Доступність посилання

ТОП новини

Знайти «Самвела»: за що «кримський ополченець» потрапив у міжнародний розшук


Самвел у Криму, весна 2014 року
Самвел у Криму, весна 2014 року

У кримському главку Нацполіції України повідомили про оголошення в міжнародний розшук керівника четвертої роти «кримської самооборони» Армена Мартояна, більше відомого як «Самвел», з метою його затримання та екстрадиції в Україну. Колишній підприємець із Сімферополя «прославився» у березні 2014 року, прямо на вулицях викрадаючи й б'ючи людей. Пізніше він брав участь і в бойових діях на Донбасі. За які з численних епізодів своєї діяльності «Самвел» опинився в базі Інтерполу і чим йому це загрожує ‒ з'ясовували Крим.Реалії.

Коротенько нагадаємо, що «Самвелом» себе називає 49-річний Армен Мартоян ‒ уродженець Анійського району Вірменської РСР, випускник Військово-командного училища в місті Камишинськ Волгоградської області Росії, який багато років живе в Криму. До російської анексії півострова Мартоян займався дрібним бізнесом як фізична особа-підприємець.

Під час захоплення півострова російськими військовими в березні 2014 року Мартоян очолив четверту роту «кримської самооборони» і став відомим після того, як у березні 2014 року блокував в аеропорту «Сімферополь» нардепа України Олега Ляшка, бив одеського депутата Олексія Гончаренка та бізнесмена Геннадія Балашова. В жодному з цих випадків «Самвел» не приховував свого обличчя.

Після анексії Криму Росією Мартоян балотувався в депутати підконтрольного Росії кримського парламенту за списком партії «Единая Россия», але мандат не отримав, і вирушив на схід України воювати на стороні проросійських бойовиків. Зараз Армен Мартоян керує громадською організацією «Союз ветеранів зведеного полку народного ополчення Криму».

«Від Інтерпола отримано підтвердження»

3 жовтня в кримському главку Нацполіції України оприлюднили документ департаменту міжнародного поліцейського співробітництва, в якому говориться, що на облік в Генеральному секретаріаті Інтерполу внесене клопотання про зміну статусу розшуку Мартояна Армена Гамлетовича зі «встановлення місця знаходження» на «арешт з метою екстрадиції». Цей документ став новиною, оскільки до цього публічно не повідомлялося, що «кримський ополченець» оголошений в міжнародний розшук.

Армен Мартоян (ліворуч) у формі з медалями, фото з сайту «крымской самообороны»
Армен Мартоян (ліворуч) у формі з медалями, фото з сайту «крымской самообороны»

Заступник начальника кримського главку Нацполіції України, начальник слідчого відділу Сергій Пантелєєв стверджує, що співробітники відомства зробили все можливе, щоб міждержавний розшук Армена Мартояна почався якомога швидше.

«Коли були зібрані всі докази у кримінальному провадженні щодо цього громадянина, було оголошено про підозру. Потім ми подали матеріали для оголошення цього громадянина в державний розшук. Отримавши підтвердження цього факту, ми надіслали документи Інтерполу для оголошення Армена Мартояна в міждержавний розшук. У серпні ми отримали підтвердження того, що ця людина оголошена в розшук каналами Інтерполу, і після цього ми стали займатися тим, щоб відносно нього була поставлена позначка про необхідність затримання з метою екстрадиції в Україну. І 2 жовтня ми отримали офіційну відповідь Інтерпола про те, що ця процедура відбулася», ‒ розповів він Крим.Реалії.

Цю інформацію підтверджують і в прокуратурі Автономної Республіки Крим, відтвореній при Генпрокуратурі України.

«Армен Мартоян дійсно оголошений в міжнародний розшук. Від Інтерпола отримане підтвердження цього факту. Це стало можливим завдяки спільним зусиллям прокуратури АРК і поліції. У разі затримання підозрюваного на території іноземної держави ‒ членами міжнародної організації кримінальної поліції буде вирішуватися питання про видачу цієї особи Україні для притягнення до кримінальної відповідальності», ‒ пояснили в прес-службі прокуратури.

Армен Мартоян (у центрі, з медалями). Фото з сайту «крымской самообороны»
Армен Мартоян (у центрі, з медалями). Фото з сайту «крымской самообороны»

За інформацією обох відомств, «кримський ополченець» розшукується за звинуваченням за двома статтями Кримінального кодексу України ‒ 146-ою, частина 2 (незаконне позбавлення волі) і 296-ою, частина 4 (хуліганство з нанесенням тілесних ушкоджень). Йому загрожує до восьми років позбавлення волі.

