Доступність посилання

ТОП новини

«Війна» за Донузлав: кримчани проти бізнесу


В очікуванні екологічної експертизи: чому в Криму зникають пляжі (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:04 0:00
Завантажити на комп'ютер

В очікуванні екологічної експертизи: чому в Криму зникають пляжі

Жителі західного узбережжя Криму продовжують боротися з видобутком піску на озері Донузлав. За останні два місяці це питання двічі обговорювали на громадських слуханнях. Позиція влади Євпаторії, яка спочатку захищала екологічну безпеку регіону, змінилася на протилежну. Тепер активістів, які говорять про екологічну загрозу, чиновники називають провокаторами.

Комерційні структури не один десяток років добувають пісок на озері Донузлав під Євпаторією. Через це в акваторії зникає риба, а жителі сусідніх сіл повідомляють про просідання будинків.

Чиновники та бізнес ці скарги наполегливо ігнорують, а також попередження екологів, які неодноразово рекомендували згортати видобуток піску на Донузлаві й переходити на інші родовища.

«За наявності потужного видобутку пісків, що є в гирлі озера Донузлав, коли рівень підводного кар'єру поглиблюватиметься на 8-10 метрів і нижче, разом з цим потужним підтіканням, як воронка, буде засмоктуватися пісок з навколишньої частини й потім, з урахуванням прибережних течій, пісок злизуватиметься. Мільйони тонн піску можуть бути «засмоктаними», і буде знищена прибережна зона знаменитих «золотих пісків», ‒ попереджав ще у 2009 році тоді професор, тоді ще президент Кримської академії наук Віктор Тарасенко.

Після російської анексії Криму видобуток на Донузлаві розгорнувся з новою силою, щоб забезпечити піском будівництво об'єктів федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму до 2020 року.

Тим часом на узбережжі поблизу місця видобутку виявляють видимі наслідки ‒ через просідання піску десятки метрів пляжів йдуть під воду.

Як море «з'їдає» кримські пляжі
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00
Завантажити на комп'ютер

«Екологічна безпека ‒ понад усе»

У жовтні скарги жителів Мирного дійшли на «гарячу лінію» Сергія Аксенова (Аксьонова). Після цього чиновники Євпаторії вирішили додатково вивчити доцільність видобутку піску в озері Донузлав, поблизу селищ Мирне та Новоозерне ТОВ «Яхтбудсервіс». Вони винесли це питання на громадські слухання.

Як йдеться у висновку за результатами слухань, громадськість Мирного схвалила ініціативу адміністрації й виступила за заборону видобутку піску на Донузлаві.

«Більшість присутніх виступили з ініціативою і підтримали внесення змін до проекту постанови адміністрації міста Євпаторії, доповнивши його пунктом про заборону видобутку піску в озері Донузлав, а також про доручення вивчення питання про доцільність продовження видобутку піску в озері Донузлав «Морському гідрофізичному інституту Російської академії наук», ‒ сказано в документі, який оприлюднили на сайті адміністрації Євпаторії.

Обговорення питання видобутку піску на Донузлаві на громадських слуханнях в Мирному, 1 жовтня 2017 року
Обговорення питання видобутку піску на Донузлаві на громадських слуханнях в Мирному, 1 жовтня 2017 року

Про те, що учасники слухань виступили проти видобутку піску на Донузлаві, повідомила й прес-служба адміністрації Євпаторії.

«Видобуток піску завдає шкоди екосистемі водойми, забруднює водне середовище проживання живих організмів. Під час обговорення були висловлені й альтернативні точки зору, але таких доповідачів було набагато менше. За підсумками заходу, більшість жителів Мирного проголосували проти видобутку піску в озері Донузлав і попросили внести цей пункт до протоколу обговорень», ‒ сказано в повідомленні.

Голова адміністрації Євпаторії Андрій Філонов на своїй сторінці у Facebook підтримав жителів Мирного:

«Жителі селища нагадали про те, як вони боролися з цією проблемою в український період. І зараз вони вважають, що головна перспектива розвитку Мирного ‒ це курорт і туризм. <...> Згодний з думкою жителів Мирного: екологічна безпека як для селищ, так і для Євпаторії ‒ понад усе. Завтра доповідатиму голові республіки про підсумки проведених громадських слухань і про позицію євпаторійців, зафіксовану голосуванням! На підставі думки жителів Євпаторії будуть переглядатися та ухвалюватися рішення щодо всіх проектів, пов'язаних з видобутком піску в Донузлаві».

«Автобусів з «потрібними» людьми було три»

Але через два місяці чиновники вирішили провести повторні громадські слухання з питання видобутку піску на Донузлаві, але вже з протилежним формулюванням ‒ «про схвалення видобутку піску на озері Донузлав для забезпечення розвитку регіону та Криму».

Слухання відбулися в Мирному 2 грудня. Як повідомляє прес-служба адміністрації Євпаторії, більшість учасників підтримали видобуток піску на озері: «Дебати тривали майже чотири години. Більшість учасників обговорення схвалили видобуток піску на озері Донузлав для забезпечення розвитку регіону та Криму».

Андрій Філонов пояснює це тим, що громадськість Мирного за останні два місяці отримала більше інформації. А слухання 1 жовтня, на яких учасники виступили проти видобутку піску, він назвав такими, що не відбулися.

«Ті слухання два місяці тому не відбулися. З 300 осіб тоді 110 голосували за видобуток (піску на Донузлаві ‒ КР), 180 ‒ проти, а решта не голосували, тому що був брак інформації. Цього разу ми дали можливість висловитися всім охочим, донести позицію кожної сторони, пояснити людям, що цей видобуток значить для регіону. Зал поділився навпіл, і тих, хто розуміє, що сьогодні це потрібно, й готових це підтримати і потерпіти, виявилося більше на 15-20 осіб. Тому ми далі рухаємося вперед», ‒ сказав він Крим.Реалії.

