Доступність посилання

ТОП новини

Бюджетне «диво» в Криму: суми vs обіцянки чиновників


У підконтрольному Росії кримському парламенті затвердили бюджети на найближчі три роки. З'ясувалося, що багаторічні обіцянки чиновників вивести півострів на самоокупність відкладаються ще, як мінімум, на рік. 2018 року в бюджеті Криму знову буде «діра», незважаючи на збільшення дотацій від сусідньої Росії. Крим.Реалії досліджували фінансові кошториси за останні три роки й з'ясували, як виконується обіцянка «кримської весни» про економічну самодостатність півострова.

Протягом останніх трьох років підконтрольна Росії кримська влада щорічно обіцяє кримчанам ухвалення бездефіцитних бюджетів. Але за весь час перебування півострова під контролем Росії це вдалося лише одного разу – 2015 року за рахунок рекордних сум російських дотацій.

Після цього зусилля кримських чиновників у прагненні подолати бюджетний дефіцит успіхом не увінчалися, хоча вони й продовжують заявляти про фінансові успіхи й перспективи півострова. Бюджетні показники Криму свідчать, що його економіка протягом останніх трьох років залишається «на плаву» виключно завдяки російським дотаціям.

2015 рік. «Говорити щось погане язик не повертається»

Бездефіцитним був лише один кримський бюджет – 2015 року. Але тоді 76% його надходжень були забезпечені безкоштовними трансфертами з російського бюджету.

Тоді підконтрольний Кремлю глава кримського парламенту Володимир Константинов не приховував радості з приводу таких щедрих фінансових вливань.

«Я вже спікером втретє й не один бюджет уже стверджував, про такий бюджет говорити щось погане навіть язик не повертається. Колосальний фінансовий ресурс... Крим наступного року буде зоною бурхливого регіонального розвитку», – заявляв він журналістам.

Потім впродовж року показники бюджетних витрат у Криму неодноразово збільшували. До кінця 2015 року вони вже становили 117,5 мільярда рублів (56,8 мільярда гривень – КР) при доходах 103,5 мільярда рублів (50 мільярдів гривень – КР).

2016 рік. «Такого бюджету в нас ще не було»

Економічна ситуація на півострові й надалі залежить від російських дотацій

2016 року обсяг російських дотацій для кримського бюджету урізали. І в головному фінансовому кошторисі півострова з'явилася «дірка» – 19,3 мільярда рублів (9,3 мільярда гривень – КР). Хоча й тоді більшу частину доходів кримського бюджету – 64% – покрили за рахунок трансфертів із Москви.

Стало очевидним, що шансів перевести півострів на «свій хліб» немає, а економічна ситуація на півострові й надалі залежить від російських дотацій.

Володимир Константинов
Володимир Константинов

Тим не менш, Володимир Константинов продовжував публічно розхвалювати новий бюджет півострова.

«Такого бюджету в нас ще не було в Криму. Ми отримали всі відповіді на наші фінансові питання. Зрозуміло, що грошей, скільки їх не виділи, завжди мало, але те, що ми отримуємо наступного року, дай Бог все це освоїти. Кримчани можуть зустрічати Новий рік із дуже хорошим і позитивним настроєм, з великим мішком грошей від Діда Мороза, а як його звуть, ми знаємо», – заявляв він журналістам.

Але вже через півроку віце-прем'єр уряду Росії Дмитро Козак зажадав від кримських чиновників зробити бездефіцитним бюджет Криму на наступний, 2017 рік.

«Поставлено завдання формування бездефіцитного бюджету на 2017 рік. При цьому податкові та неподаткові платежі, що плануються до надходження 2016 року, становлять 32 мільярди рублів (15,47 мільярда гривень – КР), у той час як Мінфіном Росії поставлено збільшення податкової бази 2017 року до 45 мільярдів рублів (21,76 мільярда гривень – КР). Нам потрібно буде здійснити значну роботу з досягнення цієї цифри, а також працювати над формуванням видаткової частини бюджету», – повідомляв тоді віце-прем'єр підконтрольного Росії уряду Криму Віталій Нахлупін.

2017 рік. «Неможливо порівнювати з Україною»

Але й 2017 року це доручення виконано не було. Дефіцит кримського бюджету нинішнього року склав більше трьох мільярдів рублів (1,45 мільярда гривень – КР). Щоб мінімізувати його, російській владі довелося знову збільшити обсяг російських дотацій до рівня щедрого 2015 року. Загальний обсяг доходів кримського бюджету був знову забезпечений на 76% за рахунок надходжень із російського бюджету.

Цього разу кримські чиновники стриманіше коментували прийняття цього фінансового документа. «Грошей достатньо для того, щоб вирішити всі завдання», – коротко висловився глава підконтрольного Росії кримського уряду Сергій Аксенов (Аксьонов).

У той же час Володимир Константинов, коментуючи бюджет, раптом згадав українські часи в Криму: «Його (бюджет Криму на 2017 рік – КР) неможливо порівнювати ні з одним фінансовим документом, прийнятим кримським парламентом за українських часів».

2018 рік. «Гармонійний бюджет»

Не стане півострів самодостатнім і наступного року, незважаючи на обіцянку міністра фінансів підконтрольного Росії уряду Криму Ірини Ківіко. У жовтні вона анонсувала бездефіцитний бюджет впродовж найближчих трьох років.

Ірина Ківіко
Ірина Ківіко
У «законі» про бюджет впродовж 2018 року й планового періоду 2019 і 2020 років, витрати Криму перевищують доходи на 2,5 мільярда рублів

Проте в «законі» про бюджет впродовж 2018 року й планового періоду 2019 і 2020 років витрати Криму перевищують доходи на 2,5 мільярда рублів (1,2 мільярда гривень – КР). При цьому 76% бюджетних надходжень знову забезпечуватимуться за рахунок російських дотацій, як і 2015 року. Але тоді російськими вливаннями вдалося закрити дефіцит кримського бюджету, чого не трапиться 2018 року.

Глава кримського парламенту більше не порівнює фінансовий документ із подарунком від Діда Мороза, а називає його гармонійним.

Враховується досвід попередніх років, тому кошти вже не розподіляються, якщо немає гарантій їхнього освоєння
Володимир Константинов

«Ми рухаємося по висхідній. Обсяги фінансового ресурсу збільшуються. Бюджет, як фінансовий документ, стає гармонійнішим. Враховується досвід попередніх років, тому кошти вже не розподіляються, якщо немає гарантій їхнього освоєння. Враховуються всі нюанси», – запевнив Константинов журналістів.

Чиновники продовжують обіцяти півострову фінансову самодостатність. Згідно «закону» про бюджет, це повинно відбутися 2019 року. Тобто кримчанам пропонується «трішечки почекати».

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG