Доступність посилання

ТОП новини

Полювання на кримських активістів: за що затримали Алімдара Білялова


Обшуки в Криму, архівне фото
Обшуки в Криму, архівне фото

19 листопада російські силовики затримали в Сімферополі кримськотатарського активіста, учасника об'єднання «Кримська солідарність» Алімдара Білялова. Юрист Ліля Гемеджі вважає, що затримання активіста пов'язане з його громадянською позицією.

До цього, 8 листопада 2017 року, силовики провели обшук у будинку активіста. Після цього він повідомив про зникнення трьох тисяч доларів.

У «Кримській солідарності» вважають, що затримання й обшуки у членів об'єднання ‒ це тиск на активних мусульман Криму.

За словами Алімдара Білялова, саме його дії могли не сподобатися російським силовикам.

‒ Десь два роки тому я почав активно висвітлювати події, пов'язані з кримськими татарами та політв'язнями. Розповідав про тих, хто потрапив під цю репресивну машину, транслював відео з обшуків, щоб показати всьому світу, що відбувається на півострові. Провідні ЗМІ в Криму не працюють, а якщо свобода слова і є, то немає ніяких гарантій, що за це слово ти не сядеш до в'язниці. У «Кримській солідарності» ми допомагаємо сім'ям політв'язнів, збираємо для них гроші, зустрічаємося з ними. Дві такі зустрічі відбулися в моєму місті ‒ Старому Криму. Багатьох цікавить, як відбуваються судові процеси над активістами, люди висловлюють обурення. При цьому за нами постійно стежать.

Алімдар Білялов вважає увагу до його машини підозрілою.

‒ 8 листопада російські силовики прийшли до мене з обшуком, не надавши ніяких документів, нібито шукали зброю, наркотики. Діти та дружина злякалися. Зрозуміло, що в підсумку вони нічого не знайшли, але викрали мої заощадження й чітко дали зрозуміти: припиняй цим займатися або будеш позбавлений всього. Звичайно ж, я подав заяву до поліції.

Викрали мої заощадження й дали зрозуміти: припиняй цим займатися або будеш позбавлений всього
Алімдар Білялов

​19 листопада я їхав до Сімферополя до юриста Лілі Гемеджі, щоб проконсультуватися з приводу штрафу в 10 тисяч рублів, який на мені виписали за висвітлення обшуків у Бахчисараї. І тут з цілого потоку машин виділяють саме мене. Офіційна причина зупинки ‒ тонування. А потім поліцейські говорять, що автомобіль викрадений! Раніше мене зупиняли й пробивали по базах уже чотири рази. І відразу ж мене стали пресувати, переконувати, що я маю поїхати з ними, але я відмовився що-небудь робити до приїзду адвоката.

Кримський юрист Ліля Гемеджі зазначає, що Алімдар Білялов повівся грамотно, що не пішов на поводу в російських поліцейських.

‒ Співробітники ДАІ не можуть зупиняти автомобілі просто так, без ознак явних порушень. Оцінити ступінь тонування бічного скла на машині, що рухається, навряд чи можливо. Тобто обґрунтування зупинки Алімдара Білялова видається сумнівним, з точки зору законодавства. Інша справа, що тонування в нього й справді темніше, ніж належить за правилами. Штраф за таке правопорушення ‒ близько 500 рублів. Але це зовсім не скасовує стеження, яке на той час вже довго вели за Алімдаром. Він зробив все правильно, відмовившись їхати з поліцейськими для пояснень. Він дав їх на місці, у моїй присутності, й виявилося, що ніхто нікуди його не забирає.

За словами Лілі Гемеджі, автомобіль все ж вилучили, з приводу викрадення триває слідство.

Юрист припускає, що цей процес затягнеться на такий час, що Білялову буде простіше купити нову машину.

‒ Співробітники російських правоохоронних органів не дотримуються законів на території Криму. Доводити щось, посилаючись на закон, марно ‒ в цьому ми вже переконалися. Так що головне для тих, хто потрапив у такі ситуації, ‒ максимальний розголос і зв'язок з юристами. Якби Алімдар не зателефонував мені, ця зупинка могла б закінчитися кримінальним переслідуванням за непокору співробітникам поліції. Цією статтею російські силовики часто зловживають, як показує досвід одноосібних пікетів. Навіть якщо поліцейський діє незаконно, він наполягатиме на підпорядкуванні.

Навіть якщо поліцейський діє незаконно, він наполягатиме на підпорядкуванні
Ліля Гемеджі

Активіст «Кримської солідарності» Сервер Мустафаєв вважає, що випадок з Біляловим доводить правоту кримських громадських об'єднань.

‒ Ми відчуваємо посилення тиску на наш рух, але не думаю, що це нас зупинить. «Кримська солідарність» з'явилася як відповідь на репресії, на несправедливість і припинить працювати тільки з усуненням цих зловживань. Проблема не може зникнути, поки вона не вирішена. А через дії російських силовиків, зокрема й проти цивільного журналіста Алімдара Білялова, кількість наших прихильників тільки зростає. У нас працює безліч цивільних правозахисників ‒ нехай без посвідчень адвокатів, але фактично надають допомогу. Головне в такій ситуації ‒ не залишатися на самоті проти цієї системи.

XS
SM
MD
LG