У Росії та анексованому Криму 18 березня відбулися вибори російського президента. Офіційний Київ, а також низка міжнародних організацій і багато країн світу не визнають їхні результати. У МЗС України раніше повідомляли, що голосування на півострові ставить під сумнів легітимність виборів президента сусідньої Росії.
Російський Центрвиборчком стверджує, що Володимира Путіна підтримала більшість кримчан. За попередніми повідомленнями на ранок 19 березня, на півострові за нього віддали більше 90% голосів при явці більше 50%.
Журналіст із Севастополя Давид Аксельрод задзначає, що жителів міста в день виборів президента сусідньої Росії різними способами закликали взяти участь у голосуванні.
Усім видавали пам'ятні медалі за референдум 2014 року, ексцесів не було. Вони почалися пізніше, коли медалей не вистачилоДавид Аксельрод
‒ Я не сказав би, що в місті відчувалося якесь напруження. Тими чи іншими способами створювали святковий настрій. У центрі грала музика, зранку вулицями їздив автомобіль, з якого через мегафон громадян закликали брати участь у виборах. За моїми спостереженнями, зранку явка була досить низькою, а ось до обіду людей було багато. Їм пропонували зробити селфі на тлі такої картинки з Севастополем і паличку з написом «Я вибрав президента». До того ж, в першій половині дня всім видавали пам'ятні медалі за референдум 2014 року, ексцесів не було. Вони почалися пізніше, коли медалей не вистачило. В цілому в Севастополі напевно була висока явка, і не думаю, що її довелося накручувати.
За повідомленнями севастопольських ЗМІ, ті, кому не вистачило пам'ятних медалей, піднімали скандали на виборчих дільницях, дехто відмовлявся голосувати.
Отаман «Кримського козацтва» Сергій Акімов розповідає, що напередодні російських виборів на півострові заборонили проводити будь-які мітинги. При цьому кримчан заманювали на виборчі дільниці безкоштовним транспортом та їжею.
Транспорт був безкоштовним, десь у селах, наскільки я знаю, роздавали булочки. Прямо комунізм якийсьСергій Акімов
‒ У Криму й так часто забороняють мітинги, а перед виборами влада підстрахувалися й заборонила будь-які подібні акції. Що ж до самого голосування ‒ сьогодні пішов дитину до школи відводити, де дільниця була, так там все завалене порожніми пляшками горілки. Мабуть, святкували. Вчора я був на п'яти дільницях, спілкувався з людьми. Склалося враження, що вони голосували за Володимира Путіна просто тому, що в нього не було справжньої конкуренції серед кандидатів. Тобто виходить, що вся країна задоволена, все добре й чудово. Дуже багато виборців старше 65 років: літнім людям цікавіше сходити на вибори, ніж у хаті пересидіти. Транспорт був безкоштовним, десь у селах, наскільки я знаю, роздавали булочки. Словом, чудовий день видався, прямо комунізм якийсь.
Активіст кримськотатарського національного руху Заїр Смедляєв стверджує, що переважна більшість корінного народу півострова проігнорували російські вибори, незважаючи на активну агітацію.
Приблизно 90% кримських татар підтримали заклик не брати участь у виборахЗаїр Смедляєв
‒ За нашими оцінками, до 10% кримських татар взяли участь у голосуванні. Є працівники бюджетної сфери, де дуже жорстко ставили ці умови: під олівець, з віддзвонюванням. Однак треба віддати належне, що приблизно 90% кримських татар підтримали заклик не брати участь у виборах. Те ж саме, я впевнений, можна сказати про кримських українців і людей інших національностей, які підтримують Україну. Це при тому, що в місцях нашого компактного проживання ходили автобуси ‒ звучали кримськотатарські пісні, обіцяли безкоштовно підвезти до дільниці та назад, нагодувати бутербродами. Однак я ніде не бачив великих черг, що зазвичай бувають при явці 60-70%. Ми й так перевіряли, й через камери на окремих дільницях. Загалом, є сумніви з приводу такої вже високої явки в Криму.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові