У ніч з 31 жовтня на 1 листопада на Південному березі Криму вийшли з ладу дві газогінні труби та лінія електропередач. Національний антитерористичний комітет Росії повідомив, що ці об'єкти зупинилися через «зовнішнє пошкодження». Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, що трапилося з ЛЕП та газогоном і які наслідки мала аварія.
Першим про надзвичайні події на ПБК повідомив Національний антитерористичний фронт Росії. За інформацією відомства, 31 жовтня близько 20:00 на газорозподільній станції, розташованій поруч із селищем Виноградне, зафіксували зниження тиску газу.
«Одночасно припинилася подача електроенергії в зв'язку з падінням опори ЛЕП. При огляді місця події фахівцями було виявлене зовнішнє пошкодження лінії газопроводу», ‒ йдеться в повідомленні прес-служби відомства.
Судячи з повідомлень російських відомств, 31 жовтня близько 20 години відбулося дві поломки. Одна ‒ на лінії електропередач, інша ‒ на газогоні.
За інформацією Міністерства енергетики Росії, на високовольтних лініях «Алушта ‒ Лучинська» і «Алушта ‒ Перевальне» впала залізна анкерна опора. Приблизно водночас відбулася аварія на газогоні середнього тиску поблизу села Виноградне. Як розповів директор компанії «Кримгазмережі» Сергій Тарасов, була пошкоджена труба з діаметром 219 міліметрів, якою надходив газ у села Виноградне, Малий Маяк, Скеля, Пушкіне, Кипарисне та селище Партеніт.
На високовольтних лініях «Алушта ‒ Лучинська» і «Алушта ‒ Перевальне» впала залізна анкерна опора
Рано вранці 1 листопада сталася ще одна аварія ‒ на газогінній трубі поблизу села Запрудне. Нинішній голова уряду Криму Сергій Аксьонов повідомив, що інцидент стався близько 5 ранку.
4-хвилинний блекаут
Незважаючи на падіння опори ЛЕП, довготривалого вимкнення електроенергії споживачам не відбулося. Були виведені з ладу дві лінії потужністю 110 кВ, які здійснюють часткове електропостачання Південного берега Криму. За повідомленнями Міністерства енергетики Росії, після ушкодження опори близько 800 абонентів не мали електрики 4 хвилини.
«Наразі електропостачання всіх споживачів відновлене, ризиків порушення електропостачання немає. Максимальний термін заміни пошкодженого електромережевого устаткування становить 72 години. На місці події працюють екстрені служби, опрацьовуються всі можливі версії події», ‒ додали в Міненерго Росії.
Прес-служба ДУП «Крименерго» оголосила, що світло на ПБК взагалі не вимикали. За інформацією підприємства, у Ялті подача електроенергії стабільна, а споживачі Алушти приєднані до інших ліній електропередач.
Але «Крименерго» попереджає, що перебої з електропостачанням все ж можуть статися, якщо погіршаться погодні умови й збільшиться споживання електрики. Як стверджує прес-служба, на ці випадки підприємство приготувало резервні джерела живлення й запаси палива.
«Оперативно скликаний штаб електромережевого комплексу ДУП РК «Крименерго», відпрацьований детальний план дій з ліквідації технологічного порушення. Повне відновлення роботи високовольтних ліній електропередачі планується упродовж 72 годин», ‒ додали в «Крименерго».
1,5 тисячі осіб без газу
З газопостачанням ситуація склалася гірше, ніж з електрикою. За інформацією голови ДУП «Кримгазмережі» Сергія Тарасова, через пошкодження труби без блакитного палива залишилися близько 1,5 тисячі споживачів у селах Кипарисне, Пушкіне, Лаврове, Виноградне, Запрудне та селищі Партентіт. Багато жителів цих населених пунктів залишилися без тепла в будинках, оскільки використовують газове опалення. Щоб обігріти оселі, люди почали використовувати інші джерела: тверде паливо, обігрівачі, кондиціонери.
«Зараз електроенергія подається без перебоїв. Перебої були вчора о 19:40. Вода є. Опалення ‒ не мерзнемо, залишилися печі та котли на твердому паливі (дрова, вугілля). Також обігріваються й електрообігрівачами», ‒ розповів адміністратор групи «Вконтакте» «Виноградне-Алушта-Крим» Володимир Семенков кореспонденту Крим.Реалії.
У будинки Партеніта газ почав надходити 1 листопада близько 11 годин. Але на момент підготовки цього матеріалу теплопостачання там ще не відновили.
«Газ вчора був вимкнений, не було сьогодні з ранку. Але зараз вже є ‒ в будинку дали, на конфорки. Котельня у нас теж на газі, її ще не завели, батареї холодні. Але обіцяли сьогодні увімкнути. Газ уже відновили, але, мабуть, на розпалювання ще якийсь час потрібний», ‒ розповів адміністратор групи «Вконтакте» «Партеніт-Інформ» Андрій Ярков кореспонденту Крим.Реалії.
О 16 годині 1 листопада Сергій Аксьонов оголосив про завершення аварійно-відновлювальних робіт на пошкоджених ділянках газогону.
«Ведуться роботи з подачі газу на котельні, паралельно розпочаті роботи з його пуску в житловий фонд. Блакитне паливо найближчим часом буде подане всім споживачам. Дякую всім, хто бере участь у цій роботі», ‒ йдеться в заяві Аксьонова, розміщеній на його сторінці в Facebook.
Після аварії в селі Виноградне до місця подій приїхали БТРи та інші російські військові машини
Один з пошкоджених газогонів постачає газ МДЦ «Артек». Однак дитячий центр через аварію не постраждав, оскільки котельні установи окрім труби, яка вийшла з ладу, приєднані ще до двох газогонів.
«До нас підведені три газогони. Алуштинська гілка йде на третю котельню й вона не працює. Але система опалення виконана концентрично, тобто по колу, й ми можемо навіть однією котельнею підтримувати тепло», ‒ процитувало агентство «РИА Новости» директора «Артека» Олексія Каспржака.
За його словами, установа була безперебійно забезпечена водою, теплом та електрикою.
Огляди на трасі й «кордон» на замку
Що саме спричинило пошкодження газогонів та опори ЛЕП ‒ поки не відомо. Національний антитерористичний комітет Росії повідомив, що силовики опрацьовують всі можливі версії, зокрема й вчинення диверсії.
Керівник «Кримгазмереж» Сергій Тарасов повідомив, що характер пошкодження газогону «говорить про зовнішній вплив» і що «можливо, це був підрив».
За інформацією очевидців, після аварії в селі Виноградне до місця подій приїхали БТРи та інші російські військові машини. На трасі «Ялта ‒ Сімферополь» поліцейські й військові упродовж дня зупиняли автомобілі, опитували водіїв і пасажирів, а також оглядали салони машин. Кримські відділення російських силових відомств не робили жодних офіційних заяв з цього приводу. Користувачі соціальних мереж припускали, що на Південному березі Криму відбувалося щось схоже на план-перехоплення.
Вранці 1 листопада російські прикордонники на короткий час припинили пропуск транспортних засобів і пасажирів через адміністративний кордон Криму з Херсонською областю. Приблизно на годину були закриті всі три пункти пропуску, розташовані на виїзді з півострова. Прикордонне управління ФСБ Росії пояснило свої дії «технічними неполадками».