Генпрокуратура України повідомила про арешт представника «самооборони Криму». Ним виявився Олександр Саттаров – колишній боєць «Беркута» з міста Дніпро. За версією слідства, в березні 2014 він брав участь у захопленні українських військових частин в Криму. Захист Саттарова звинувачення заперечує і заявляє, що силовики його катували під час затримання.
Про затримання «ополченця» стало відомо 19 грудня. Прокуратура АРК, підвідомча Генеральній прокуратурі України, повідомила, що суд відправив під арешт «представника« самооборони Криму ». Затриманого звинуватили в тому, що в березні 2014 року його «брав активну участь у захопленні адміністративних будівель» на півострові, ніж «створював умови для проникнення» туди російських військ.
В ході слідства з'ясувалося, що заарештований – 37-річний житель Дніпра Олександр Саттаров.
Його батько Валерій Саттаров – полковник МВС України у відставці, колишній начальник обласного управління карного розшуку. Він проживає в Дніпрі, де веде суспільно-політичну діяльність. У 2012-му балотувався на виборах до Верховної Ради від партії «Нова політика». Зараз є одним з керівників регіональних організацій, що захищає права силовиків у відставці.
За словами Валерія Саттарова, його син Олександр в минулому також працював у структурі МВС України. Починав кар'єру дільничним, потім перейшов у «Беркут». Закінчивши службу у спецпідрозділі, покинув МВС і пішов працювати в охоронну компанію, де був охоронцем у одного із співзасновників мережі супермаркетів «АТБ». Коли Олександр пішов з «Беркута» – його батько не уточнює, але каже, що в подіях «євромайдану» той не брав участі. А адвокат затриманого каже, що його підзахисний служив під час протестів в Києві в 2013-2014 роках. Обидва Саттарови перебувають у «Дніпропетровському козачому окрузі». Батько вступив у цю структуру в 2006 році і зараз займає там посаду заступника «отамана». А син у козацтві іменується «майором».
Після Дня перемоги
Проблеми з українськими силовиками у Олександра Саттарова виникли навесні 2017 року. Його батько стверджує, що вони пов'язані з подіями 9 травня. У Дніпрі проходила демонстрація, приурочена до Дня перемоги. Під час заходу відбулося кілька бійок між ветеранами АТО і людьми спортивної статури, одягненими у цивільне. Серед останніх, за словами Валерія Саттарова, були представники козацтва, в якому перебуває його син Олександр.
«Мій син є козаком. Наш головний отаман дав команду всім там бути на покладанні квітів і так далі. Раніше ми туди в формі приходили. В цьому році прийшли у цивільному одязі, знаючи про те, що будуть провокації. Тобто він (Олександр - КР) там теж був і потрапив у огляд, як ніби він теж брав участь у цій протидії. Хоча він в бійках участі не брав, на відео його ніде немає», – каже Валерій Саттаров.
У той день, за даними Нацполіціі, затримали 25 осіб, фізичні ушкодження отримали 6 силовиків і 6 цивільних осіб. Міністр МВС Арсен Аваков і генпрокурор Юрій Луценко заявили, що незадоволені діями поліцейських в Дніпрі. Їх не влаштувало, що співробітники Національної поліції не затримували осіб, одягнених у цивільне, що вступали в рукопашний бій з ветеранами АТО. Аваков і Луценко назвали цих людей «тітушками». Після цих подій міністр МВС відправив у відставку глав обласного та міського управлінь Нацполіціі в Дніпрі. Тоді ж порушили три кримінальні провадження: хуліганство, масові заворушення і заподіяння тілесних ушкоджень. 13 травня суд заарештував місцевого жителя, який, за версією МВС, організовував осіб, які вступили в бійку з ветеранами АТО.
В цей час Нацполіція оголосила в розшук Олександра Саттарова. На сайті відомства з'явилося повідомлення про те, що проти нього порушили кримінальну справу за статтею 110 Кримінального кодексу – зазіхання на територіальну цілісність України.