Громадські слухання 2 грудня відбулися зі скандалом. На відео, яке зняв телеканал «Евпаторія.ТВ», місцеві жителі кричать: «Ганьба! Ганьба!».

За словами очевидців, в залі опинилися кілька десятків людей, які не живуть у Мирному, але голосували за продовження видобутку піску на Донузлаві ‒ вони прибули в селище на кількох автобусах. Очевидець, який не побажав називати своє ім'я, зумів зафіксувати ці автобуси й навіть поспілкуватися з жінкою, яка приїхала на одному з них. Вона не заперечує, що брала участь у громадських слуханнях, хоча й не живе в Мирному.

«Кажуть, автобусів з «потрібними» людьми було три. Я встиг помітити два. Але вони стояли не поруч, а розкидані по різних місцях. Встиг добре сфотографувати один. Другий, двоповерховий, ‒ вже на виїзді з Мирного. Перший автобус звернув у Штормове, другий поїхав у бік Євпаторії. У Штормовому (а це Сакський район) я зафіксував вивантаження людей з автобуса. Нарахував 18 осіб. Далі хотів нагнати другий автобус, але не вийшло, може, він в Ромашкіне пішов, а може, в Молочне», ‒ пояснює в соцмережах автор відео.

«Люди кричали:« Ганьба! Ганьба!»

За інформацією оргкомітету слухань, продовження видобутку піску на Донузлаві схвалили 163 особи. Проти висловилася 151 особа. Але учасники слухань вважають підрахунок голосів необ'єктивним:

«У залі Будинку культури було темно, як у театрі. Більшість доповідачів були проти видобутку піску, вони аргументовано виступали. У залі люди їх підтримували. Один товариш безуспішно переконував зал, що видобуток піску в озері ‒ справа державного значення, що цей пісок йде на будівництво дороги «Таврида». До нього приєднався Філонов і пообіцяв довести «Тавриду» до Мирного. В кінці зали окремо стояла група підтримки мера, молоді чоловіки 30-40 років. Стояли всі 3,5 години, не втручаючись і не виступаючи. Коли прийшов час голосувати за видобуток піску в озері, дружно підняли руки, хтось навіть дві».

Андрій Філонов голосує за продовження видобутку піску на Донузлаві на громадських слуханнях в Мирному, 2 грудня 2018 року
Андрій Філонов голосує за продовження видобутку піску на Донузлаві на громадських слуханнях в Мирному, 2 грудня 2018 року

Андрій Філонов заперечує звинувачення в маніпуляціях під час підрахунку голосів, хоча наявність автобусів зі сторонніми людьми підтверджує. За його версією, вони приїжджали в Мирний за завданням севастопольського бізнесмена, який нібито теж зацікавлений у припиненні видобутку піску на Донузлаві.

У залі були люди, які організовано зривали перебіг публічних слухань, кричали: «Ганьба! Ганьба!»
Андрій Філонов

«Я маю інформацію, що один з учасників ринку видобутку піску з Севастополя привіз в Мирний два автобуси людей, завданням яких було зірвати слухання й голосувати проти видобутку піску на Донузлаві. Щоб потім пісок купували тільки у нього. У нас зафіксовані номери автобусів, є свідчення людей із зізнаннями, за що їм заплатили. Будемо ці матеріали передавати в компетентні органи. Чи були ці люди в залі, чи голосували ‒ мені не відомо. Але в залі були люди, які організовано зривали перебіг публічних слухань, кричали: «Ганьба! Ганьба!». Деякі з них були з посвідченнями європейських громадських організацій, написаних українською мовою, я це бачив своїми очима», ‒ стверджує Філонов.

Родовища Донузлава ‒ на 16-17 років

За словами голови адміністрації Євпаторії, масштабний видобуток піску на Донузлаві триватиме не довше трьох років ‒ поки в Криму діє Федеральна цільова програма соціально-економічного розвитку. Натомість «Яхтбудсервіс» обіцяє реалізувати в Мирному кілька соціальних проектів, включаючи пайову участь в дослідженні реального впливу видобутку піску на Донузлаві на навколишнє середовище.

«Поки триває ФЦП, Крим потребує будматеріалів. Вся ця промисловість працює тільки доти, поки є попит. Ми будівництво за три роки закінчимо, попит впаде й обсяг видобутку ‒ теж. Жодної трагедії я в цьому не бачу», ‒ вважає Філонов.

ТОВ «Яхтбудсервіс» видобуває пісок на Донузлаві з 2015 року. За повідомленнями федеральної податкової служби, фірма зареєстрована в Алушті зі статутним капіталом у 10 тисяч рублів. Вона розробляє гравійні та піщані кар'єри, видобуває глину та інші корисні копалини.

На сайті Держкомводгоспу та меліорації Криму зазначено, що право розвідки й видобутку корисних копалин на північному та південному відсіках озера Донузлав фірмі «Яхтбудсервіс» надали до 2020 року.

Але в реєстрі держреєстрації ліцензій на користування ділянками надр у Криму є інформація, що компанія отримала ліцензію на видобуток корисних копалин на Донузлавських родовищах в Сакському та Чорноморському районах на 16-17 найближчих років ‒ до 2033 і 2034 років.

Кримські екологи не перший рік попереджають, що промисловий видобуток піску загрожує знищенням «золотих пляжів» західного узбережжя півострова. Ще в 2009 році професор Віктор Тарасенко попереджав про знищення «золотих пляжів» Західного Криму масовим видобутком піску на Донузлаві.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG