Фігуранти «справи Веджіє Кашка» пробудуть у СІЗО мінімум до 15 травня. Їм продовжили арешт, незважаючи на те, що затримані активісти – немолоді люди, й в ізоляторі в них сильно погіршилося здоров'я. У Бекіра Дегерменджі загострилася астма й серцеві захворювання, у Казіма Аметова слабшає зір, а 65-річний Асан Чапух стверджує, що пережив мікроінсульт.
Кримськотатарські активісти були затримані наприкінці листопада минулого року в Сімферополі. Бекіра Дегерменджі і Казіма Аметова схопили в кафе «Медобори», розташованому недалеко від Київського районного суду. Неподалік був затриманий Асан Чапух. Поруч із ним була ветеран кримськотатарського національного руху, 83-річна Веджіє Кашка. Під час затримання їй стало погано. Жінці викликали «швидку», дорогою до лікарні вона померла. Активіст Руслан Трубач був затриманий в іншому місці – силовики зсадили його з рейсового автобуса, в якому він перебував із дружиною.
Прес-служба ФСБ заявила, що проти затриманих порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 163 Кримінального кодексу Росії – вимагання, організоване групою осіб. За версією слідства, фігуранти справи вимагали велику суму грошей у громадянина Туреччини. Однак самі затримані стверджують, що ці звинувачення сфабриковані. За їхніми словами, насправді громадянин Туреччини Юсуф Аїта обманом забрав сім тисяч доларів у родини Веджіє Кашка. Активісти, як кажуть вони самі, намагалися переконати турка повернути ці кошти. Затримання в «Медоборах» відбулося в момент, коли він повинен був передати Веджіє Кашка зазначену суму.
Активісти вважають, що їхній арешт політично мотивований і пов'язаний із громадською діяльністю – усі четверо затриманих активно допомагають співвітчизникам, які зазнали переслідувань із боку російських спецслужб і силовиків.
Веджіє Кашка, яка померла під час затримання, була однією з найвідоміших учасниць кримськотатарського національного руху. Вона пішла з життя у віці 83 років. У русі за права свого народу вона брала участь із кінця 50-х років.
Російський адвокат Микола Полозов домагається порушення кримінальної справи за фактом смерті легендарної кримської татарки. За його даними, до операції з її затримання причетні співробітники кримського управління МВС Росії за прізвищами Кашпанов, Свєтіков, Греков, Шамбазов і Бєлошов. Полозов додатково подав заяву про відкриття справи проти цих осіб у зв'язку зі зловживанням посадовими повноваженнями. У лютому Слідчий комітет Росії відмовив адвокату в цьому, наразі юрист збирається оскаржити ці рішення.
Активісти, затримані за вимагання, – немолоді люди, їм вже за 50. Після арешту в них сильно погіршився стан здоров'я, але, незважаючи на це, 14 березня їм продовжили утримання під вартою на два місяці. Адвокати наполягали на тому, щоб їх перевели хоча б під домашній арешт. Кореспондент Крим.Реалії з'ясував, як наразі йдуть справи в кожного з фігурантів «справи Веджіє Кашка».
Бекір Дегерменджі: «Повернули з того світу»
У родині Дегерменджі 57-річний Бекір – уже другий арештант за останні два роки. Його син Мустафа – фігурант «справи 26 лютого». Наразі його судять за звинуваченням в «участі в масових заворушеннях» під стінами кримського парламенту 26 лютого 2014 року. З травня 2015 по квітень 2016 року Мустафа перебував у СІЗО, зараз – під домашнім арештом.
Його батько Бекір страждає на бронхіальну астму, що загострилася в ізоляторі. 6 грудня під час суду щодо продовження запобіжного заходу йому довелося викликати «швидку», і значну частину засідання він провів у кисневій масці. Після цього в СІЗО здоров'я Дегерменджі стало погіршуватися з кожним днем. За словами його близьких, він практично втратив можливість спати, так як через болі не міг зайняти лежаче положення.
14 грудня після довгих умовлянь адвоката Едема Семедляєва арештанта перевели до реанімації сьомої міської лікарні, де він якийсь час перебував без свідомості. У СІЗО Бекір повернувся 2 січня.
