Твір відомого художника, уродженця кримської Феодосії Івана Айвазовського вперше презентували на аукціоні в Празі. Велике полотно «Буря на морі» викликало небувалий інтерес як серед фахівців – істориків мистецтва, так і серед шанувальників творчості цього, без сумніву, найвідомішого майстра марини у світі. Твір «Буря на морі» був проданий за понад 860 тисяч доларів.
Ще ніколи аукціон у Празі не привертав стільки уваги, як останні торги в «Галереї Гейтманек». Ще досі ніколи на чеських аукціонах не виставлявся твір Івана Айвазовського, і ще ніколи твори Айвазовського на зарубіжних аукціонах не сягали таких висот – близько мільйона американських доларів.
Йдеться про полотно «Буря на морі», яке протягом кількох поколінь перебувало в одній із приватних чеських колекцій. Твір датований 1889 роком і, що важливо, має авторський підпис. Велике полотно – понад 2 метри завширшки, являє собою типовий для Айвазовського образ розбурханого моря, хвилі якого випромінюють багату гаму кольорів – від сріблясто-білих до сіро-чорних. Словом, все так, як у Айвазовського, який знав, розумів і вмів передати мову кольорів морської стихії.
Втім, «Буря на морі» викликала серед чеських фахівців і певні сумніви щодо оригінальності авторства. Зокрема, як аргумент, що це не оригінал Айвазовського, говорилось про те, що твір не був представлений на експертизу до Росії і що його не бачили російські фахівці.
Аналіз твору реставраторами, який не розходиться з думкою, що йдеться про оригінальний твір АйвазовськогоАнна Яніштінова
Іншої думки Анна Яніштінова – чеський мистецтвознавець, для якої твір «Буря на морі» не викликає жодних сумнівів щодо авторства Івана Айвазовського: «Гадаю, що мова про оригінал, при цьому я покладаюсь на комплекс з трьох доказів. По-перше, це дотепер не підданий сумніву авторитет історика мистецтва Владіміра Фіали, який був нашим найвідомішим знавцем російського мистецтва. Він цей твір знав і опублікував у своїй книжці «Русская живопись в собраниях Чехословакии». Ця книжка була видана в 70-х роках минулого століття, однак нічого більш вагомого з того часу видано не було. Ще один аргумент – аналіз твору реставраторами, який не розходиться з думкою, що йдеться про оригінальний твір Айвазовського. Використані матеріали кореспондують з тими, які Айвазовський використовував. І останній, третій аргумент – надзвичайна мистецька якість цього твору як щодо концепції, так і щодо малярського втілення».
Як зазначила чеський мистецтвознавець, те, що твір підписаний автором латинкою, також не є чимось для нього надзвичайним. Іван Айвазовський, як і низка інших російських митців, часто підписували свої твори, орієнтуючись на своїх замовників, на ринок, де буде твір представлений, а твори Айвазовського часто виходили за межі Феодосії.
Полотно було продане за рекордну суму – найдорожчий твір російського автора на нашому ринкуТомаш Гейтманек
У чеських приватних збірках фахівці нараховують 22 оригінальних твори Айвазовського, але переважно це невеликі морські пейзажі. Полотно такої високої, навіть надзвичайної мистецької якості з’явилося на аукціоні вперше, наголосив у розмові з Радіо Свобода празький галерист Томаш Гейтманек: «Я вперше зустрічаюсь із твором такого видатного російського автора. Цей твір бував на чеських аукціонах вже кілька разів, але не продався. На нашому аукціоні полотно було продане за рекордну суму – найдорожчий твір російського автора на нашому ринку».
Початкова ціна полотна Айвазовського «Буря на морі» на празькому аукціоні становила трохи більше ніж півмільйона американських доларів, протягом торгів ціна зросла до 860 тисяч доларів. Та незважаючи на небувало високу ціну, як зазначив галерист Томаш Гейтманек, твір придбав російськомовний покупець для приватної колекції.