Прокуратура АРК надіслала до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні про держзраду щодо екс-депутата кримського парламенту. Так кваліфікували його сприяння російській анексії півострова в 2014 році. Ім'я обвинуваченого у відомстві не розголошують, але Крим.Реалії стало відомо, що йдеться про кримського промисловця Олександра Баталіна. Колишній політик-«регіонал» має звання героя України, отримане ним раніше з рук президента-втікача Віктора Януковича.
Як повідомили Крим.Реалії в прокуратурі АРК, обвинувальний акт надісланий до Київського апеляційного суду, який найближчим часом має визначити підсудність справи. Незважаючи на те, що Олександр Баталін перебуває в Криму й недоступний українським правоохоронцям, його можуть засудити заочно.
Творець «Республіки Крим»
Слідство у кримінальному провадженні щодо Олександра Баталіна тривало більше ніж рік. У травні 2016-го в державній газеті «Урядовий кур'єр» оприлюднили список кримчан, яким були надіслані повістки до органів прокуратури. Їм необхідно було з'явитися на допити як підозрюваним в межах кримінальних проваджень за частиною 1 статті 111 Кримінального кодексу України (держзрада). Серед понад 700 персоналій опинився й Баталін.
Він, у свою чергу, не визнав звинувачення на свою адресу. «Я до цього ставлюся абсолютно спокійно. Всі ці списки й звернення абсолютно безглузді. Ми ухвалили рішення: відкрито проголосували на референдумі. Я дуже радий, що я в рідній Росії», ‒ цитували його слова українські ЗМІ.
Їхати на материкову частину України Баталін не збирається ‒ ні на допит, ні з іншої причини. «Всі відносини з Україною перервані, через українську сторону завод, на якому я працюю, та інші підприємства зазнали збитків з боку «ПриватБанку». Українські підприємства не розрахувалися з заводом «Фіолент», ‒ говорив він.
17 жовтня цього року Баталіна знову викликали до прокуратури АРК на допит і для ознайомлення з матеріалами справи. Його чекали там з 23 до 25 жовтня.
А 24 жовтня стало відомо, що обвинувальний акт стосовно депутата надісланий до суду. «Під час розслідування кримінального провадження отримані безперечні докази того, що в березні 2014 року депутат Верховної Ради АРК надав допомогу й сприяв окупації Криму. Зокрема, за його безпосередньої участі незаконно ухвалена низка постанов, в результаті чого було створене нелегітимне державне утворення «Республіка Крим», ‒ йдеться в повідомленні прокуратури АРК.
Дії Олександра Баталіна кваліфіковані за частиною 1 статті 111 Кримінального кодексу України (державна зрада). Йому загрожує до 15 років позбавлення волі.
Крим.Реалії зв'язалися з екс-депутатом, але про звинувачення українського слідства він говорити категорично відмовився. «Я нічого такого не знаю. Все!», ‒ сказав він і кинув трубку, після чого не відповідав на наші дзвінки.
Золота зірка й вибори, які не відбулися
71-річний Олександр Баталін є уродженцем Челябінської області Росії, але все своє життя прожив у Криму, отримав там освіту й роботу на сімферопольському заводі «Фіолент», який зараз очолює.
За часів режиму президента-втікача Віктора Януковича Баталін активно займався політикою. Був депутатом кримського парламенту двох скликань, представляючи там Партію регіонів.
У 2012 році Баталін балотувався в народні депутати України від «регіоналів» у мажоритарному окрузі в Сімферополі. Під час виборчої кампанії Янукович нагородив його званням Героя України. Як випливає з президентського указу, Баталін відзначений найвищою державною нагородою «за визначний особистий внесок у зміцнення промислового потенціалу України, виробництво конкурентоспроможної продукції, впровадження високоефективних форм господарювання та багаторічну віддану працю». Разом зі званням йому вручили й орден у вигляді золотої зірки.
Але мандат нардепа Баталін тоді не отримав, знявши свою кандидатуру з округу незадовго до дня голосування й поступившись місцем в українському парламенті нині покійному кримському політику Леву Миримському.
Свою політичну діяльність Баталін тоді продовжив як депутат кримського парламенту.
«Як почесний кримчанин підтримую референдум»
У березні 2014 року Баталін публічно підтримував ідею проведення «референдуму» в Криму. Він закликав кримчан взяти участь у «голосуванні» за майбутній статус півострова, хоча на той момент українська влада вже оголосила, що цей «референдум» порушує чинне законодавство. У прокуратурі АРК повідомляють, що Баталін допомагав створювати невизнану в Україні та світі «Республіку Крим».
«Як почесний кримчанин я підтримую проведення загальнокримського референдуму й закликаю жителів автономії обов'язково прийти 16 березня (2014 року ‒ КР) на виборчі дільниці й визначити долю Криму. <...> Останні події, які відбуваються в Україні, не можуть залишити нас байдужими до того, що, не радячись з кримчанами й не беручи до уваги думку жителів автономії, не даючи економічної оцінки тому, що відбувається, центральна влада має намір у найближчі дні підписати якісь угоди з ЄС. В результаті промислові підприємства найближчим часом залишаться без замовлень, причому без інноваційних замовлень, а за цим слідуватимуть відсутність заробітної плати та безробіття», ‒ йдеться в заяві, поширеній від імені Баталіна 9 березня 2014 року прес-центром кримського парламенту.
Після російської анексії Криму Баталін не став балотуватися в підконтрольний Росії кримський парламент. Він продовжив керувати «Фіолентом» і очолив об'єднання роботодавців Криму. У 2014 році був одним з підписантів тристоронньої угоди між російським урядом Криму, Федерацією незалежних профспілок Криму та місцевими організаціями роботодавців.
У липні 2016 року Олександр Баталін до свого 70-річного ювілею прийняв з рук голови підконтрольного Росії уряду Криму Сергія Аксьонова орден «За вірність обов'язку». Нагороду він отримав «за вагомий особистий внесок у розвиток промислового виробництва Криму, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм».
Наразі Баталін продовжує жити в Сімферополі й керувати «Фіолентом». Щоправда, періодично повідомляє про збитки підприємства та проблеми з російськими інвесторами, які, за його словами, не бажають вкладати кошти в кримське промислове виробництво.