У підконтрольному Росії кримському уряді вирішили оновити свій автопарк. Подарунок чиновники собі зробили «під ялинку» ‒ контракт про придбання автомобілів у лізинг уклали в останні дні 2017 року. Понад два десятки нових іномарок Toyota і Mercedes доведеться оплачувати з бюджету півострова упродовж 2018 року. Придбання урядом новинок японського та німецького автопрому свідчить про те, що кримським чиновникам успішно вдається обходити санкції.
Про автопарк уряду Криму Крим.Реалії вже писали раніше. З документів, які мають Крим.Реалії, відомо, що в ньому понад шість десятків різних автомобілів іноземного виробництва. Вони були зроблені до російської анексії півострова, тобто могли бути захоплені в 2014 році разом з адмінбудинками.
Тепер автопарк поповнили новинками. Тендер на постачання автомобілів у лізинг був оголошений наприкінці минулого року дирекцією із забезпечення діяльності уряду та його апарату. Згідно з умовами, закуповувалися нові автомобілі, виготовлені не раніше 2017 року, з усіма комплектуючими.
Європейські автомобілі за 41 мільйон
На конкурс була подана всього одна заявка ‒ від сімферопольського ТОВ «Генлізинг». З ним і був укладений контракт на постачання 21 автомобіля на загальну суму 41,6 мільйона рублів (21,3 млн грн).
Оснащені системою виклику екстрених оперативних служб ЕРА-ГЛОНАСС, бортовим комп'ютером, датчиками дощу й світла
Всього закупили 15 японських автомобілів Toyota Camry R2 Комфорт, чотири автомобілі Toyota Camry R6 Exclusive, а також два мікроавтобуси Mercedes-Benz Tourist 516 з кількістю місць 19+1. Вони оснащені системою виклику екстрених оперативних служб ЕРА-ГЛОНАСС, бортовим комп'ютером, датчиками дощу й світла та іншим переліком різних функцій.
Половина вартості поставлених автомобілів була виплачена фірмі відразу після укладення контракту. Ще понад 20 мільйонів рублів (10,2 млн грн) необхідно буде виплатити упродовж року.
Згідно з угодою, уряд Криму зобов'язується щомісяця виплачувати за кожен поставлений автомобіль 6 тисяч рублів (3,07 тис. грн). Тобто, загалом нові автомобілі Toyota та Mercedes щомісяця будуть коштувати бюджету 126 тисяч рублів (64,5 тис. грн).
Схеми обходу санкцій Аксенов раніше пропонував іноземним інвесторам
«Лізингові платежі сплачуються лізингоодержувачем відповідно до графіка платежів ‒ щомісячно, до закінчення лізингового періоду, не пізніше 25 числа кожного місяця», ‒ йдеться в договорі. Угода, в результаті якої кримському уряду були поставлені європейські автоновинки, демонструє, що місцевій владі успішно вдається обходити режим санкцій, що діє на півострові з 2014 року. Схеми обходу санкцій підконтрольний Кремлю голова кримського уряду Сергій Аксенов раніше пропонував іноземним інвесторам, гарантуючи при цьому повну безпеку їхнього бізнесу на «вільних територіях». В цьому випадку отримати європейські товари чиновникам кримського Кабміну вдалося завдяки співпраці з фірмою «Генлізинг».
Бізнес-міст у Європу
За інформацією Російської податкової служби, компанія «Генлізинг» була зареєстрована у вересні 2014 року в Сімферополі зі статутним капіталом в 35,7 мільйона рублів (18,3 млн грн). На півострові підприємство має два офіси ‒ в Сімферополі та Севастополі.
Очолює «Генлізинг» бізнесмен Віталій Косенко. Інформації про його діяльність в Криму раніше Крим.Реалії у відкритому доступі не знайшли.
В умовах, коли великі російські лізингові компанії бояться заходити на кримський ринок, «Генлізинг», по суті, є там єдиною помітною фірмою, яка надає повний спектр послуг з довготривалого лізингу транспортних засобів, спецтехніки та обладнання.
Партнером фірми в Криму є група компаній «Автодель» депутата підконтрольного Росії кримського парламенту від «Единой России», колишнього «регіонала» Михайла Смолянова. Вона теж забезпечує кримських чиновників іноземними автомобілями та запчастинами.
Фінансовим партнером «Генлізингу» є «Генбанк» ‒ російський банк, що зайшов у 2014 році на півострів і опинився в усіх санкційних списках. Інші банки півострова співпрацювати з «Генлізингом» відмовилися, розповів кримським ЗМІ Віталій Косенко.
«Звернення в інші фінансові структури на території Криму не дали ніяких результатів, тому що вони із занепокоєнням дивляться на фінкредитування через ймовірні ризики. Так що ні від яких інших банків кредитування ми, на жаль, не отримуємо», ‒ сказав він.
Як фірмі, зареєстрованій у санкційній зоні, вдається закуповувати європейські автомобілі та обладнання, Крим.Реалії спробували дізнатися у її гендиректора. Але Віталій Косенко відмовився спілкуватися з кореспондентом, пояснивши це так: «Ваше видання не відображає дійсність у Криму, я не вважаю за необхідне давати вам яку-небудь інформацію».
А тим часом автомобілі для уряду Аксенова ‒ не єдиний приклад постачання цією компанією європейських товарів до Криму. Минулого року вона привезла гідравлічний молот для будівництва мосту через Керченську протоку. Планується, що він буде використаний на ділянці спорудження залізничної частини майбутнього мосту.
Виявилося, що цей молот виготовлений у Фінляндії. Тобто теж був доставлений на півострів всупереч санкціям.