Здоров'я мене трохи підвело: шість днів був у реанімації, з них три дні – в коміБекір Дегерменджі
«Здоров'я мене трохи підвело: шість днів був у реанімації, з них три дні – в комі. Лікарі сказали, що «повернули з того світу». Загалом в лікарні я пробув приблизно 20 днів», – написав сам Дегерменджі у відкритому листі, який він передав через адвоката.
Після реанімації Бекіру стало краще, але стан його здоров'я далекий від норми. 17 січня його вивезли з ізолятора на медичне обстеження. Сам огляд, за словами Дегерменджі, зайняв три хвилини, що, на думку арештанта, недостатньо для того, щоб з'ясувати його стан. При цьому в документах вказано, що Бекіру не протипоказане утримання в СІЗО.
Зараз він утримується в медсанчастині ізолятора. За словами його дружини Аліє, протягом останніх двох тижнів здоров'я її чоловіка знову почало погіршуватися.
Стан мого чоловіка за останні два тижні погіршився. Три дні поспіль трималася температураАліє Дегерменджі
«Стан мого чоловіка за останні два тижні погіршився. Він знову трішечки прихворів, тому що зараз у нього відбувається запальний процес. Його оглянув лікар, і йому почали колоти антибіотики зранку й увечері. У нього три дні поспіль трималася температура, але на суді він виглядав непогано, хоч і була температура 37», – сказала Аліє Дегерменджі.
У листі, який Бекір передав на засіданні, він пише, що тримається «бодрячком», а себе й інших фігурантів справи жартома називає «старики–розбійники».
«Може, я і здамся комусь наївним, але я вірю, що одного разу справедливість все ж восторжествує й упадуть стіни тюрем, в яких десятками, а то й тисячами перебувають в'язні совісті», – написав Дегерменджі з-за ґрат.
Приховування діагнозу
Найстаріший «старий–розбійник» – 65-річний житель Місхора Асан Чапух. 6 грудня на суді він поскаржився на умови утримання в ізоляторі і оголосив голодування. Однак йому довелося швидко повернутися до прийому їжі через різке погіршення здоров'я.
За словами адвоката Айдера Азаматова, в день відмови від їжі в Асана Чапуха відмовила ліва частина тіла – від плеча до ноги. Через це арештант втратив можливість пересуватися самостійно.
Сам Чапух вважає, що пережив мікроінсульт, однак терапевт СІЗО поставив йому діагноз «гіпертонічний криз». Бачачи, що справи кепські, адвокат Айдер Азаматов подав до адміністрації СІЗО запит на медичний огляд свого клієнта.
«Тривалий час вони тягнули, щось погоджували, потім все-таки його вивезли. Його вивозили приблизно три-чотири рази: проводили УЗД головного мозку, МРТ, ще якісь маніпуляції. Після кожного виїзду його назад повертали до СІЗО», – сказав адвокат.
Як він стверджує, адміністрація ізолятора приховує результати обстеження, посилаючись на заборону розголошення медичної таємниці. При цьому, за словами адвоката, адміністрації СІЗО повідомили діагноз Чапуха, а йому самому – ні.
Нарзі він перебуває в медсанчастині ізолятора. За словами адвоката, Чапух як і раніше відчуває проблеми з частковим онімінням ноги.
Є, звісно, ще моменти щодо ноги, й мова не відновиласяАйдер Азаматов
«Родичі передали деякі препарати, після чого йому стало легше, і він погодився перейти до медичної санітарної частину. Наразі він теж там перебуває, як і Бекір Дегерменджі. Стан його здоров'я покращився, якщо порівнювати з тим, що з ним було в грудні. Але є, звісно, ще моменти щодо ноги, й мова не відновилася після того випадку», – сказав Айдер Азаматов.
На проблеми зі здоров'ям також скаржиться ще один фігурант справи – житель села Грушівка Казім Аметов. Він каже, що з моменту арешту в нього значно погіршився зір.
Казим-аг'а повідомив, що в нього просто стрімко погіршується зір, і постійні головні болі в зв'язку з цимЕміль Курбедінов
«Казім-аг'а повідомив, що в нього просто стрімко погіршується зір, і постійні головні болі в зв'язку з цим. Він каже, що 15 днів тому він написав заяву про те, щоб провели відповідний медичний огляд. Уже два тижні він не може домогтися, щоб банально перевірили, що з його зором, що взагалі відбувається», – сказав адвокат Еміль Курбедінов.
Від ще одного фігуранта справи, феодосійця Руслана Трубача, скарги на стан здоров'я не надходили.