Доступність посилання

ТОП новини

«Крименерго» потрапило до «Росмереж»


Кримський енергетичний сектор очікує змін. Міненерго Росії створює акціонерне товариство «Крименерго», якому передадуть всі електромережі півострова. На контрольний пакет акцій компанії претендує російський холдинг «Росмережі». Йому можуть дістатися активи, «націоналізовані» владою Криму 2015 року (до цього вони належали ДТЕК Ріната Ахметова).

Таку постанову 28 листопада ухвалив підконтрольний Росії уряд Криму. «Реорганізувати державне унітарне підприємство Республіки Крим «Крименерго» у формі виділення з нього державного унітарного підприємства Республіки Крим «Мережева компанія «Крименерго», ‒ йдеться в документі.

Згідно з постановою, предметом діяльності «Мережевої компанії «Крименерго» стане «передача та розподіл електроенергії, діагностика, експлуатація, ремонт електричних мереж та інших об'єктів електромережевого господарства та технологічне управління».

Реорганізація «Крименерго» пов'язана з тим, що, за російським законодавством юридичним особам у межах однієї зони оптового ринку заборонено поєднувати передачу та оперативне управління в електроенергетиці з виробництвом і купівлею-продажем електрики. Тепер ДУП «Крименерго» вироблятиме, закуповуватиме й продаватиме електроенергію, а «Мережева компанія «Крименерго» ‒ передавати її й забезпечувати диспетчерське управління.

«Дорожня карта» Москви

Найближчим часом «Крименерго» очікує реорганізації. Ще в липні заступник міністра енергетики Росії Андрій Чернязов відвідав Сімферополь, де презентував місцевим чиновникам розроблений у Москві проект «дорожньої карти» розвитку електромережевого комплексу Криму. Прес-служба відомства повідомила, що акціонерному товариству «Крименерго» перейде електромережеве майно ДУП «Крименерго». А російська та кримська влади укладуть акціонерну угоду про порядок управління акціями АТ «Крименерго».

«Це дозволить забезпечити однаковість функціонування та управління енергосистемою Кримського півострова в складі ЄЕС Росії у частині єдності принципів і технічних рішень, спростить процедури та забезпечить прозорість тарифного регулювання, створить єдиний центр відповідальності за ухвалені рішення, що в кінцевому підсумку підвищить надійність енергосистеми Кримського півострова», ‒ повідомила в липні прес-служба Міненерго Росії.

При цьому, згідно з «дорожньою картою», акціонерне товариство «Крименерго» має перейти в управління російського холдингу «Росмережі». Як це буде відбуватися ‒ чиновники поки не пояснили.

«Росмережі» ‒ це найбільший у Росії оператор електричних мереж, він поєднує в собі 36 дочірніх і залежних товариств. Держава в особі Федерального агентства з управління державним майном Росії є контрольним акціонером і володіє 88% часткою в статутному капіталі.

Газета «КоммерсантЪ» з посиланням на федеральний бюджет на 2018-2020 роки пише, що за період 2018-2020 року «Росмережі» мають отримати 9 мільярдів рублів на модернізацію енергетичного сектора Криму. За інформацією видання, в межах ФЦП в першу чергу планується реконструкція «південного транзиту» ‒ ЛЕП 110 кВ уздовж Південного берега Криму, а також модернізація протиаварійної автоматики. Ці роботи будуть спрямовані на збільшення пропускної здатності мереж, потужностей підстанцій і надійності. За ФЦП до 2020 року в Криму планують збудувати 1,5 тисячі км мереж.

Аксенов хоче більше

«КоммерсантЪ» з посиланням на Міненерго Росії, пише, що «Росмережі» отримають контроль над кримською енергетикою за такою процедурою: всі електромережі, збудовані в межах ФЦП, і мережі ДУП «Крименерго» перейдуть до російської скарбниці, а після цього їх переведуть на баланс АТ «Крименерго». Влади Росії та Криму мають укласти акціонерну угоду, за якою Міненерго Криму отримає 25% плюс 1 акцію.

Цю інформацію не підтверджує голова Криму Сергій Аксенов (Аксьонов). Він стверджує, що Москва й Сімферополь порівну поділять акції.

«З «Росмережами» у нас підписана спільна дорожня карта із залучення їх до процесу. Поки що співвідношення 50 на 50 з Республікою Крим. Ми оцінюємо внесок «Росмереж», оцінюємо вартість майна «Крименерго». Після проведення цієї оцінки буде визначена пайова участь обох сторін», ‒ сказав Аксенов.

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

Він зазначив, що обсяг пайової участі «Росмереж» у акціонерному товаристві поки не визначена. За словами Аксенова, ситуація з'ясується після інвентаризації ДУП «Крименерго».

На думку директора російського Фонду енергетичного розвитку Сергія Пікіна, рано говорити про те, на яких умовах «Росмережі» встановлять контроль над кримською енергетикою.

«Те, що обговорюється в частині входження «Росмереж» до Криму, поки не має схеми юридичної реалізації ‒ як це виглядатиме насправді. Розмови про те, що «Росмережі» увійдуть до «Крименерго», не означають, що це буде безпосередньо пряме володіння ПАТ «Росмережі» якимось відсотком акцій АТ «Крименерго». Це може бути просто система управління цією компанією в інтересах всього єдиного комплексу. При цьому саме володіння може бути на іншій юридичній особі», ‒ сказав Сергій Пікін у коментарі для Крим.Реалії.

Експерт вважає, що «Росмережі» не володітимуть «Крименерго» безпосередньо. За його словами, це допоможе холдингу не потрапити під західні санкції.

Ахметов судиться

Майно, на яке претендують «Росмережі», 2015 року фактично забрали у компанії ДТЕК українського бізнесмена Ріната Ахметова.

Рінат Ахметов
Рінат Ахметов

У квітні 2014 року кримський парламент ухвалив рішення про створення державного комунального підприємства «Крименерго». Спочатку ДУП інвентаризувало наявні об'єкти електроенергетики. Паралельно з ним однойменна приватна компанія «Крименерго», яка входила в групу ДТЕК, купувала електроенергію на оптовому ринку України й перепродувала її кримським споживачам.

Але в січні 2015 року кримський парламент вирішив «націоналізувати» ДТЕК «Крименерго». Офіси компанії захопили озброєні люди без розпізнавальних знаків. Кримський уряд призначив нове керівництво підприємства. Сергій Аксенов оголосив, що компанія нібито недобросовісно виконувала свої обов'язки. У підсумку кримські активи ДТЕК фактично перейшли у власність ДУП «Крименерго».

Керівництво енергохолдингу назвало «націоналізацію» їх активів «безпідставним кроком». 11 квітня ДТЕК повідомила, що подала позов до міжнародного арбітражу. Для захисту інтересів холдинг Ахметов найняв юристів міжнародної компанії Covington&Burling LLP.

Рінат Ахметов став власником «Крименерго» в 2012 році, коли придбав у української держави 45% акцій. Ця угода обійшлася йому в 256 мільйонів гривень. До 2012 року ДТЕК володіла 12,49% акцій, і, відповідно, після купівлі отримала контрольний пакет.

Оголошуючи про подачу позову проти Росії компанія Ахметова повідомила, що вартість її «націоналізованих» кримських активів становить 500 мільйонів доларів США. На якій стадії судовий розгляд ‒ невідомо.

XS
SM
MD
LG