Кримські «подвиги» «Самвела»

Як стало відомо Крим.Реалії, йдеться про викрадення в Сімферополі київського бізнесмена Геннадія Балашова та публічне побиття тоді ще депутата Одеської облради, а нині народного депутата України ‒ Олексія Гончаренка.

Ці історії відбулися в Криму приблизно в один час ‒ на початку березня 2014 року. Балашов і Гончаренко приїжджали в Крим під час його захоплення російськими військовими й стали жертвами нападу «Самвела» та бійців очолюваної ним четвертої роти «кримської самооборони».

На оприлюднених відео Мартоян штовхає та завдає ударів Гончаренку в районі Центрального ринку в Сімферополі після того, як той вступив у перепалку з місцевими правоохоронцями.

Геннадій Балашов зіткнувся з Мартояном кілька разів. Спочатку «ополченець» публічно ображав бізнесмена в аеропорту «Сімферополь», потім завдавав йому ударів на площі Леніна.

Окрім того, Балашов стверджує, що «Самвел» керував його викраденням у Сімферополі. За словами бізнесмена, він провів у полоні вісім годин.

«Прямо з міліції мене викрали. Коли я вийшов з міліції, цей «Самвел» зі своєю бригадою підійшли до мене. «Самвел» мене штовхнув у руки військових. Один мені сунув пістолет під ребра, двоє скрутили руки назад і запхали у світлий седан. Мені наділи мішок на голову, замотали скотчем, щоб я нічого не бачив, і кудись повезли», ‒ розповідав він після повернення до Києва.

Бізнесмен каже, що його везли в бік Севастополя, але зупинилися дорогою біля якогось будівництва, завели його туди й катували.

«Мене привезли на якесь будівництво й почали прикручувати дротом руки та ноги до стільця. Дріт у них порвався, вони мене вивели до іншої кімнати й примотали ременями. Після цього стали лупцювати по голові та спині. Наносили удари без розбору. Вимагали зізнатися, хто мене прислав і хто мені платить за приїзд. Вони говорили про православ'я та єдиний слов'янський світ. Але це не завадило цим «релігійним діячам» пограбувати мене. Забрали телефон, кредитну карту та всі гроші разом з ключем від «Мерседеса». Після цього приставили до голови пістолет, перекрутили затвор і пригрозили вбити мене, якщо я їм не скажу, хто мене прислав. Після цього зробили перерву, потім поверталися й знову били мене. Обіцяли облити бензином і спалити. У підсумку ‒ вивезли мене звідти, висадили на узбіччі дороги, поставили на коліна й поїхали», ‒ говорить він.

Як потім з'ясувалося, що Балашова висадили недалеко від Бахчисарая. Звідти він уже добирався назад до Києва.

Ще один епізод

Окрім цих двох епізодів прізвище Армена Мартояна згадується також в контексті інших «історій». Одна з них сталася в травні 2014 року з кримським журналістом Османом Пашаєвим. Він разом зі знімальною групою потрапив у полон до «кримської самооборони», коли намагався зняти площу Леніна в день депортації кримськотатарського народу. У 2014 році підконтрольна Росії влада Криму вперше заборонила кримським татарам провести жалобний мітинг у центрі Сімферополя.

Журналіст розповідає, що його разом з членами знімальної групи оточили кілька озброєних людей, які насильно забрали їх до офісу колишньої Компартії України (через дорогу від площі Леніна) і там кілька годин знущалися й били, забравши техніку та телефони. За словами Пашаєва, операцією з його викрадення керували брати Армен і Манвел Мартояни. Тому, на думку журналіста, в міжнародному розшуку мають бути вони обидва.

«Думаю, тепер Армен Мартоян буде більш обережно пересуватися за межами Криму та Росії і не буде з'являтися в тих країнах, де його можуть затримати. Тому його затримання можливе, тільки якщо він десь помилиться. Щодо свого досвіду «спілкування» з ним можу сказати, що операцією мого викрадення брати Мартояни керували удвох. Дії Манвела Мартояна нічим не відрізнялися від дій Армена Мартояна. І тому він теж має бути в міжнародному розшуку», ‒ каже Пашаєв.

У кримському главку Нацполіції Крим.Реалії повідомили, що розслідування кримінального провадження за фактом незаконного позбавлення волі Османа Пашаєва поки не завершене, і не виключають збільшення кількості підозрюваних у скоєнні цього злочину в майбутньому.

«Як тільки ми зберемо повний обсяг доказів, аналогічно будуть подані додаткові факти правопорушень з усіма процесуальними наслідками», ‒ зазначив Сергій Пантелєєв.

Крим.Реалії намагалися отримати позицію Армена Мартояна щодо оголошення його в міжнародний розшук, але в прес-службі «кримського ополчення» на наші дзвінки ніхто не відповів.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG