Російський віце-прем'єр Криму Георгій Мурадов повідомив, що в жовтні підконтрольна владі українська громада Криму планує провести зустріч із представниками деяких громадських організацій з України та сусідньої Росії. В межах «з'їзду українського народу», як стверджують організатори, учасники планують обговорити перспективи співпраці між громадськими активістами двох країн.
Після російської анексії Криму в 2014 році на півострові закрили школи з українською мовою навчання, з екранів телевізорів зникли українські телеканали, були вимкнені українські радіостанції. Православна церква Київського патріархату перебуває під тиском силовиків і місцевої влади.
Координатор Таврійської гуманітарної платформи, кандидат історичних наук Андрій Іванець бачить дві можливі цілі провладного «з'їзду українського народу».
Так званий «з'їзд українців у Криму» може мати на меті створити зручний Росії «український народ» ‒ симулякрАндрій Іванець
‒ Це, безумовно, елемент гібридної війни. З одного боку, росіяни намагаються показати, що українців у Криму нібито не обмежують. Як ми пам'ятаємо, Міжнародний суд ООН розглядає позов України проти Росії щодо етнічної дискримінації. Звичайно, російська влада не хоче нічого виправляти по-справжньому, і замість відкриття українських шкіл вважає за краще замилювати очі. З іншого боку, так званий «з'їзд українців у Криму» може мати на меті створити зручний Росії «український народ» ‒ симулякр, який вважає війну на Донбасі громадянською, не прагне в НАТО, а Революцію Гідності називає державним переворотом. Кремлю дуже потрібна така підробка.
Активіст Українського культурного центру в Криму Альона Попова зізнається, що сходила б на підконтрольний російській владі з'їзд українців.
За політичними аспектами майбутнього з'їзду втрачається дещо важливе: хто і як може сьогодні в Криму в хорошому сенсі пропагувати українствоОлена Попова
‒ Звичайно, ні мене, ні моїх колег на цей з'їзд не запросили. Але мені було б цікаво сходити, подивитися, хто там буде. Так що, якщо запрошення раптом прийде, ми не бачимо сенсу відмовлятися. Зазвичай наше спілкування з російською владою Криму обмежується бесідами зі співробітниками Центру «Е» і ФСБ. Зрозуміло, що це буде показуха. Взагалі, за політичними аспектами майбутнього з'їзду втрачається дещо важливе: хто і як може сьогодні в Криму в хорошому сенсі пропагувати українство, просувати українську мову та культуру. Це дуже складні питання, на які немає відповідей. Українській владі, яка не особливо дбала про інтеграцію півострова до анексії, саме час замислитися.
Співголова громадського об'єднання «Українці Москви» Віктор Гіржов нагадує, що українські організації в Росії давно розгромили за вказівкою Кремля.
Ставлення до українців у Росії сильно змінилося. Антиукраїнська риторика з телевізора перейшла в суспільство, а влада стала зачищати все українськеВіктор Гіржов
‒ Після 2014 року ставлення до українців у Росії сильно змінилося. Антиукраїнська риторика з телевізора перейшла в суспільство, а влада стала зачищати все українське, всі організації. Два роки тому мене вислали з Росії й заборонили в'їзд на п'ять років. У Хабаровському краї була чудова організація українців і хор «Батьківська криниця», якими керувала Наталія Романенко. Її тягали на допити до ФСБ за те, що вона позитивно відгукнулася про Майдан, і зрештою позбавили роботи. Нагадаю також, що директора української бібліотеки в Москві Наталію Шаріну засудили на чотири роки умовно за «екстремізм». У Кремлі хочуть, щоб українці танцювали гопака та співали пісні, а громадська, політична активність абсолютно поза законом.
Російський політичний діяч, політемігрант Ольга Курносова робить висновок, що Кремль навряд чи обдурить міжнародне співтовариство такою виставою.
‒ За допомогою кримського маріонеткового «з'їзду українців» російська влада хоче показати, що є «неправильні» українці, які влаштували Майдан і «громадянську війну», а є «правильні», які всіма руками за дружбу з Росією. «Кажете, у Криму пригноблюють кримських татар і українців? Що ви, що ви, ось тут люди навіть з'їзд влаштовують, а ми їм допомагаємо!» ‒ так виглядає ця дешева вистава для міжнародної спільноти. Хто на це може купитися, не уявляю.
(Над текстовою версією матеріалу працював Владислав Ленцев)