Друга громадянська акція «Кримський марафон» дозволила майже за місяць зібрати близько 2 мільйонів рублів. Ця сума в два рази перевищила зібрану в результаті першого марафону і стала абсолютним рекордом пожертвувань, коли-небудь зібраних на півострові за такий короткий час. Цими коштами активісти оплатять штрафи учасникам торішніх одиночних пікетів проти репресій щодо кримських татар і мусульман.
Вперше пожертви у вигляді 10-рублевих російських монет кримські активісти почали збирати влітку минулого року. Тоді в результаті першого «Кримського марафону» за місяць вдалося зібрати 826 тисяч 100 рублів. Тепер сума пожертвувань за такий же час збільшилася вдвічі. Активісти «Кримської солідарності» вбачають у цьому зростання громадянської активності на півострові.
«Кожна друга кримськотатарська сім'я пожертвувала кошти»
Як відомо, перший «Кримський марафон» відбувся влітку минулого року, коли підконтрольні Росії місцеві силовики почали переслідувати кримських татар за підтримку співвітчизників під час масових обшуків на півострові. Штрафи, які були призначені тоді кримськотатарським активістам, становили сотні тисяч рублів і були непідйомними для простих кримських сімей. Тоді було вирішено зібрати цю суму серед небайдужих кримчан.
Другий марафон був оголошений у січні після того, як наприкінці минулого року кримські суди оштрафували понад 60 осіб за одиночні пікети проти переслідувань кримських татар і мусульман. За «порушення порядку проведення мирних акцій» їм доведеться заплатити від 10 до 15 тисяч рублів. Загальна сума штрафів, які сьогодні потрібно оплатити, склала близько 1 мільйона рублів.
За підрахунками організаторів, у другій акції «Кримський марафон» тільки на території півострова взяли участь близько 100 тисяч осіб.
Репресії в Криму не припиняються. У 2018 році ми побачимо ще більшу активізацію негативних проявів щодо кримськотатарського народуСервер Мустафаєв
«У другому «Кримському марафоні» люди взяли участь активніше й масштабніше. За нашими підрахунками, практично кожна друга кримськотатарська сім'я пожертвувала кошти. Вони підуть на оплату штрафів, і ми зможемо організувати своєрідний фонд на покриття майбутніх штрафів. Тому що репресії в Криму не припиняються. У 2018 році ми побачимо ще більшу активізацію негативних проявів щодо кримськотатарського народу. Поки йшли суди й тривав «Кримський марафон», з'явилися нові штрафи. Це стосується Гірая Куламетова (в січні був заарештований на десять діб за демонстрацію в соцмережах символіки забороненої в Росії організації «Хізб ут-Тахрір» ‒ КР), і Кемала Сеїтьяєва (в січні був оштрафований на 1 тисячу рублів «за збереження в соціальній мережі «ВКонтакте» забороненої в Росії пісні Тимура Муцураєва «Ісламська умма» ‒ КР), в будинках яких також пройшли обшуки», ‒ розповів Крим.Реалії кримський активіст Сервер Мустафаєв.
Міжнародний марафон
Спочатку пожертвування в межах «Кримського марафону» збиралися на півострові. Але дуже скоро акція стала міжнародною. До неї приєдналися жителі материкової частини України, сусідньої Росії, Туреччини та низки інших країн. Географія другого «Кримського марафону» розширилася ще більше. Пожертви для кримчан надійшли також з Литви, Німеччини, Польщі, Білорусі, Азербайджану, Лівії, США та інших країн.
Вуличні акції на підтримку «Кримського марафону» відбулися в Києві, Херсоні, Новій Каховці, Одесі та Львові. Перехожі жертвували кошти й фотографувалися з гаслами «Кримські татари ‒ не терористи і не екстремісти!», «Поверніть дітям батьків» та іншими.
За ці ж гасла в Криму переслідують кримськотатарських активістів.
Серед тих, хто пожертвував кошти в межах «Кримського марафону», опинився один з лідерів татарського національного руху в Росії Рафіс Кашапов. На початку лютого він приїхав до Києва після ув'язнення за критику анексії Криму.
Найближчим часом кошти, зібрані за межами півострова, будуть передані до Криму й поповнять фонд активістів.
«Немає поганих серед тих, кого назвали поганими»
Головним завданням «Кримського марафону» було об'єднати кримчан у боротьбі за свої права й підтримати тих, кого торкнулися переслідування російських силовиків з політичних мотивів. Ці завдання вдалося успішно виконати, вважають у «Кримській солідарності».
«Рекордну суму коштів нам вдалося зібрати, тому що чим далі тривають репресії, тим більше люди бачать і розуміють, що немає поганих серед тих, кого назвали поганими. Що це репресії не проти окремих людей, а проти всього народу. Що це брехня й наклеп щодо синів цього народу. Люди сприйняли це як свій біль, ці штрафи ‒ як свої штрафи, виявили свою громадянську, братську, народну, мужню, правильну позицію в цій ненасильницькій боротьбі, у хазисті своїх прав, честі й гідності», – зазначають активісти.
Кримський адвокат Еміль Курбедінов не сумнівається, що на півострові будуть чергові штрафи, тому зібрані кошти можуть стати в нагоді дуже скоро.
Це наша спільна біда й що ми переможемо тільки тоді, коли будемо всі разомЕміль Курбедінов
«Зрозуміло, ми не маємо ілюзій, що репресії та штрафи припиняться. Але ми побачили, що наш народ живий, і він готовий відгукнутися на будь-які проблеми народу в Криму. Хочеться відзначити, що цю акцію, «Кримський марафон», підтримали не тільки кримські татари, але також росіяни, українці та інші. Таке ставлення показало, що це наша спільна біда й що ми переможемо тільки тоді, коли будемо всі разом», ‒ говорить він.
Штрафи за торішні одиночні пікети в Криму будуть оплачені вже в лютому. Раніше адвокати намагалися оскаржити стягнення, але кримські суди відхилили всі апеляційні скарги.