Доступність посилання

ТОП новини

Церковний розкол: що змінив лист Філарета до Москви?


Патріарх Філарет (у центрі)
Патріарх Філарет (у центрі)

Наприкінці листопада на Архієрейському соборі Російська православна церква внесла до статуту розділ про самоврядний статус Української православної церкви Московського патріархату. Там же заслухали й звернення очільника Української православної церкви Київського патріархату Філарета до патріарха Кирила з пропозицією про примирення церков.

У Росії лист трактували як прохання київського патріарха пробачити його й повернути в лоно канонічної церкви. Сам Філарет це заперечує й звинувачує Московський патріархат в обмані. За його словами, після листа з проханням про примирення Російська православна церква обіцяла винести на розгляд Священного Синоду питання створення незалежної української церкви.

Священик Харківсько-Полтавської єпархії Української автокефальної православної церкви Яків Кротов вважає, що патріарх Філарет, по суті, адресував листа зовсім не патріарху Кирилу.

Цей лист насправді адресований президенту України
Яків Кротов

– Принцип «одна країна – одна помісна церква» – це ідеал ще з давнини, і навіть тоді він не виконувався. Владика Філарет увійшов у церковне життя Московського патріархату ще на початку 1960-х років, і це людина глибоко номенклатурна. Його психологія і методи рівно ті ж, що й у патріарха Кирила. Це диктатор, тому він і надіслав листа Архієрейському собору, навіть не порадившись зі своїми єпископами. Багато з них, а також парафіяни незадоволені таким кроком. Але цей лист лише формально адресовано патріарху Кирилу, а насправді – президенту України. Філарет хоче показати йому, що Київський патріархат вже став єдиною помісною церквою в Україні.

Яків Кротов зазначає, що Філарету не слід очікувати визнання з боку Константинопольського патріарха, поки українські парафіяни самі не долучаться до Київського патріархату.

Російська православна церква стала департаментом Кремля і придушуватиме будь-яку українську незалежність
Яків Кротов

– У Київського патріархату зараз близько 5 тисяч парафій, у Московського – 8-9 тисяч. Якби всі українці перейшли до Філарета, Константинопольський патріарх через два дні визнав би УПЦ КП канонічною. Поки є незгода серед українців, Константинополь мовчить, а Москва задоволено посміхається. В результаті Московський патріархат у відповідь на лист Філарета обізвав його «колишнім митрополитом» і не визнав навіть християнином. Це не називається «піти на діалог» – це відписка. Російська православна церква стала департаментом Кремля і придушуватиме будь-яку українську незалежність. Це не означає, що всі священики УПЦ МП – агенти Кремля. Навпаки, я знаю багатьох з них як патріотів України. Але Москва є Москва.

Яків Кротов
Яків Кротов

Священик Харківсько-Полтавської єпархії Української автокефальної православної церкви Яків Кротов вважає, що і у російської, і в української влади склалося уявлення про церкви як про бізнес, який потрібно за будь-яку ціну націоналізувати, тоді як для парафіян проблема єдності церкви не має такого значення.

Доктор філософських наук, завідувач відділу релігійних процесів в Україні Інституту філософії НАНУ Людмила Филипович каже, що лист Філарета до Москви лише поглибив проблеми.

Ситуація в українському православ'ї склалася ненормальна, вона розділяє народ
Людмила Филипович

– Я б не сказала, що між Московським і Київським патріархатами почався діалог. Для цього суб'єкти мали бути рівними, але РПЦ відмовляється визнавати УПЦ КП як рівну собі. Інша справа, що вперше за 25 років дві церкви спробували «подолати розкол» без втручання держави. Лист патріарха Філарета – досить складний вчинок для нього, але в зрештою він призвів тільки до нагнітання скандалу. Так що спроба вирішити проблему, не залучаючи світські сили, провалилась. Я думаю, що УПЦ МП на чолі з митрополитом Онуфрієм теж має задуматися, що ситуація в українському православ'ї склалася ненормальна, вона розділяє народ. Так не має бути.

Людмила Филипович
Людмила Филипович

(Над текстової версією матеріалу працював Владислав Ленца)

XS
SM
MD
LG