«Саттаров Олександр Валерійович активно допомагав підрозділам збройних сил РФ під час окупації Автономної Республіки Крим. Розшукуваний служив у складі сил так званої «народної оборони», – говорилося в повідомленні про розшук.
Незабаром інформація про Саттарова з'явилася і на сайті «Миротворець».
«Били, одягали мішок на голову»
Валерій Саттаров розповів кореспонденту Крим.Реалії, що його син почав ховатися, коли проти нього порушили кримінальне провадження. Він сам написав заяву в поліцію, що його родина не довіряє правоохоронним органам, і тому Олександр тимчасово перебуває за межами України, побоюючись за своє життя і здоров'я. За словами Валерія Саттарова, поки він намагався вести переговори зі слідчим і домогтися закриття кримінального провадження, його син працював у охоронній фірмі в Дніпрі.
«П'ятнадцятого грудня він (Олександр – КР) приходить на роботу, і його з роботи викрадають. У нас є відео з камер відеоспостереження. Я терміново підняв всю поліцію на ноги, і місто, і область ... До ранку я почекав – немає ніякої інформації», – сказав Валерій Саттаров.
Побоюючись, що його сина викрали цивільні особи, Саттаров-старший вирушив до Києва домагатися зустрічі з генпрокурором. Він сподівався на результат, оскільки, за його словами, Луценко колись «давав йому полковника». По дорозі до Києва Валерію подзвонили і повідомили, що його син перебуває в міськуправлінні поліції Дніпра. Він розвернувся, приїхав до відділку. Там Олександр розповів, що його катували.
Його били, мішок для сміття вдягали на голову. Він зомлівавВалерій Саттаров
«Його п'ять годин катували, били, мішок на голову надягали сміттєвий. Втрачав він свідомість. Потім на відео змушували говорити: «Признавайся, ти сепаратист, б ...». Ти там був, ти там робив, захоплював щось там. Ви ж розумієте. Він тримався, тримався, і ... Каже: що я там вже говорив, не пам'ятаю. Щоб залишитися в живих, можна вже говорити, що завгодно. Потім його відвезли до гоородняка (міськвідділу) і залишили його в черговій частині», – сказав Саттаров-старший.
За його словами, лікарі діагностували у Олександра двостороннє запалення легень, викликане тим, що він довго лежав на бетонній холодній підлозі, і розрив легень від ударів у груди.
Прес-секретар дніпропетровського управління Нацполіціі Анна Старчевська заявила Крим.Реалії, що поліцейські не затримували Саттарова – цим займалися співробітники СБУ. Вона не змогла відповісти, як і в якому стані Олександра доставили в поліцейську дільницю, і запропонувала відправити запит, на який дадуть відповідь упродовж п'яти днів.
Речник СБУ Олена Гітлянська сказала, що не знає нічого про тортури і «швидше за все, заяви про них не відповідають дійсності». «Ми обов'язково це перевіримо, але дуже часто люди навмисно таке говорять, щоб якось відбілитися», – заявила вона. Для отримання більш розгорнутої відповіді, речник СБУ запропонувала відправити в службу інформаційний запит, відповідь на який ще не приходила.
Бійки в лікарні
З Дніпра Олександра Саттарова конвоювали до Одеси, бо там розташований орган слідства - головне управління Нацполіціі в АРК. 17 грудня в Приморському районному суді почалося засідання з обрання йому запобіжного заходу. Олександр поскаржився на погане самопочуття, і його госпіталізували в 5-у міську лікарню. За словами адвоката Валерія Попова, вранці 18 грудня в лікарню прийшли громадські активісти і зажадали від лікарів виписати Олександра Саттарова.
Вони блокували палату й терапевтичне відділенняАдвокат Валерій Попов
«Вони блокували і палату, і терапевтичне відділення для того, щоб за всяку ціну цього хлопця вигнати в суд. Більш того, приходили великі начальники з управління МВС по Криму і Севастополю і змусили завідувача, всупереч клятві Гіпократа і лікарській етиці, виписати його взагалі з лікарні», – сказав адвокат Попов.
