Лідери кримськотатарського національного руху Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров, що були передані з Криму в Турецьку Республіку, прибули спецрейсом до Анкари, повідомила Крим.Реалії перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар.
За її словами, наразі не відомо, коли Чийгоз і Умеров прибудуть до Києва.
«Вони перебувають у Туреччині в статусі гостей. Ми підозрюємо, що їм запропонують медичне обстеження, і не знаємо, чи вони погодяться пройди обстеження, чи ні. Від цього залежить, чи приїдуть вони до Києва зараз, чи через пару днів», – розповіла Еміне Джеппар.
Вона підкреслила, що передача кримськотатарських лідерів турецькій стороні й зняття з них усіх звинувачень є прецедентом, і стало можливим завдяки тому, що український президент Петро Покрошено на зустрічах зі світовими лідерами постійно піднімав питання звільнення кримських політв'язнів.
«Ми дуже хочемо вірити, що цей процес не зупинятиметься», – додала вона, підкресливши, що в Україні сподіваються на подальше звільнення кримських політв'язнів.
Лідерів кримськотатарського національного руху Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, засуджених у анексованому Криму, вдень 25 жовтня передали Туреччині.
Президент України Петро Порошенко 25 жовтня подякував президенту Турецької Республіки Реджепу Таїпу Ердогану за його зусилля у звільненні засуджених у Криму лідерів кримськотатарського національного руху Ахтема Чийгоза й Ільмі Умерова.
Підконтрольний Кремлю Сімферопольський районний суд 27 вересня засудив Умерова до двох років колонії-поселення. Також йому заборонено два роки займатися публічною діяльністю і виступати в ЗМІ. Умерова звинувачували в публічних закликах до сепаратизму. Він називав порушену проти нього кримінальну справу політично мотивованою.
Підконтрольний Кремлю Верховний суд анексованого Криму засудив до 8 років колонії одного з лідерів кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза. Сам Чийгоз слухав вирок у СІЗО Сімферополя через відеозв'язок.
Ахтема Чийгоза затримали в січні 2015 року за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Тоді мітингувальникам протистояли проросійські активісти, у тому числі, з партії «Русское единство». Російська влада анексованого Криму звинувачувала Чийгоза в організації масових заворушень.
«Справу Чийгоза» російський суд розглядав у рамках «справи 26 лютого» після того, як 20 липня суд на закритому засіданні розділив цю справу на дві: окремо – щодо заступника голови Меджлісу кримських татар Ахтема Чийгоза, й окремо щодо інших фігурантів процесу – Алі Асанова й Мустафи Дегерменджі.