Доступність посилання

ТОП новини

Засудити й відпустити: на кого можуть обміняти «кримських дезертирів» Одинцова та Баранова


Фігурант «справи кримських дезертирів» Максим Одинцов (л)
Фігурант «справи кримських дезертирів» Максим Одинцов (л)

У Києві винесли вироки фігурантам «справи кримських дезертирів» Максиму Одинцову та Олександру Баранову. Це колишні українські військові з Криму, які в 2014 році перейшли на службу в російську армію. Суди визнали Одинцова й Баранова винними в державній зраді і дезертирстві, засудивши їх до 14 і 13 років позбавлення волі відповідно. Адвокат кримчан Валентин Рибін стверджує, що судовий процес проходив у прискореному режимі, оскільки їх готують до обміну.

Журналісти дізналися про вирок військовим з Криму через тиждень після його винесення. 13 лютого агентство «Українські національні новини» з посиланням на прес-службу Подільського районного суду Києва повідомило, що Баранов отримав 13 років позбавлення волі.

Кореспонденти Крим.Реалії зв'язалися з адвокатом фігурантів справи Валентином Рибіним. Він не тільки підтвердив інформацію про вирок Баранову, а й повідомив, що 6 лютого вердикт був винесений відносно Максима Одинцова, якому присудили 14 років позбавлення волі.

Спецоперація в «буферній зоні»

Двоє колишніх українських солдатів із Криму ‒ Максим Одинцов і Олександр Баранов ‒ були затримані українськими спецслужбами 20 листопада 2016 року поблизу адміністративного кордону з півостровом. Міністерство оборони Росії розцінило це затримання як викрадення своїх військовослужбовців.

У Службі безпеки України, у свою чергу, повідомили, що Одинцова та Баранова взяли під варту відповідно до законодавства України. За версією СБУ, затримані скоїли злочин: зламали присягу, дезертирували з української армії та перейшли на службу в російські війська. Проти них порушили справу за статтями 111 і 408 Кримінального кодексу України ‒ державна зрада й дезертирство.

Максим Одинцов
Максим Одинцов

За інформацією СБУ, щоб затримати Одинцова й Баранова, за ними встановили спостереження. Як стверджує керівництво спецслужби, обидва кримчанина потрапили в поле уваги правоохоронців, коли звернулися до одного з вищих навчальних закладів на материку з наміром отримати дипломи за хабар. СБУ вважає, що вони хотіли «купити» документ про закінчення вищого навчального закладу, щоб отримати офіцерське звання в російській армії. Для здійснення угоди на зв'язок з Одинцовим та Барановим вийшов «кур'єр», який насправді був агентом українських спецслужб. Вони призначили зустріч у так званій нейтральній смузі на адмінкордоні з Кримом ‒ між російським і українським блокпостами. Там, в «буферній зоні», співробітники СБУ посадили двох кримчан в автобус і вивезли за українську частину пункту пропуску.

Інша версія ‒ у Слідчого комітету Росії, який кваліфікував затримання Баранова та Одинцова як викрадення. За інформацією Слідкома, до цього причетні двоє співробітників Харківського університету повітряних сил ‒ Роман Ткаченко та Сергій Павленко. За версією російського слідства, ці люди зв'язалися з Одинцовим і Барановим, які раніше були слухачами цього вишу, але не встигли отримати дипломи. Слідком стверджує, що Ткаченко й Павленко переконали кримчан з'явитися на материкову Україну за дипломами.

Олександр Баранов
Олександр Баранов

Янукович в ролі свідка

Наприкінці грудня минулого року заарештованих кримчан відвідала російський омбудсмен Тетяна Москалькова в присутності української колеги Валерії Лутковської. Вони провели зустріч з Одинцовим та Барановим у СІЗО Миколаєва, куди тих відправили після затримання. Розслідуванням їхньої справи займався Миколаївський гарнізон Військової прокуратури України. У січні 2017 року слідчі надіслали до суду обвинувальний висновок. На виході справу розділили на два провадження, у зв'язку з чим Одинцова та Баранова судили в різних районних судах Києва: першого ‒ в Дарницькому, другого ‒ в Подільському.

Спочатку інтереси обох кримчан захищала група адвокатів з Одеси. Вони клопотали про те, щоб їхні кримінальні справи об'єднали в одну. Захист обґрунтовував необхідність об'єднання справ тим, що обох обвинувачених затримали разом в один і той же час і підозрюють їх в ідентичних діяннях. Однак суд не прийняв ці аргументи.

Під час судового слідства Одинцов і Баранов оголосили, що вважають себе громадянами Росії. Місцем своєї роботи вони назвали російську військову частину 67/606. Цей підрозділ був створений у Сакському районі Криму на місці захопленої української військової частини А1100.

У травні обвинувачені уклали договори з приватним юристом Валентином Рибіним. Він, зокрема, відомий тим, що захищав інтереси співробітників ГРУ Росії Євгена Єрофєєва та Олександра Александрова, яких рік тому обміняли на Надію Савченко.

