Доступність посилання

ТОП новини

Паралімпійські ігри: українські спортсмени розповідають про свої плани й забобони


Паралімпійська збірна України, Київ, 28 лютого 2018 року
Паралімпійська збірна України, Київ, 28 лютого 2018 року

1 березня збірна України відлітає до Пхьончхану, де вже 9 березня розпочнуться XІІ зимові Паралімпійські ігри. Під синьо-жовтим прапором виступатимуть 30 атлетів, серед яких і 10 спортсменів-лідерів або гайди (супровід паралімпійців із вадами зору на трасі під час змагань). Змагатимуться українці в трьох видах: лижні гонки, біатлон та сноуборд. Які забобони існують серед паралімпійців, хто стане прапороносцем та як призери літніх ігор привітали своїх «зимових колег»? Радіо Свобода зібрало найцікавіші факти з урочистих проводів збірної України у Пхьончхан.

Кількість спортсменів на іграх 2018: чому все ж таки 30 замість 33?

33 ліцензії здобули українські спортсмени на Паралімпійські ігри. Проте до Пхьончхану все ж таки їдуть лише 30! Кілька спортсменів вибули через хвороби.

У складі збірної України – як і легендарні паралімпійці, так і дебютанти.

Віталій Лук'яненко (у центрі)
Віталій Лук'яненко (у центрі)

Наприклад, Віталій Лук’яненко не пропустив жодних ігор, чотири рази ставав призером. А 2014 року випадково зіпсував настрій президенту Росії.

У чоловічій гонці на 7,5 кілометрів у біатлоні серед спортсменів із вадами зору всі прогнозували «золото» російському атлету Миколі Полуніну, якого хотів привітати особисто президент Росії Володимир Путін, але неочікувано для росіян Віталій Лук’яненко випередив Полуніна на 11 секунд та здобув «золото».

Урочисті проводи паралімпійців
Урочисті проводи паралімпійців

Прапороносець – важка місія

«2014 року наш прапороносець – це була єдина людина, яка вийшла на арену під час церемонії відкриття. Вся команда не вийшла – це був наш протест проти агресора. Він один ніс прапор. Уявляєте, яка психологічне навантаженіня на нього було? Він ніс синьо-жовтий прапор на землі окупанта. І ми довго тоді думали, психологічно шукали людину, яка витримає таку вагу», – розповідає Валерій Сушкевич.

Проте зараз українська паралімпійська збірна ще не визначилась зі своїм прапороносцем. Хто ним стане в Пхьончхані – вже вирішать на місці.

У Києві провели паралімпійську збірну
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00
Завантажити на комп'ютер

Який настрій у спортсменів напередодні змагань?

Легкої боротьби не буде, запевняє головний тренер команди Андрій Нестеренко. Каже: в кожному виді є серйозні конкуренти. Проте й Україну вважають лідером. І це довели три останні Паралімпіади: у командному заліку «синьо-жовті» постійно в кращій п’ятірці.

«Головний суперник – Норвегія. Це країна, що культивує зимові види спорту. Ще Японія, США, Канада… Самовіддача й з боку спортсменів, і тренерів, і сервісу, й медичних робітників, які мають нас захищати від різних хвороб – від усіх цих людей залежатиме результат. Повірте, ніхто не збирається виступати нерезультативно, всі готові боротися», – запевнив головний тренер.

Урочисті проводи паралімпійської збірної
Урочисті проводи паралімпійської збірної

У паралімпійців теж бувають забобони...

Як виявилось, паралімпійці – дуже забобонні люди. Самі з цього жартують, але, кажуть, із фактами сперечатися не можна. 2016 року перша леді України Марина Порошенко провела збірну України на літню Паралімпіаду в Ріо. Подарувала їм український прапор із побажаннями, який потім, за словами Валерія Сушкевича, висів у штабі збірної. З Ріо команда повернулась із рекордною кількістю нагород – 117! Вирішили не зраджувати традиціям. І знову перша леді вітає паралімпійців, але вже на зимові ігри.

«У Бразилії наша збірна показала просто тріумфальний результат. Сьогодні Україна вірить і чекає перемоги Національної паралімпійської команди на зимових іграх. Нехай він буде вашим оберегом і надихає на нові звершення. Всі українці підтримують вас, а Україна чекає ваших перемог», – сказала Марина Порошенко.

Марина Порошенко підписує паралімпійцям державний прапор України
Марина Порошенко підписує паралімпійцям державний прапор України

Вінок із Сочі 2014 року

2014 року українська лижниця Людмила Павленко під час закриття Паралімпійських ігор у Сочі їхала з вінком на голові, на стрічках якого було написано «Мир» українською, російською та англійською. Побачивши це, охоронці на арені намагалися зірвати вінок або хоча б відірвати стрічки, проте волонтери та прапороносці інших держав цього не дозволили.

Тоді, за словами Людмили Павленко, вона відчула, що всі розуміють біль України та підтримують її державу. На урочистих проводах паралімпійців Людмила Павленко передала цей вінок дівчатам, які змагатимуться у Пхьонхчані, як символ сили та волі українських спортсменів.

Паралімпійська збірна України
Паралімпійська збірна України

Андрій Шевченко: чого ви не знали про легенду українського футболу?

2006 року Паралімпійські ігри відбувались в Італії у Турині. Андрій Шевченко на той момент грав у Мілані. Валерій Сушкевич запросив українського футболіста приїхати та підтримати спортсменів напередодні великих стартів, і Шевченко не відмовив. Їхав у хурделицю на авто, але встиг вчасно. Мотивація від відомого футболіста українським паралімпійцям допомогла. Адже саме в Турині «синьо-жовта» збірна здобула 25 нагород, сім із яких – золоті. У командному заліку Україна стала третьою – і це найкращий результат збірної на зимових іграх.

Цього разу Андрій Шевченко приїхати не зміг, проте підтримав команду відеозверненням, що продемонстрували під час урочистих проводів.

Артисти – друзі, які традиційно підтримують команду

На урочистих проводах збірної України виступали українські виконавці – Pianoboy, Monatik, O’Torvald, «С.К.А.Й», The Hardkiss та інші. За словами організаторів, усі учасники відмовились від гонорарів за концерт. Самі ж зірки після виступів зізнавалися: для них честь співати для таких сильних людей.

Урочисті проводи паралімпійців
Урочисті проводи паралімпійців

Як привітали спортсменів літні колеги…

У шоу-програмі взяли участь не лише естрадні зірки України, але й спортивні. Так, наприклад, бронзовий призер Паралімпійських ігор в Ріо плавець Ярослав Семененко виконав хореографічну композицію «Обійми мене» з Мар’яною Люхановою. Виступ розчулив усіх глядачів.

Хореографічна композиція «Обійми мене» за участі Ярослава Семененка та Мар'яни Люханової
Хореографічна композиція «Обійми мене» за участі Ярослава Семененка та Мар'яни Люханової

А його колега Євген Богодайко передав переможну естафету представникам зимових ігор: «Хочу передати від паралімпійців в Ріо команді, яка представить Україну на зимових іграх у Пхьончхані, вітання. Бажаємо чесного суддівства, потужних та яскравих перемог на славу Україні. І ви – найкращі! Україна з вами. І ми пишаємося вами».

Уже 9 березня збірна України розпочне свою боротьбу на Паралімпійських іграх у Пхьончхані. Для «синьо-жовтих» спортсменів – це шоста Паралімпіада. Вперше українці змагались 20 років тому в Нагано. За цей час здобули 90 нагород, 20 із яких – золоті.

XS
SM
MD
LG