Анексований Крим можуть перетворити на сховище ядерної зброї ‒ про це 15 грудня на засіданні Ради безпеки ООН повідомив Міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Він наполягає на тому, що перекидання Росією таких озброєнь на півострів ‒ це порушення міжнародного права.
Представник МЗС Росії, директор департаменту з питань нерозповсюдження та контролю над озброєннями Михайло Ульянов сказав, що Росія вважає територію Криму своєю, тому розміщуватиме там запаси ядерного озброєння, якщо буде потрібно.
Міністерство оборони Росії повідомляло про плани перевести до Криму 10 ракетоносців Ту-22М3, які можуть нести ядерну зброю.
Керівник українського Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко зазначає, що Росія вже три з половиною роки підриває ідею ядерного роззброєння.
Крим ‒ зручний плацдарм, для того щоб погрожувати всьому Південному Середземномор'юОлександр Мусієнко
‒ Інформація про розміщення в Криму ракетоносців з ядерною зброєю дуже схожа на правду, оскільки півострів ‒ зручний плацдарм, для того щоб погрожувати всьому Південному Середземномор'ю. Однак я думаю, що йдеться саме про компактні озброєння, які можна встановити на Ту-22М3 ‒ ці літаки ще називають «білими лебедями». Безумовно, все це ламає сформовану в світі систему ядерної безпеки, починаючи з самого факту нападу Росії ‒ гаранта територіальної цілісності України за Будапештським меморандумом ‒ власне, на Україну. Інші країни можуть більше не повірити жодним гарантіям і не піти на роззброєння. Згодом «ядерний клуб» тільки розростатиметься. У цьому сенсі ми відкотилися років на 70 у минуле.
Генерал армії, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж вважає, що ядерна гра Росії в Криму й не тільки дійсно небезпечна для людства.
Знову дуже гостро стоїть питання можливої ядерної війни, що здатна знищити людствоМикола Маломуж
‒ Росія розглядає Крим як важливий регіон для протистояння з НАТО, і за необхідності носії ядерної зброї там можна розмістити буквально упродовж декількох днів. Якщо конфронтація із Заходом ще загостриться, Кремль без зусиль зробить такий крок, якщо вже не зробив. Але достовірної інформації з цього приводу немає. Зрозуміло, незважаючи на відмовки російських дипломатів, світ продовжує вважати Крим територією України й тому стурбований тим, що там відбувається. Російську Федерацію на міжнародних конференціях з безпеки вже вважають загрозою з того ж ряду, що й Північна Корея. Знову дуже гостро стоїть питання можливої ядерної війни, що здатна знищити людство.
Український політолог, експерт з міжнародних відносин Петро Охотін робить висновок, що світ входить у фазу кризи ядерної безпеки.
Ми спостерігаємо кризу ядерного роззброєння, коли замість скорочення чисельності боєголовок озброюються все нові країниПетро Охотін
‒ Росія виправдовує можливе розміщення в Криму ядерної зброї тим, що це нібито її територія, а міжнародне товариство це, зрозуміло, не визнає. Але міжнародні інститути слабкі щодо країн з власною ядерною програмою. Той же Іран, незважаючи на критику й санкції з боку Заходу, продовжує розвивати свою програму. У світі формується вісь країн-союзниць за ядерним принципом: Росія, Іран, Північна Корея, Китай. Навіть ООН не може нічого з цим вдіяти. Вимоги міжнародного товариства просто ігнорують. Ми спостерігаємо кризу ядерного роззброєння, коли замість скорочення чисельності боєголовок у світі, навпаки, озброюються все нові країни.
(Текстову версію матеріалу підготував Владислав Ленцев)