Валентин Рибін
Валентин Рибін

У суді позиція звинувачення полягала в тому, що в третій декаді березня 2014 року всьому особовому складу частини А1100, зокрема й Одинцову та Баранову, усно повідомили, що необхідно зберігати вірність присязі й передислокуватися на материкову Україну для проходження подальшої служби. Але замість цього обвинувачені, за версією військової прокуратури, здійснили держзраду й перейшли на бік ворога під час збройного конфлікту.

Позиція захисту полягала в наступному. Одинцов і Баранов не заперечують те, що вони перейшли на службу в Збройні сили Росії. Однак обвинувачені наголосили, що, з їхньої точки зору, вони не скоювали держзради й дезертирства, оскільки в момент переходу в російські війська вже не були громадянами України. За словами адвоката Рибіна, про це навіть був готовий свідчити екс-президент України Віктор Янукович, який нібито підписував указ про позбавлення громадянства військовослужбовців з Криму. Однак судді відхилили виклик на допит колишнього глави держави.

Станом на 22 березня вони вже не були громадянами України
Валентин Рибін

«У випадку з Одинцовим і Барановим... Станом на 22 березня вони вже не були громадянами України. Про це свідчить відповідний указ президента. І про це президент Віктор Федорович Янукович готовий був свідчити в суді. Однак його свідчення не взяли до уваги. Його допитувати відмовилися», ‒ сказав Рибін кореспонденту Крим.Реалії.

«Готовий обміняти солдатів на Сущенка»

Спочатку суд над Одинцовим і Барановим просувався повільно. Засідання постійно переносили через неявку суддів, заміну прокурорів чи адвокатів, а також з інших причин. Окрім того, на перебігу розгляду справи позначалося те, що її розділили на два окремих провадження. В Одинцова перше судове засідання відбулося 7 лютого 2017 року, але через тяганину розгляд доказів почався тільки наприкінці вересня.

Однак цієї зими судді прискорилися, швидко провели процес і винесли вироки. За словами Рибіна, це пов'язане з тим, що його підзахисних готують до обміну на громадян України, яких тримають в Росії.

Через підготовку обміну й був прискорений процес розгляду цих проваджень
Валентин Рибін

«Вироки будуть оскаржені у встановлені законом терміни. Або, я сподіваюся, що станеться, скажімо так, фактичний обмін цих осіб. Тому що через підготовку обміну й був прискорений процес розгляду цих проваджень», ‒ сказав Валентин Рибін.

За його інформацією, зараз представники України та Росії ведуть переговори про обмін. При цьому Рибін відмовився сказати, на кого саме можуть обміняти Одинцова і Баранова.

12 лютого австрійське видання Profil опублікувало інтерв'ю президента України Петра Порошенка, в якому він говорить, що готовий обміняти «російських солдатів» на журналіста Романа Сущенка, заарештованого в Москві в 2016 році за звинуваченням у шпигунстві.

Роман Сущенко
Роман Сущенко

Сущенко, Сенцов, багато кримських татар ‒ ми хочемо їх повернути
Петро Порошенко

«Ми хочемо повернути наших українців, затриманих у Росії... Ми готові обміняти російських солдатів, які прийшли в мою країну як вбивці, на Сущенка. Скоро буде чотири роки після затримання Росією відомого режисера Олега Сенцова. Сущенко, Сенцов, багато кримських татар ‒ ми хочемо їх повернути», ‒ наголосив Порошенко.

Нещодавно у президентів України та Росії відбулась телефонна розмова. Обидві сторони підтвердили, що, серед іншого, Порошенко й Путін обговорювали тему обміну полонених та ув'язнених.

«Президент України провів телефонну розмову з президентом Росії для активізації звільнення українських заручників, зокрема, обміну полонених прикордонників і звільнення українських військових на окупованих територіях», ‒ повідомила прес-служба Адміністрації президента України.

Прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков сказав, що «згадувалася тема необхідності продовження розпочатого до Нового року процесу обміну утримуваними особами».

«Дійсно, президенти більш детально зупинилися на цій темі», ‒ сказав Пєсков.

Ірина Геращенко
Ірина Геращенко

Кореспондент Крим.Реалії спробував з'ясувати, чи йдеться про Одинцова та Баранова, у віце-спікера Верховної Ради України Ірини Геращенко, яка бере участь у переговорному процесі. Однак вона повідомила, що не коментує цю тему.

Марк Фейгін
Марк Фейгін

Водночас російський адвокат журналіста Романа Сущенка Марк Фейгін у розмові з кореспондентом Крим.Реалії зазначив, що засуджених військових з Криму можуть обміняти на його підзахисного. Але при цьому він не виключив, що Баранова й Одинцова можуть звільнити в обмін на українських прикордонників Дзюбака та Марцоня, затриманих минулого жовтня.

Якщо «кримських дезертирів» все-таки вирішать обміняти на Романа Сущенка, за словами адвоката, це в найкращому випадку відбудеться не раніше травня, оскільки щодо журналіста ще не було рішення. А за юридичними процедурами обмін можливий тільки після винесення вироку.

XS
SM
MD
LG