Крим.Реалії пропонує вашій увазі традиційний новорічний рейтинг «Кримчани, які нас здивували 2017 року». Цей список був складений за підсумками внутрішнього голосування нашої редакції, а також опитування читачів, в якому міг взяти участь кожен. В результаті вийшов список з 10 осіб (або груп осіб), які більше за інших нас здивували, як з позитивного, так і з негативного боку.
1. Сервер Караметов та одноосібні пікетувальники
На першому місці нашого рейтингу опинився 76-річний кримський татарин Сервер Караметов. 8 серпня він прийшов до будівлі Верховного суду Криму з плакатом: «Путін, наші діти ‒ не терористи!». Таким чином він вирішив підтримати заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза, якого судили в той день за звинуваченням у «організації масових заворушень». Караметова затримали й, незважаючи на низку важких захворювань і похилий вік, заарештували на 10 діб.
Через кілька днів на знак підтримки Караметова з одноосібними пікетами в Сімферополі вийшли близько десяти літніх кримських татар, майже всіх їх затримали.
Вчинок 76-річного активіста дав старт особливій традиції в Криму, яка набирає обертів. 14 жовтня близько 100 кримських татар вийшли з одноосібними пікетами проти репресій відносно співвітчизників. Майже усіх їх оштрафували за «порушення порядку пікетування».
2. Володимир Балух
Фермера з Роздольненського району Володимира Балуха в серпні визнали винним у незаконному зберіганні боєприпасів. Правозахисники переконані, що справа проти нього сфабрикована, і насправді переслідування кримчанина ‒ це відповідь на його відкриту проукраїнську позицію.
Балух відомий тим, що встановив на своєму будинку український прапор і табличку «Вулиця Героїв Небесної Сотні». У серпні Володимир був визнаний винним, за що йому призначене покарання у вигляді 3 років і 7 місяців позбавлення волі в колонії загального режиму, а також штраф у 10 тисяч рублів. Під час розгляду апеляційної скарги вирок Балуху скасували, а справу відіслали на повторний розгляд. Однак щодо фермера порушили ще одну кримінальну справу. Йому закидають «дезорганізацію роботи виправних установ» за нібито застосування сили до співробітника СІЗО.
Володимир Балух вже другий рік дивує всіх своєю принциповістю та силою духу.
3. Учасники об'єднання «Кримська солідарність»
Не раз дивували упродовж року активісти «Кримської солідарності». До складу цього об'єднання входять громадські активісти та члени сімей кримських татар і мусульман, заарештованих через політичні або релігійні мотиви.
«Кримська солідарність» упродовж року допомагала дітям і рідним політв'язнів, організовувала підтримку співвітчизників у судах, активно інформувала в соцмережах про політичні переслідування.
Окремо варто сказати про акцію «Кримський марафон», організовану об'єднанням. Громадські активісти проводять серед співвітчизників збір коштів 10-рублевими монетами, і цими грошима потім оплачують штрафи, які присуджують з тих чи інших приводів кримськотатарським активістам.
4. Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров
Лідери кримських татар Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров цього року отримали суворі вироки. Першому присудили 8 років колонії за «організацію масових заворушень», другому ‒ 2 роки колонії-поселення за «сепаратизм». Незважаючи на це, вони не підупали духом і не стали відмовлятися від своїх поглядів, за які загалом постраждали. 25 жовтня Росія передала Чийгоза та Умерова Туреччині. За повідомленнями турецьких ЗМІ, їх обміняли на російських шпигунів Олександра Смирнова та Юрія Анісімова.
На волі Чийгоз та Умеров оголосили, що продовжать свою боротьбу за повернення Криму під контроль України.
5. Веджіє Кашка
Одна з найвідоміших учасниць кримськотатарського національного руху. У русі за права свого народу брала участь з кінця 50-х років і до останніх секунд свого життя.
Серце Веджіє Кашка зупинилося 24 листопада під час операції ФСБ із затримання кримськотатарських активістів. Їх звинуватили у вимаганні 7 тисяч доларів у громадянина Туреччини. Самі затримані сказали, що насправді вони вимагали від турка Юсуфа Аїтана повернути гроші, які він вкрав у сім'ї Веджіє Кашка.
6. Наталія Поклонська
Знаменитий екс-прокурор Криму цього року не втомлювалася дивувати весь пострадянський простір своїми заявами та непримиренною боротьбою з фільмом Матильда. У березні вона сказала, що в Сімферополі замироточив бюст Миколи II, а в серпні ‒ що жителі Донецька обороняють храми за допомогою ікони царської сім'ї.
7. Ахтем Сеітаблаєв
Кримськотатарський режисер цього року виявив себе і як кінематографіст, і як громадський діяч. У лютому він очолив «Кримський дім» у Києві. А в грудні на екрани вийшов фільм Сеітаблаєва «Кіборги» про українських військових, які вступили в бій за донецький аеропорт.
8. Микола Семена
Кримський журналіст 22 вересня в Сімферополі був визнаний винним у висловленні «закликів до порушення територіальної цілісності Росії». Так суд оцінив статтю Миколи в Крим.Реалії, в якій він називає Крим частиною України.
Семені присудили 2,5 роки умовно. Крім того, йому заборонили упродовж 2 років займатися публічною діяльністю ‒ тобто фактично позбавили права на професію.
9. Олег Зубков
Власник кримських зоопарків не втомлювався нас дивувати й цього року своєю боротьбою з кримською владою та резонансними заявами. Як відомо, в 2014 році Зубков зустрів Росію з розпростертими обіймами, однак тепер кається в своїх поглядах. Він каже, що сумує за Україною і з радістю оформив би собі жовто-блакитний біометричний паспорт.
10. Сергій Аксенов (Аксьонов)
Очільник Криму, підконтрольний Росії, мабуть, здивував тим, що, незважаючи на масу критики на свою адресу, продовжує вже четвертий рік поспіль займати свій пост і, схоже, йти не збирається. В усякому разі, на підсумковій прес-конференції, що відбулася 28 грудня, Аксьонов повідомив, що в майбутньому році відставки своєї не планує.