У Нацполіціі – інша версія події. Заступник начальника кримського главку НПУ Сергій Пантелєєв стверджує, що керівництво відомства було присутнє в лікарні, щоб забезпечити громадський порядок, а не тиснути на медиків.
«Керівництво Нацполіціі там було, щоб не були створені якісь конфліктні ситуації, тому їх і вдалося уникнути. Наскільки мені відомо, ніхто не вимагав ... Там був висновок лікарів, він пройшов усі необхідні обстеження, йому була надана медична допомога. Він добровільно прибув до Приморського районного суду», – сказав Пантелєєв.
Керівництво лікарні ситуацію не коментувало і запропонувало кореспонденту Крим.Реалії звернутися в управління охорони здоров'я міськвиконкому Одеси.
Прес-секретар мерії Наталія Мальцева заявила, що Олександра Саттарова не виписують з 5-ї лікарні, а перевели в 1-шу. За її словами, медики відмовилися коментувати, чи чинили на них тиск при ухваленні рішень.
«Його звідти не виписували, а перевели в першу лікарню. А в першій лікарні він відмовився лежати», – сказала Мальцева.
Після інцидентів в медичних установах Саттаров поїхав до суду, де йому обрали запобіжний захід – утримання під вартою. Адвокат Валерій Попов заявив, що суд виніс упереджене рішення, узгоджене зі слідством. Замначальника кримського главку Нацполіціі Сергій Пантелєєв це спростував і заявив, що суддя ухвалював рішення незалежно. Адвокат Саттарова подав апеляцію на рішення про арешт. Коли її розглядатимуть – поки не відомо.
Докази провини
Нацполіція наполягає на тому, що в лютому і березні 2014 року Олександр Саттаров в складі «кримської самооборони» брав участь у захопленні українських військових частин. На сайті відомства опубліковані матеріали, які, за версією слідства, підтверджують його провину. Перший доказ – це нагородний хрест «За заслуги перед козацтвом Росії І ступеня». Поліція вважає, що Саттаров отримав його «за зразкове виконання своїх обов'язків» в Криму. Друге – це фото, на якому підозрюваний разом із озброєними людьми в балаклавах і військовій формі позує, імовірно, на тлі української військової частини.
Третє – лист подяки Саттарова від голови села Орлине за надання «братської допомоги», підписаний 16 березня 2014 року.
Батько Олександра і його адвокат вважають, що зібрані матеріали нічого не доводять. Зокрема, нагородний хрест від козацтва, за словами Валерія Саттарова, його син отримав 23 лютого 2014 року – тобто до захоплення військових частин в Криму. А лист подяки від Орлинського голови, за версією захисту, є фейковим.
Саттаров-старший не заперечує, що навесні 2014 року його син був у Криму, але стверджує, що він не брав участі в захопленні військових частин і адміністративних будівель. Валерій каже, що його дочка захворіла на лейкемію, і Олександр поїхав до Криму, щоб продати дачу, що належить їхній родині. Виручені кошти, за його словами, збиралися витратити на лікування. Він не заперечує і те, що в Криму Олександр зустрічався зі знайомими по козацтву, що відображене на фото. За словами Валерія, його син поїхав до Криму в квітні 2014 року. Адвокат же каже, що в березні.
«Він був у Криму, можливо, навіть десь висловлював свої думки. Найбільша тупість – що він в мережах виклав ці фотографії. Але навіть викладання фотографій, які ніяк не прив'язані до Криму, – це не злочин», – сказав адвокат у коментарі Крим.Реалії.
Кримське управління Нацполіціі, яке веде розслідування, не коментує достовірність доказів і заявляє, що зібрані матеріали оцінить суд. Олександр проходить лікування в медичній частині СІЗО Одеси. Якщо його визнають винним, він може отримати до 10 років позбавлення волі.