що у владики Климента дві вищі освіти, що він може виступати на боці захисту. У судді виникли сумніви, але, порадившись буквально п'ять хвилин, погортавши кримінально-процесуальний кодекс, вона задовольнила наше клопотання. В нашій адвокатській практиці вперше священнослужитель допущений до захисту поряд з адвокатами.
У першу чергу, владика Климент надає духовну допомогу. Для Балуха це дуже важливо, особливо у складний період голодування. Владику Климента останнім часом не пускали в СІЗО до Балуха, але тепер не буде ніяких перешкод для цього.
‒ Чи великі шанси на обмін Балуха? Чи готовий він подати прохання про помилування?
‒ Ми з ним це не обговорювали, оскільки в нас інша стратегія в кримінальній справі. Можливо, ми будемо подавати клопотання про передчасне звільнення за першою кримінальною справою, оскільки термін підійшов. І коли вже буде винесений вирок, якщо він буде обвинувальним, ми обговорюватимемо ці питання.
Для Балуха дуже важливо залишатися в Криму
Для Балуха дуже важливо залишатися в Криму, оскільки там проживає його мама. У неї стан здоров'я нестабільний, низка хронічних захворювань, за нею потрібний постійний догляд. Мама не хоче залишати Крим, оскільки вона там народилася, все життя прожила. Для них це дуже складний етап у житті. Тому я думаю, що питання про обмін обговорюватиметься, але я не впевнена, що сам Балух ухвалюватиме таке рішення та поїде з території Криму.
‒ Яка атмосфера в судах над Балухом?
‒ Досить доброзичлива. Перше судове засідання в справі Балуха показало, що суд не бажає йти на будь-які конфлікти зі стороною захисту. Допуск до захисту владики Климента ‒ показовий момент, що суд готовий вислухати сторону захисту й дотримуватися рівноправності сторін у процесі. Я дуже сподіваюся, що суд відбудеться без ексцесів, що суд дозволить нам подати всі наші докази.
(Над текстом працювала Катерина Коваленко)