Доступність посилання

ТОП новини

Курортні фантазії кримської влади


Сергій Аксенов (Аксьонов). Коллаж
Сергій Аксенов (Аксьонов). Коллаж

Спеціально для Крим.Реалії

У російської та кримської влади немає розуміння, як вивести півострів із рецесії. Напередодні президентських виборів у Росії їм доводиться фантазувати, вигадуючи нереалістичні прогнози зростання економіки та туристичної привабливості.

Російський голова Криму Сергій Аксенов (Аксьонов) упевнений, що після запуску мосту через Керченську протоку півострів стане популярнішим у туристів.

«Кримський міст ‒ один із символів могутності Росії! Роль цього інфраструктурного об'єкта в економічному розвитку нашої республіки важко переоцінити. Його введення в експлуатацію різко збільшить рівень інвестиційної привабливості нашого регіону. Туристичний потік може вирости до 8-10 мільйонів чоловік на рік. Нам буде набагато простіше вирішувати соціально-економічні проблеми республіки. І все це ‒ завдяки нашому президентові, який ухвалив історичне рішення про будівництво Кримського мосту», ‒ заявив Сергій Аксенов.

Республіканське начальство згадало про «будову століття» через візит російського президента Володимира Путіна. Серед іншого він відвідав споруджуваний об'єкт. Під'їзні шляхи до мосту не були готові, тому президенту довелося скористатися вертольотом. Візит відбувся в межах виборчої кампанії. Місцева публіка очікувала від голови сусідньої держави гучних заяв про перспективу регіональної економіки, але Володимир Путін обмежився лише загальними зауваженнями. Він тільки висловив надію на те, що туристи якомога швидше скористаються мостом.

«Хотілося б, звичайно, щоб люди могли вже в літній сезон скористатися», ‒ сказав Володимир Путін.

Вони не впевнені в термінах запуску Керченського мосту

Він звернув увагу на те, що «ще потрібні під'їзні шляхи, щоб дорожники там попрацювали, як слід». В останні місяці російський президент говорив про перспективи кримської економіки максимально нечітко. У 2014-2015 роках кримчанам обіцяли зростання добробуту, приплив російських інвестицій і створення нових робочих місць. Тепер Володимир Путін і члени російського уряду намагаються не озвучувати точні цифри або показники, що стосуються кримської економіки.

Із заяв Володимира Путіна та Сергія Аксенова можна зробити висновок, що вони не впевнені в термінах запуску Керченського мосту. Але логіка виборчого процесу вимагає сенсацій, досягнень і видимості економічного зростання. Як наслідок, піарникам, які працюють на пана Аксенова, довелося малювати перед електоратом повітряні замки. Заяви про 8-10 мільйонів туристів, які нібито повалять на півострів після запуску мосту, ‒ типовий передвиборний хід. Туристів ще немає, а кримчанам вже треба «дякувати» начальству ‒ тобто прийти 18 березня на виборчі дільниці й віддати голос за чинного президента.

У 1988 році на півострові відпочила рекордна кількість ‒ близько 8,3 млн осіб

Чому кримська влада говорила саме про 8-10 мільйонів потенційних відпочивальників? Вони взяли за основу показники радянського періоду. У 1988 році на півострові відпочила рекордна кількість ‒ близько 8,3 млн осіб. До анексії кількість відпочивальників ніколи не перевищувала цей показник. Причому, як і в радянські часи, велика частина курортників зупинялася в приватних домоволодіннях, а не в санаторіях. Крим завжди був територією «дикого» відпочинку. Причина полягає в тому, що Крим за часів СРСР лише формально був великим санаторієм. Півострову спеціально створювали імідж «всесоюзної здравниці», щоб замаскувати мілітаризацію території. Справжнім призначенням Криму були величезна військово-морська база та підприємства ВПК: військове приладобудування та суднобудування.

Чому 8-10 мільйонів туристів на рік ‒ фантазія кримської влади? По-перше, точно не відомо, коли саме міст запустять. Велика ймовірність, що відкриють тільки автомобільну частину, але з обмеженням на проїзд, щоб не створювати зайвий тиск на конструкцію. Якби у Москви була хоч найменша впевненість, що підрядники завершать роботу вчасно, то Володимир Путін і Сергій Аксенов озвучили б конкретні терміни запуску об'єкту. Туманні заяви зайвий раз свідчать, що з будівництвом виникли проблеми. У нинішніх умовах Крим об'єктивно може прийняти не більше 1,3‒1,5 млн відпочивальників на рік. Навіть при запуску мосту збільшити показники всемеро буде нереально. По-друге, влада не пояснила, чому російські туристи мають відвідати півострів, «проскочивши» повз курорти Краснодарського краю. Ціни там нижчі, а вибір готелів і пансіонатів ‒ більший. Привабливість Криму тьмяніє через технологічну ізоляцію території, перебої з мобільним зв'язком і проблемну інфраструктуру.

Чому російські туристи мають відвідати Крим, «проскочивши» повз курорти Краснодарського краю

Найголовніше ‒ Кремль абсолютно не турбує розвиток кримських курортів. Москву, як і в радянські часи, цікавить військова база та підприємства оборонної промисловості. Російська влада готова витрачати на кримський ВПК мільярди грошей. Особливо в умовах наростаючого політичного протистояння з Україною та країнами НАТО. Відповідна технічна база є. Йдеться про підприємства військового приладобудування, суднобудування та ремонту в Севастополі, Сімферополі, Керчі, Феодосії та Євпаторії. Якщо міст через протоку все-таки відкриють, то ним повезуть не туристів, а матеріали й товари для російської військової бази.

Сергій Стельмах, кримський політоглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG