Наприкінці січня Північно-Кавказький окружний військовий суд в російському Ростові-на-Дону переніс засідання у справі «ялтинської шістки» ‒ кримських мусульман, переважно кримських татар, яких звинувачують у зв'язках із забороненою в Росії організацією «Хізб ут-Тахрір». Причина перенесення ‒ неявка адвоката Оксани Железняк.
Чотирьох жителів Великої Ялти заарештували в лютому 2016 року це будівельники, торговець квітами та правозахисник Емір-Усеїн Куку. Ще двох мусульман затримали через два місяці. За останні три роки ФСБ Росії оголосила про ліквідацію п'яти осередків «Хізб ут-Тахрір» у Криму.
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього й стверджують, що зазнають несправедливого переслідування в Росії. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, внісши організацію до списку 15 об'єднань, названих «терористичними».
Адвокат Емір-Усеїна Куку Олександр Попков зазначає, що російські слідчі можуть виставити терористами ледь чи не всіх кримських мусульман.
Все збудоване на логіці: причетний до «Хізб ут-Тахрір» ‒ значить терористОлександр Попков
‒ Мого підзахисного та Мусліма Алієва нічим не мотивованим рішенням суду перевели із загального ізолятора до ізолятора ФСБ у Ростові-на-Дону. Можливо, тому що вони найбільш грамотні й краще вибудовують свій захист, і таким чином їх покарали. Наскільки я знаю, в ізоляторі ФСБ побутові умови кращі. Емір-Усеїн Куку почувається непогано для людини, яка два роки перебуває під вартою. Звинувачення абсурдне й відповідає тим шаблонами, за якими вже засуджували «у справах Хізб ут-Тахрір». Ми не побачили жодного доказу, що підсудні чинили якісь дії чи планували щось. Тобто все збудоване на логіці: причетний до «Хізб ут-Тахрір» ‒ значить терорист. За таким принципом, враховуючи, що ця організація не заборонена в Україні й працювала в Криму, можна притягнути до відповідальності чи не всіх місцевих мусульман.
Кореспондент Радіо Свобода Антон Наумлюк прогнозує, що висвітлення судового процесу в російських ЗМІ буде тенденційним.
‒ Російські ЗМІ приходять на перше засідання й потім тільки на вирок. Інша справа, що висвітлювати процес у справі «ялтинської шістки» більшість з них буде так само, як це було із «севастопольською четвіркою». Тобто подадуть позицію звинувачення, в найкращому випадку відзначать, що підсудні не визнали свою провину, а вирок буде подаватися в позитивній формі. Я говорю про державні та навколодержавні інформагентства: ТАСС, «РИА Новости» тощо. По суті, незалежних журналістів вигнали з Криму. Були фотографи від найбільших видань на кшталт «Коммерсанта», а з незалежних журналістів ‒ Влад Рязанцев від «Кавказского узла». Він сам зазнавав нападок за свою активістську та журналістську діяльність. Зрештою, Радио Свобода.
Співробітниця програми «Підтримка політв'язнів» російської правозахисної організації «Меморіал» Дар'я Костроміна вважає, що «ялтинську шістку» визнають в'язнями совісті.
‒ Щоб внести когось до списку політв'язнів, нам потрібно отримати всі документи. Документи щодо «ялтинської шістки» ми отримали зовсім недавно. До цього ми їх поставили в попередній список, залишилося кілька бюрократичних операцій, після чого з найбільшою ймовірністю всіх шістьох ми визнаємо політв'язнями. Ми вважаємо, що визнання «Хізб ут-Тахрір» терористичною організацією неправомірне, оскільки вона ніколи не займалася такою діяльністю. Тому в переважній більшості випадків, коли членів «Хізб ут-Тахрір» визнають терористами й немає ніяких додаткових звинувачень у закликах до насильства або чогось ще, ми визнаємо їх політв'язнями.
Дружина фігуранта «ялтинської справи Хізб ут-Тахрір» Мусліма Алієва Наджіє Алієва не очікує виправдувального вироку для чоловіка.
Обвинувальний вирок абсолютно очікуваний, терміни обов'язково дадуть. Нас хочуть зробити злочинцямиНаджіє Алієва
‒ Виникають складнощі з передачею продуктів. Ми, звичайно, надсилаємо їм поштою, але свіжі фрукти й овочі вже не пошлеш. Взагалі, ускладнюється ситуація тим, що ми не можемо дозволити собі побачення, оскільки їздити матеріально важко. У Ростові мені не вдалося побачитися з Муслімом, я не встигла зайти до залу суду ‒ в останній момент щось змінилося. Цікаво, що сторона звинувачення не говорить, що ж він зробив, обмежуючись абстрактними формулюваннями на кшталт «організував діяльність терористичної організації, проводив антиросійську пропаганду». Мені здається, вони намагаються створити модель злочину, що підпадає під статтю Кримінального кодексу. Обвинувальний вирок абсолютно очікуваний, терміни обов'язково дадуть. Нас хочуть зробити злочинцями.
Голова інформаційного офісу «Хізб ут-Тахрір» в Україні Фазил Амзаєв робить висновок, що російська влада використовує заборону цієї організації для політичних переслідувань по всій країні та в анексованому Криму.
У Криму переслідування кримських татар служить залякуванням всього населенняФазил Амзаєв
‒ Історія нашої організації налічує понад 60 років, і за цей час мало стати зрозуміло, що ми ведемо винятково політичну та ідеологічну роботу й використовуємо тільки ненасильницькі методи. Численні міжнародні, навіть російські експерти чудово знають це. Проте Росія бореться з нами вже 15 років, з 2003 року. Подібні кримінальні справи й процеси регулярно відбуваються в областях Росії, причому терміни дають величезні, до 17 років колонії. В цілому під удар потрапляють саме мусульманські організації, а в Криму переслідування кримських татар служить залякуванням всього населення, зокрема й російського.
(Текстову версію матеріалу підготував Владислав Ленцев)