Нинішня «влада» в Криму та російські силовики посилили тиск на кримських мусульман. Мета нового витка репресій ‒ схилити частину корінного народу на сторону Росії, обіцяючи сумнівні «бонуси» у вигляді розвитку національної освіти й вирішення побутових проблем. Кримчан, незгодних з анексією, ставлять перед вибором: або вони працюватимуть із «владою», або їх оголосять «екстремістами» й посадять у в'язниці.
Перед кримськими колабораціоністами поставили завдання до виборів президента Росії схилити частину кримських татар на бік Москви. Нещодавні дії російських силовиків і чиновників підтвердили цю версію. Йдеться про події, які на перший погляд ніяк не пов'язані між собою. Раніше підконтрольний Кремлю голова кримського Держкомнацу Заур Смирнов повідомив, що на півострові викрили три осередки ісламської організації «Таблігі Джамаат», визнаної в Росії екстремістською. Чекісти «злили» в YouTube коротке відео із затриманням якогось громадянина, без зазначення імені та місця, де проводились оперативні дії.
За інформацією Смирнова, осередки організації діяли в Сімферополі, Сімферопольському та Білогірському районах. Того ж дня стало відомо про чергові обшуки в будинках мусульман. Російські силовики увірвалися до будинків Рената Сулейманова в селищі Молодіжне Сімферопольського району й Талята Абдурахманова із села Мельничне Білогірського району. Співробітники ФСБ Росії запідозрили їх у створенні «екстремістських осередків». За рішенням «суду», зазначених громадян та ще одного затриманого ‒ Арсена Кубедінова ‒ помістили в СІЗО до 29 листопада. Кримчанина Сейрана Мустафаєва, в будинку якого також провели обшук, «суд» узяв під домашній арешт.
У Духовному управлінні мусульман Криму та Севастополя «традиційно» ніяк не відреагували на незаконні обшуки й затримання. Натомість одночасно з цими подіями в муфтіяті відбулася зустріч керівництва управління з депутатом Держдуми Росії Русланом Бальбеком. По суті це була робоча нарада, на яку запросили регіональних імамів, голів міських і районних релігійних громад. Питання, які вони обговорили з Бальбеком, на перший погляд ніяк не пов'язані з політикою: навчання кримськотатарською мовою в школах і дитячих садках, оформлення технічних документів, підведення комунікацій, пошук приміщень, опалення мечетей та інший «побут».
Нюанс у тому, що всі питання впиралися в необхідність співпраці з «владою». І Бальбек постійно на цьому наголошував.
«Наведу як приклад Сімферопольський район, де з ініціативи заступника голови адміністрації району Руслана Якубова в одному з дитячих садків відкрилася білінгвальна група, куди хочуть записати своїх дітей не тільки представники з-поміж кримських татар, а й нетатарського населення. Це говорить про те, що батьки хочуть, щоб їхні діти знали кримськотатарську мову», ‒ сказав Бальбек.
Його підтримав імам Ленінського району Рустем Меметов, повідомивши, що завдяки «адміністрації» району, в школі села Калинівка «кримськотатарська мова внесена до шкільної програми як предмет».
ФСБ і колабораціоністи діють методом батога і пряника, фактично заганяючи кримських мусульман під крило Еміралі Аблаєва
Освітні ініціативи Бальбека ‒ крапля в морі на тлі послідовної політики Кремля з русифікації кримських татар і українців, мовні права яких існують тільки на папері. Але в нашій ситуації важливе інше. Виступ Смирнова, який формально не пов'язаний з роботою ФСБ, чергові арешти мусульман і зустріч Бальбека з імамами, спроба продемонструвати турботу про кримських татар ‒ ланки однієї спецоперації з «упокорення» корінного народу. ФСБ і колабораціоністи діють методом батога і пряника, фактично заганяючи кримських мусульман під крило Еміралі Аблаєва. Далі до роботи долучаються регіональні імами, які виконують роль політичних агітаторів. Їхнє основне завдання ‒ привчити населення до того, що в контактах із «владою» немає нічого поганого. Теми мови та вирішення побутових проблем ‒ лише приманка, запрошення до співпраці.
Кримських татар і мусульман ставлять перед вибором: або вони працюватимуть із «владою», або їх оголосять «екстремістами» й посадять до в'язниці
У Бальбека та Смирнова, які три роки розробляли сумнівні «хитрі плани», немає іншого виходу. Їм терміново потрібно показати результат перед адміністрацією президента, щоб виправдати займані посади. В іншому випадку, наступного разу до Держдуми піде вже не Руслан Бальбек, а інший «корисний» кримський татарин. Те саме стосується Заура Смирнова, який, як і будь-який кримський чиновник, може вилетіти з посади, отримавши кримінальну справу. Тому Бальбек фактично змушує районних імамів і мулл агітувати за «владу», а Смирнов виступає в ролі «голови, що говорить», доводячи до відома населення дії ФСБ. Кримських татар і мусульман взагалі, таким чином, ставлять перед вибором: або вони працюватимуть із «владою», або їх оголосять «екстремістами» й посадять до в'язниці.
Як тільки у Кремля вийде схилити на свій бік хоча б третину активних кримських татар, «влада» перейде до наступного етапу ‒ перетворення всього корінного народу на слухняних росіян
У муфтія Еміралі Аблаєва інший інтерес. Сумнівно, що голова кримських мусульман за кілька років став щирим російським патріотом. Він без особливого ентузіазму виконує доручення «влади». Але коли мова заходить про боротьбу з «екстремістами», пан Аблаєв активно втягується в процес. Річ у тім, що він руками чекістів мстить релігійній опозиції, яка дуже йому докучала ще за часів української влади. До 2014 року пан Аблаєв зі змінним успіхом «воював» проти релігійних громад, які відмовлялися підкорятися муфтіяту й критикували його дії. Відразу після анексії Криму Росією муфтій обіцяв захистити кожного мусульманина від окупаційного свавілля, але незабаром передумав цим займатися.
У будь-якому випадку, Руслан Бальбек, Заур Смирнов та Еміралі Аблаєв, який приєднався до них, діють винятково в інтересах московських кураторів. Як тільки у Кремля вийде схилити на свій бік хоча б третину активних кримських татар, «влада» перейде до наступного етапу ‒ перетворення всього корінного народу на слухняних росіян.
Сергій Стельмах, кримський політоглядач (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові